Кабмін дав добро на зниження цін: газ подешевшав і може подешевшати ще більше

5 квітня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Тенденція до зниження цін на газ буде спостерігатися в Україні до грудня 2019 року

Замість обіцяного підвищення з 1 травня тарифів на газ для населення українців порадували звісткою про те, що з 1 квітня газ подешевшає – Кабінет міністрів дозволив компанії "Нафтогаз України" знизити ціни на газ для населення з квітня 2019 року. Сайт "Сегодня" розбирався, як можуть змінитися ціни для населення і на який період часу.

Весь минулий рік українців привчали до думки про те, що ціни на газ повинні зрости. Мовляв, така "вимога МВФ", який виступає за ринкове ціноутворення. За заявами українських чиновників, населення України платить за газ лише 60% його комерційної ціни, а до кінця 2019 року має отримати тариф, рівний 100% від фактичної вартості. Перший етап подорожчання – приблизно на 20% – був запланований з 1 травня 2019 року. Решта 20%, за розрахунками Кабміну, повинні були додатися вже з 1 січня 2020 року, коли тариф для населення має стати ринковим.

Тобто якщо зараз населення платить за 8,55 грн за кубометр газу, то з 1 травня мало платити приблизно по 9,7 грн.

Щоправда, навіть говорячи про майбутнє подорожчання газу, чиновники уточнювали: це станеться, якщо продовжить діяти існуюча формула розрахунку тарифу для населення, яка бере за основу ціну на газ для комерційних споживачів, що діяла з липня по вересень 2018 року. Однак з того часу комерційна ціна на газ знизилася. І вийшло, що населення, навіть з урахуванням 20%-вої "знижки", повинно було платити за газ дорожче, ніж підприємства. Зокрема, з 1 квітня для промислових підприємств тариф на газ становить 7,19 грн/кубометр з урахуванням ПДВ, для населення же до постанови Кабміну залишався тариф 8,55 грн.

"Ціни на газ продовжують знижуватися і зараз знаходяться на мінімумі 2016 року. Так, на найбільшому хабі TTF газ подешевшав до рівня в 14,5 євро за мегават на годину. Зниження вартості газу обумовлено теплою зимою і введенням атомних електростанцій в Японії, через що попит на газ в Азії істотно знизився. У зв'язку з цим виробники почали знижувати ціни і відправляти газ до Європи. Найближчий до України хаб CZ VTP пропонує газ з постачанням завтра вже за 15,11 євро за мегават. При перерахунку на куб його вартість становитиме 0,1594 євро, або приблизно 4,85 гривень за куб", – розповідає аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко.

Реклама

Як писав сайт "Сегодня", "Нафтогаз України" ще в березні звернувся до уряду з пропозицією скасувати розрахунок тарифу для населення за формулою достроково, що дозволить здешевити газ для населення. Тоді прем'єр підкреслив, що не заперечує проти зниження цін на газ. 8,55 грн – це, за його словами, гранична ціна за кубометр для населення.

Тепер у Кабміні заявили, що дали дозвіл "Нафтогазу" на зниження тарифу для населення. Відповідне рішення було прийнято на засіданні Кабміну 3 квітня.

"Якщо кон'юнктура газового ринку демонструє зниження цін на газ для промисловості, "Нафтогаз" зобов'язаний продавати для населення газ за ціною, яка визначається як середньоарифметична ціна газу, за якою державна компанія пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати", – йдеться в повідомленні Кабміну.

За прогнозами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, тенденція до зниження цін на газ буде спостерігатися в Україні до грудня 2019 року. "Це і дало підстави уряду знизити ціну на газ для населення", - пояснили в Кабміні.

Втім, документа, який міг би пролити світло на запитання, яким чином змінилася формула визначення тарифів на газ для населення, поки немає. Тому наскільки змінився тариф, невідомо.

По правді кажучи, питання зміни тарифів навіть не стояло на порядку денному засідання Кабінету міністрів 3 квітня. Очевидно, він був внесений в останній момент.

У "Нафтогазі" теж обережно заявили, що "підтримують бажання уряду привести ціни на газ для населення до ринкових умов", але поки не знають, що вирішив Кабмін. При всьому тому в компанії додали, що з 1 квітня знизили ціну для побутових споживачів за рахунок зниження власної маржі.

"У березні компанії "Нафтогазу" скористалися привабливою ринковою ситуацією і закупили достатні обсяги газу для забезпечення побутових споживачів. З огляду на це, ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" знизить ціну на квітень для своїх побутових споживачів в Кіровоградській області та інших регіонах на 2%, не встановлюючи максимально можливу торговельну націнку постачальника, яка дозволена законодавством. Таким чином, кінцева ціна газу для побутових споживачів ЦПК "Нафтогаз України" становитиме 8,38 грн за куб. м замість 8,55 грн за куб. м (з урахуванням ПДВ та витрати на його транспортування магістральними та розподільними трубопроводами)", – йдеться в повідомленні на сайті "Нафтогазу".

Таким чином, за заявою "Нафтогазу", з 1 квітня тариф на газ для населення становитиме 8,38 грн за кубометр. Але без документа від Кабміну він все одно залишатиметься вище, ніж для комерційних споживачів.

Нагадаємо, для комерційних споживачів тариф на газ з 1 квітня подешевшав на 15% і становить 7,18 грн за умови передоплати і 7,47 грн за умови оплати протягом розрахункового періоду або після його закінчення.

Через відсутність документа експертам важко обговорювати здешевлення газу і перспективи такого рішення. Однак звертають увагу, що формула, за якою розраховувався тариф для населення, навряд чи буде скасована повністю. Адже в повідомленні Кабміну зазначалося, що, якщо ціна для промисловості зросте, тариф для населення не зможе перевищувати той, що був розрахований за формулою (до 1 травня – 8,55 грн, після – на 20% більше).

Якщо Кабінет міністрів суттєво знизить тариф для населення, це має привести до зниження тарифів і на інші комунальні послуги, зокрема на опалення і гарячу воду. Чи станеться це – в Кабміні поки не повідомили.

"В даний момент, враховуючи спадну тенденцію за цінами, ми можемо прогнозувати, що до нового року нас не чекає чергове підвищення цін на газ. Вони залишаться на поточному рівні і складатимуть 8,5 грн, а не 12 грн за кубічний, як планувалося раніше", – вважає Максим Пархоменко.

"Ринкові коливання цін на енергоресурси можуть відбуватися в будь-яку сторону. Можуть виникати форс-мажорні ситуації і пікові періоди, коли ціна енергоресурсів на світових біржах раптом різко зростає. Єдиним способом застрахуватися в довгостроковій перспективі від значних коливань ціни на газ і непередбачених витрат є енергоефективність. Якщо підвищувати ефективність використання енергії в сфері ЖКГ, то можна економити до 60% витрат на газ. Наприклад, міняти побутові газові котли на енергоефективні з більшим ККД, модернізувати котельні, теплоелектроцентралі, встановлювати автоматизовані інтелектуальні системи опалення в житлових будинках і об'єктах соцсфери, утеплювати будівлі, переходити на спалювання побутових відходів для виробництва тепла, встановлювати теплові насоси, повсюдно впроваджувати системи моніторингу енергії і енергоменеджмент. На подібні заходи не обов'язково використовувати гроші держбюджету. Можна залучати гранти донорських організацій, міжнародні кредити, а також інвестиції енергосервісних компаній. Причому останні можуть не тільки профінансувати, а й виконати енергоефективні заходи під ключ, гарантувавши досягнення економії енергоресурсів. Власне, в Україні вже десятки міст уклали 300 ЕСКО-контрактів з різними інвесторами на суму понад 310 млн грн, а економія по проектам становить від 15 до 60% енергії. А ДТЕК ЕСКО профінансував і виконав 15 енергосервісних проектів в бюджетній сфері і понад 20 проектів в промисловості з економією від 25 до 90% електроенергії, тепла або газу", – прокоментував менеджер з енергоефективності ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти