"Гарантований покупець" бачить мінімум три можливості для погашення заборгованості за "зелену" електроенергію

22 вересня 2020, 18:06

Инна Бабур Инна Бабур

Проблема з оплатою перед підприємствами ВДЕ виникає через борги "Укренерго" перед ДП "Гарантований покупець"

Державне підприємство "Гарантований покупець" презентувало перелік заходів, реалізація яких дасть змогу вирішити проблему заборгованості та дефіциту коштів для оплати "зеленої" електроенергії в Україні. Як повідомляють на сайті компанії, проблема з боргами перед підприємствами відновлюваної енергетики виникає через невчасність і неповні розрахунки НЕК "Укренерго" перед ДП "Гарантований покупець", пише "Городон".

Реклама

Також для покриття дефіциту та перерахування грошей виробникам електроенергії з відновлюваних джерел, на думку директора державного підприємства Костянтина Петриковця, можливі такі варіанти:

плата за врегулювання небалансів за вересень – жовтень 2020 року;

залучення кредитних коштів міжнародних фінансових інститутів;

випуск облігацій внутрішньої державної позики, що передбачено законом 810-IX.

Реклама

Як зазначають на держпідприємстві, є низка рішень, які дадуть змогу стабілізувати ситуацію з оплатами на ринку електроенергії й мінімізують маніпуляції.

"Встановити мінімальну ціну на внутрішньодобовому сегменті ринку на рівні не нижче ніж 105% від ціни ринку на добу наперед для відповідного розрахункового періоду, що унеможливить маніпуляції учасників ринку, пов'язані з купівлею-продажем електричної енергії між різними сегментами ринку", – зазначають на підприємстві.

Також пропонують установити для ДП "Гарантований покупець" під час розрахунку ціни на електричну енергію, яку підприємство змушене продавати як небаланси оператору системи передання "Укренерго", окремого коефіцієнта фінансового балансування для визначення ціни продажу на рівні не нижче ніж 95% від ціни ринку на добу наперед відповідного розрахункового періоду, щоб забезпечити виконання підприємством спеціальних зобов'язань.

В тренді
Валютні борги українців перетворяться на гривневі: банкам дали два місяці

Повідомляють, що ситуацію з оплатою поліпшить забезпечення своєчасних перерахувань грошей за послуги з боку НЕК "Укренерго" і за куплені небаланси електроенергії в ДП "Гарантований покупець".

За даними держпідприємства, дефіцит коштів для виконання зобов'язань перед виробниками "зеленої" електроенергії до кінця року становитиме 8,8 млрд грн, із яких 9,8 млрд грн – відсутній обсяг коштів згідно з прогнозними графіками розрахунків НЕК "Укренерго" за послугу і врегулювання небалансів і ще 9 млрд грн – частина раніше накопиченого боргу.

Реклама

18 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та житлово-комунальних послуг, а також компанія "Укренерго" мають забезпечувати можливість повних розрахунків за вироблену "зелену" електроенергію в Україні. Наприкінці серпня він заявляв, що уряд планує в четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед "зеленою" генерацією боргів, писала "Енергореформа" .

1 серпня набув чинності закон №810-ІХ, завдання якого – реалізувати головні положення меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом міністрів України та інвесторами у ВДЕ. Документ передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, уведення повної відповідальності за небаланси для виробників "чистої" електроенергії з 2022 року (50% – 2021 року) та інші норми, які, за планами законодавців, дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно.

Також закон передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію, починаючи із серпня поточного року. Також закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (понад 9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

10 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом міністрів і іноземними інвесторами у поновну енергетику зі скорочення зелених тарифів для сонячних і вітрових станцій, зменшила фінансові витрати на "зелену" енергетику, писало агентство "РБК-Україна".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти