Форс-мажор: чому долар став дорожчати передчасно і скільки це триватиме

3 серпня 2018, 07:37

Олександра Романюк Олександра Романюк

Банки тепер скуповують вп’ятеро більше валюти, а закордонні інвестори виводять гроші з України

Цього року курс долара почав зростати майже на місяць раніше, ніж у попередні кілька років. Сайт "Сегодня" розповідав, що після відмови Нацбанку від жорсткого регулювання валютного курсу в липні встановлювався  найвигідніший курс долара на рік для покупки. А з середини або з кінця серпня починалася сезонна девальвація гривні, яка тривала до січня.

Реклама

Цього року курс долара почав зростати рівно з середини липня. Опустившись до 17 липня до 26,2 грн, долар почав зростати і за наступні два тижні досяг на міжбанку показника 26,96 грн. А в обмінних пунктах курс американської валюти в перші дні серпня вже перевищував 27 грн.

НБУ: "винні" покупці облігацій і фермери-"нелегали"

У Нацбанку пояснюють "курсові коливання" декількома причинами.

"Зокрема, це активне проведення компаніями операцій щодо перерахування дивідендів за кордон (з початку липня з цією метою було куплено майже 300 млн дол. США) і вихід нерезидентами з ОВДП (облігації внутрішньої державної позики. – Ред.) (з початку липня обсяг ОВДП у портфелях нерезидентів скоротився майже на 1,3 млрд грн)", – пояснює НБУ.

У числі інших причин фінансовий регулятор називає значні обсяги повернення ПДВ наприкінці місяця, що значно зменшує обсяг вільного продажу валюти, а також збільшення попиту на готівкову валюту, "зокрема, з боку тіньового аграрного сектора в зв'язку з початком сезону"..

Банкам дозволили скуповувати вп’ятеро більше валюти

Реклама

Останнім часом Нацбанк ввів низку нововведень, які так чи інакше стосуються операцій з валютою. З 1 липня змінив значення лімітів закупівлі валюти банками. А з 1 серпня змінив методику розрахунку курсу валют , наблизивши її до європейської.

Стосовно методики розрахунку курсу, то, на думку експертів, на курс долара НБУ вона практично не вплине. Хіба що зменшить "панічні" і спекулятивні складові, оскільки при розрахунку середнього курсу "відсікатимуться" угоди, результати яких істотно відхиляються від більшості інших.

А ось нові ліміти покупки валюти могли стати однією з причин, які змусили долар дорожчати передчасно, вважають експерти.

За рішенням Правління НБУ від 19 червня цього року, ліміт довгої відкритої валютної позиції банків (тобто тієї валюти, яку банк може закуповувати для власних потреб) збільшено з 3 до 5% від розміру капіталу. А до 1 травня він становив взагалі 1%. Тобто за два місяці НБУ вп’ятеро збільшив норму закупівлі валют для банків. І в період максимального зміцнення гривні (влітку) банки активно використовували цю можливість, тобто скуповували валюту. А підвищення попиту традиційно призводить до зростання обмінного курсу.

"Раніше банки могли купувати в свій портфель валюти не більше 1% від свого капіталу, а тепер Нацбанк дозволив 5%. І вони купують більше. Звісно, впливають і інші фактори, експортери-імпортери, але це було і минулими роками", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

За словами економіста, технологія така. Міністерство фінансів розміщує облігації внутрішньої позики, держбанки скуповують валюту і викуповують їх."За рахунок цих грошей Міністерство фінансів погасило відсотки за кредитами за липень. Але в результаті гривня почала девальвувати", – пояснює Охріменко.

Реклама

Державні платежі здійснюються в перші дні місяця. Тому ближче до кінця місяця скупка валюти посилилася, і гривня почала падати. На початку серпня вона знову може трохи зміцнитися – але тільки доти, доки не настане час повторювати процедуру для виплат наступного місяця.

Експерт: можна говорити, що осіння девальвація гривні вже почалася

Незалежний економічний експерт Борис Кушнірук вважає, що витоки нинішнього передчасного подорожчання долара слід шукати в діях НБУ піврічної давності.

"Нацбанк взимку підвищив облікову ставку з 14,6 до 16%. На мою думку, цей крок був абсолютно не виправданий. Більш того, я не виключаю, що він має корупційну складову. Наприкінці січня – на початку лютого гривня починає зазвичай зміцнюватися, а інфляція – скорочуватися. Тому підвищувати в той час облікову ставку було безглуздо. Але, підвищивши облікову ставку, вони збільшили прибутковість ОВДП. І спровокували ще більше зміцнення гривні в той момент, коли до України заходять гроші інвесторів-нерезидентів. у сумі прибутковість облігацій піднялася до20% річних в умовній валюті. А влітку, напередодні традиційного підвищення курсу, нерезиденти почали продавати облігації і виводити валюту", – пояснює Борис Кушнірук..

Експерт також вважає, що наразі можна говорити про те, що почалося сезонне девальвування гривні. За його прогнозами, здешевлення долара очікувати вже не варто. Хіба що невеликих коливань курсу.

Аналітики ГК Forex Club вважають, що курс долара в серпні коливатиметься в діапазоні 26,9-28,2 грн.

Сезонна девальвація гривні відбувається хвилеподібно і зазвичай триває до кінця новорічних свят. Нагадаємо, в законі про держбюджет на 2018 рік закладено середньорічний курс долара на рівні 29,3 грн.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти