Фінал земельної реформи: Рада прийняла ключовий закон

28 квітня, 14:17

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Йдеться про передачу земель на місця. Парламенту залишилося прийняти ще один документ – він теж вкрай необхідний для запуску ринку землі

Верховна Рада України після місяця розгляду правок все ж таки прийняла необхідний для завершення земельної реформи законопроєкт про передачу землі на місця. За законопроєкт № 2194 на засіданні 28 квітня в другому читанні проголосували 284 депутати. Для остаточного завершення реформи парламенту залишилося розглянути в другому читанні законопроєкт про організацію земельних торгів в електронній формі (№ 2195).

Відео: Сьогодні
Реклама

Про що законопроєкт передачі землі на місця (№ 2194)?

Документ вносить зміни до Земельного кодексу щодо дерегуляції земельних відносин. Він фіналізуює земельну децентралізацію і деконцентрує сферу земельних відносин. Зокрема:

  • Землі державної власності за межами населених пунктів переходять до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.
  • Вводиться переважне право орендарів на покупку земельних ділянок.
  • З'являється механізм фіксування в Державному земельному кадастрі меж територій територіальних громад, в тому числі об'єднаних.
  • Скасовується інститут державної експертизи землевпорядної документації та численні узгодження землевпорядної документації органами виконавчої влади.

"У моєму розумінні – це земельна конституція, без цього законопроєкту ми не зможемо реалізувати земельну реформу", пояснював необхідність прийняття документа міністр агрополітики Роман Лещенко.

Суперечки навколо цього закону не вщухали у Верховній Раді кілька місяців. До повторного другого читання до документа запропонували понад 3000 поправок. Противники цього закону вважають, що його прийняття призведе до хаотичного розпродажу земель.

Реклама

А що за законопроєкт про земельні торги (№ 2195)?

Документ передбачає, що торги проводитимуться в єдиній електронній системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу. Доступ до них зможе отримати будь-який громадянин України. Ключове в ньому, за словами Лещенка:

  • мінімізація корупційних ризиків: прозоре і ефективне користування та розпорядження землями;
  • діджиталізація і автоматизація галузі;
  • інформація про земельні торги виключно через електронні аукціони і в режимі реального часу через мережу інтернет;
  • публічна електронна система про земельні ділянки.

Читайте також: В Україні відкривають ринок землі: які документи скасують

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс

По суті, в перспективі купувати ділянки можна буде тільки на аукціонах.

"Що стосується придбання ділянок, що належать органам місцевого самоврядування, то ініціаторами продажу, швидше за все, як і раніше будуть виступати місцеві ради або об'єднані громади. Вони затверджують переліки вільних ділянок для продажу через аукціон. Відповідно, придбати у власність вільну земельну ділянку комунальної власності (без капітальних споруд на ній), наприклад, для забудови можна саме на таких аукціонах", – пояснювала сайту "Сьогодні" юристка Наталя Нечаєва.

Реклама

Як відомо, закон про відкриття ринку землі прийняли ще навесні 2020 року. Але щоб його положення запрацювали в 2021 році, потрібно було прийняти ще низку документів.

Відео: Сьогодні

Нагадаємо, раніше Верховна Рада також ухвалила законопроєкт № 2280 щодо використання земель. Він передає у відання місцевих громад роботу з цілою низкою містобудівної та землевпорядної документації. У підсумку кожна громада повинна самостійно розробити комплексний план просторового розвитку. В цьому плані місцева влада зможе на свій розсуд змінювати цільове використання землі.

Також новини "Сьогодні" розповідали про те, як в Україні хочуть підвищити податки на землю:

Всі подробиці в спецтемі Земельна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти