Європейська зелена угода – одна з головних тем Давосу

22 січня 2020, 18:37

Мета угоди – до 2050 року перетворити більшість країн Європи на кліматично нейтральний регіон

/ Фото: AFP

На міжнародному економічному форумі в Давосітільки й розмов про "Грінділ" – європейську "зелену угоду". Йому присвячені кілька панельних дискусій, круглий стіл, його згадують майже всі високопоставлені учасники форуму. У найближчі десятиліття саме "Грінділ" визначить економічну політику більшості європейських країн.

Зелені амбіції Європи

Реклама

"Зелена угода" – документ вкрай сміливий. Його головна мета – до 2050 року перетворити більшість країн Європи на кліматично нейтральний регіон. Це означає, знизити викиди парникових газів до нуля.

Ще в грудні угоду ухвалила Єврокомісія, а її голова, Урсула фон дер Ляєн, запропонувала дорожню карту до мети, що складається з 50 кроків. Зокрема – зниження емісії парникових газів у транспортному, енергетичному та інших господарських секторах.

Від атомної енергетики вирішили не відмовлятися повністю: у фінальній версії є згадка, що АЕС – невід'ємна складова енергетичного сектора деяких країн. На цьому наполягли, зокрема, представники Чехії та Польщі.

При цьому країни ЄС врахували особливу позицію Польщі, яка вимагає більше часу, щоб адаптуватися до цієї мети, виходячи з істотної енергетичної залежності від вугілля.

Реклама

Найбільш очевидні і обов'язкові етапи щодо скорочення викидів парникових газів – це розвиток і підтримка відновлюваної енергетики, впровадження енергоефективності, використання екологічного транспорту.

"Впродовж наступних десятиліть європейський бюджет мобілізує 1 трильйон євро таких інвестицій. Це будуть європейські гроші, спільне фінансування держав і приватні інвестиції, за підтримки ЄІБ, який створить хвилю таких потрібних "зелених" інвестицій. Минулого місяця 44 найбільших інвесторів Європи, які представляють активи на 6 трильйонів євро, закликали Європейський Союз ввести кліматичну нейтральність до законодавства, яке необхідне для впевненості і можливості здійснювати довгострокові інвестиції", – зазначила Урсула фон дер Ляєн.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

"Брак коштів не може бути виправданням, щоб не брати на себе зобов'язання щодо поліпшення кліматичних амбіцій, – вважає Вендель Тріо, директор Європейської мережі з кліматичних дій (CAN), – Це повинно йти пліч-опліч зі сприятливим для клімату бюджетом ЄС на наступне десятиліття, який припиняє субсидіювати викопне паливо і інвестує в кліматичні дії набагато більше, ніж сьогодні".

Україна синхронізується

На цьому тижні віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба заявив, що Україна зацікавлена взяти активну участь в розробці та реалізації європейської "Нової зеленої угоди". За його словами, він зараз координує підготовку списку пропозицій з цього питання.

Тим часом в Давосі вже збирається круглий стіл, ініційований компанією ДТЕК, щоб обговорити роль України і бізнесу в синхронізації з цілями Європи.

Реклама

Офіційну ж позицію України чекаю наступного тижня в Брюсселі. 28 січня, в Брюсселі відбудеться перше засідання Ради асоціації Україна-ЄС на високому рівні після зміни уряду в Україні і зміни складу Єврокомісії.

Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас вже заявив, що в Євросоюзі захочуть почути пропозиції України щодо "зеленої угоди".

"Я абсолютно впевнений, що лідери ЄС будуть дуже уважно слухати, що повинна сказати Україна про "Зелену угоду" – про приєднання до одного з найбільших пріоритетів для Єврокомісії, яке очолює Урсула фон дер Ляєн", – зазначив посол ЄС.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти