Європарламент розкритикував Україну за борги в зеленій енергетиці

20 листопада 2020, 15:40

Инна Бабур Инна Бабур

Затримки виплат за струм із ВДЕ загрожують розвитку екологічно чистих джерел енергії в Україні, зазначено в документі

Європарламент розкритикував владу України за невиконання фінансових зобов'язань перед інвесторами у "зелену" енергетику в частині виплати боргу згідно із раніше підписаним "зеленим" меморандумом. Про це йдеться у звіті Європарламенту про імплементацію угод з Україною, пише "Politeka".

Реклама

"Жаль викликає факт про те, що в секторі відновлювальної енергетики Україна ще не виконує свої зобов'язання перед інвесторами, і що затримки із виплатами виробникам електроенергії з відновлювальних джерел енергії загрожують подальшому розвитку екологічно чистих джерел енергії в Україні", - зазначено у звіті від 17 листопада.

Як повідомлялося, у липні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня).

Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 млрд грн). При цьому 40% від цієї суми (9 млрд грн) має бути погашено до кінця 2020-го року.

Закон передбачає, що 20% виробництва зеленої електроенергії в Україні має бути сплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені через кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

Реклама

13 листопада посли одинадцяти країн зажадали від прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля виконати умови меморандуму між урядом та інвесторами в зелену енергетику, в якому вказано чіткий графік погашення накопичених боргів за вироблену зелену електроенергію, а також обов'язок держави закладати у державний бюджет на наступний рік 20% коштів на часткове фінансування виробництва зеленої енергії.

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс

17 листопада Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроєкт №4119 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2019", в якому в тому числі йде мова про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії та поліпшення фінансових розрахунків на ринку електроенергії.

Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання із погашення боргів перед ними.

За даними із судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлювальної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори із цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти