Євро на роздоріжжі: що буде з курсом в 2019 році

29 грудня 2018, 07:44

Олександра Романюк Олександра Романюк

Прогнози експертів на ювілейний, 20-й рік існування євро прямо протилежні

Черезкількаднівпосилання – 1січня2019року -європейськавалютабудевідзначатисвоє20-річчя.До свого ювілеювонапідходитьпрактичноз такоюжневизначеністющодомайбутнього,якасупроводжувалаіїївмомент"народження"20років тому.Більштого,ювілейнийрікєвроможестатиірокомпочаткурозпадуЄвросоюзу.29березня2019року одинзпершихіосновнихчленівЄС - Велика Британія - можеостаточнопокинутиЄвросоюз,довівшидологічногозавершенняпроцес Brexit, якийтриваєвжешостийрік.Щотакож не додаєєвропейській валютістійкостіівпевненостівзавтрашньому дні.

Реклама

Експертиостерігаютьсяробитиоднозначніпрогнозикурсуєвронаювілейнийрік.Аякщоіроблять,тоціпрогнозидалеконе однозначні.

Українці не роблять особливої різниці між доларом і євро, справедливо вважаючи обидві валюти засобами заощадження, приблизно однаковими за стійкістю і надійності. Але між собою американська і європейська валюта – прямі конкуренти. Курс євро, як і курси всіх інших валют, розраховується по відношенню до долара. Але і курс долара не є константою. Він розраховується за спеціальним індексом DXY, який являє собою "кошик" з 6 світових валют: євро, японської єни, англійського фунта стерлінгів, канадського долара, шведської крони і швейцарського франка. І якщо ці валюти втрачають стабільність, позбавляється стабільності і долар. Щоб зрозуміти, наскільки важливі для долара стабільність євро і фунта, потрібно згадати, що євро становить в валютному "вінегреті" DXY майже 60%, а фунт стерлінгів – 12%. І в наступному році стабільності цих двох основних валют якраз і не передбачається. Причини складного становища євро лежать як в економічній, так і в політичній площинах, які, втім, сильно переплетені.

Brexit – неприємний "подарунок" на ювілей

Сайт"Сегодня"писавпро те,щоєвровосениєвродоситьрізковтративвціні нетількивУкраїні,а йу всійєврозоні.ОднієюзголовнихпричинпадінняєвровалютитамтешніЗМІназивали  триваючу підготовкудо виходуВеликої БританіїзЄвросоюзу – Brexit.  І,зокрема,заявуглавиЄврокомісіїЖана-КлодаЮнкерапро те,щоугодупро вихідБританіїзЄвросоюзубудепідписановнайближчі тижні.

Реклама

Однакцьогоне сталося.Підписанняугодиперенеслинавесну2019 року,іоднозначногорозумінняпро те,чи будевона підписана,аякщо так,товякому вигляді("жорсткому"або"м'якому"),вЄвропіщенемає.Іцяневизначеністьвиступаєдестабілізуючимфакторомідляфунтастерлінгів,ідляєвро.До тогожкраїниєврозонивжезаразпідраховуютьможливі збиткиіновівитрати,якіїхочікуютьузв'язкузBrexit.

Від чого залежить курс євровалюти

ВистачаєвЄврозоніта іншихполітичнихіекономічнихпроблем,пов'язанихзторговимивійнами,очікуванимуповільненнямзростанняВВП,слабкимиекономікаминизкикраїн-членівЄС,проблемоюмігрантівта ін.

"Brexit,звичайно,негативновпливаєнаЄвропу,алейоговпливдужеобмежений.Єнабагатобільшзначущічинники.ПолітикаЄвропейськогоцентральногобанку,якийприпинивнакачуватиєвропейськуекономікудешевоюліквідністю,політикаФедеральноїрезервноїсистемиСША,загрозаглобальної економічної кризи-ціфакторибільшзначимі",-говоритьфінансовий експерт Ерік Найман .

13грудня Європейськийцентральнийбанконовивпрогнозкурсуєвронанайближче майбутнє.Згідно з цимпрогнозом,курсєвро,що знижувавсяостаннім часомістановитьнакінець2018року1,18долара,в 2019-му опуститьсядо1,14дол.ЄЦБтакожприпиняєз 2019рокускупкудержоблігаційта іншихціннихпаперів,якавеласяостаннікількароківзметоюпідстьобнутизанадтонизьку,на думкуєврофінансистів,інфляціюізростанняекономіки.Цесвідчитьпро те,що,на думкуЄЦБ,економікаЄвросоюзувданийчасдоситьміцна.

З іншогобоку,експертиочікують,щов 2019 роцібудезнижуватисяіндексдолара,тобто американськавалютабудепослаблюватися.Цейпроцестакожпочавсяв2018 році.Підсумкироку, що минаєнаамериканськомуфондовомуринкувженазиваютьоднимиз найгіршихвісторії.Американськийпрезидентвиступивзжорсткою критикоюмонетарноїполітикикерівництваФедеральноїрезервноїсистеми.Рядекспертівпрогнозують,щочерезпроведену вСШАполітикуінтересінвесторівдо доларабудеслабшати.

Реклама

Всіціпротиріччяірізноспрямованіпроцесипризводять до того,щопрогнозина2019рік щододолараієвронеоднозначніісуперечливі.

Прогнози для євро на 2019 рік і далі

ЕрікНайманвважає,щопозиціїєвронепогані,інезабаромвалютаЄСможевиростивціні.

"ПолітикаЄвропейськогоцентробанкусвідчитьпро те,щоекономіканормалізувалася.Такщоєвромаєшанспочатизростання.ВУкраїнієвропейськавалютатежбудедорожчатиповідношеннюдогривні.Заразщеяне раджукупуватиєвро,алевсічні,можебути,іприйдетакий час,щопорабудевіддаватиперевагуєвро,а недолару",-говоритьЕрікНайман.

Економічний експерт і аналітик Борис Кушнірук , напротив, считает, что в ЕС нарастают проблемы, и это будет только ослаблять позиции их общей валюты.  

"У Європі зараз дуже багато проблем, які вона в існуючому вигляді не здатна вирішити. Причому вони викликані не помилками політиків або державних діячів. Проблеми носять фундаментальний характер. В Європі дуже висока соціалізація, соціалістичної економіки. І це призводить до того, що країни стають неконкурентоспроможними. Особливо наочно це зараз проявляється на Франції, де проходять акції протестів. У великих містах там ще працює креативний клас, креативні технології, і там все виглядає непогано. А провінційні містечка все більше занепадають. Там розміщувалися простіші виробництва, і в умовах надмірної соціалістичності країни (великої кількості вихідних, соціальних пільг) їх продукція дорожчає і стає неконкурентною. Тому прості виробництва починають залишати країну, вважаючи за краще країни зі значно меншим рівнем соціалізації (Китай, інші азіатські країни).

Що відбувається в країні, де є національна валюта, якщо протягом багатьох років дефіцитний бюджет і від'ємне сальдо? Національна валюта знеціниться. Це здешевить внутрішнє виробництво, і економіка стане більш конкурентною, принаймні з точки зору вартості виробництва. Тобто гроші відіграють роль певного балансира для економіки. А в зоні євро їх загальна валюта не відображає реальний стан економік багатьох країн ЄС. Тобто там відбувається зворотний процес. На сьогоднішній момент тільки дві країни в єврозоні – Нідерланди і Німеччина – забезпечують позитивну динаміку розвитку. І за рахунок потужності економік цих країн відбувається подорожчання економік і слабких країн. За рахунок цього вони ще більше слабшають, і їх проблеми тільки наростають. Тому Brexit – це, звичайно, не дуже добре для Великобританії, але певною мірою це спроба закритися, сховатися у себе на острові, коли почнеться хаос в Європі", – пояснює експерт
.

Майбутнєєвро,на думкуБорисаКушнірука,не надторайдужне.

"Єврозона як проект була помилковою сама по собі. Тому що те, що добре, з точки зору грошей, для Німеччини, абсолютно не підходить для Греції, Іспанії, Португалії, для багатьох інших країн, де продуктивність праці і ефективність економіки значно нижче. За час існування єврозони жодна з цих країн не вирішила своїх проблем. Навпаки, зовнішні борги ростуть. Тому ситуація з євро в довгостроковому вимірі значно гірше, ніж ситуація з доларом. Як тільки почнеться нова хвиля кризи, капітал фактично побіжить в долар. І значить, долар буде зміцнюватися по відношенню до євро", – прогнозує Кушнірук.

Реклама

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав,щовідбуваєтьсязнайпопулярнішоювсвітікриптовалютою – біткоіном.

Всі подробиці в спецтемі Brexit

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти