ЄС і МВФ вимагають "віддати борги": скільки винна Україна і чи буде новий кредит

28 квітня 2018, 07:54

Олександра Романюк Олександра Романюк

Нові міжнародні кредити стануть "премією" за реформи, які повинна провести Україна. І відмовлятися від такої умови фінансування Захід не поспішає

Третинарокувжеминула,апитанняіз зовнішнімфінансуванням,якеУкраїнінеобхідноякмінімумдлятого,щоброзрахуватисязкредиторами,досихпірне вирішено.Ічи зважитьсявінвосяжномумайбутньому-підвеликимпитанням.

Офіційніособияк і ранішеналаштованіоптимістично.У тойчасякбагато експертіввжеговорятьпро припиненняпрограмиспівпраціУкраїнизМіжнародним валютним фондом якпроостаточний факт,міністрфінансівОлександрДанилюкзовсімнедавно,всередині квітня,оптимістичнозаявив,щов 2018 році
Україна очікує надходження 2 млрд доларів відФондуАвостанніднінайбільшобговорюваною темоюсталикредитиЄС,яківцьомуроцінібитоможутьскласти1,05 млрдєвро.

Реклама

Тим часом, в заявах міжнародних фінансових організацій впевненості помітно менше, зате частіше звучать слова "якщо". І в МВФ, і в ЄС дають чітко зрозуміти: на наступні транші Україна може претендувати, тільки якщо "віддасть старі борги", тобто виконає пункти, які привели до згортання попередніх програм.

Так, в останньому офіційній заяві по Україні, яку зробив постійний представник МВФ в нашій країні Йоста Люнгман (за підсумками лютневого візиту технічної місії), говориться: "Зараз важливо, щоб влада України забезпечила невідкладний розгляд, відповідно до парламентських процедур, законопроекту про антикорупційний суд з урахуванням поправок, необхідних для приведення тексту закону в повну відповідність рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи, як передбачено програмними зобов'язаннями. Повинен також бути забезпечений додатковий прогрес в інших відстрочених заходах, необхідних для досягнення поставлених програмою цілей, включаючи заходи в енергетичному і податково-бюджетному секторах".

Неповне виконання зобов'язань – звичайна справа

Втім,нічогоекстраординарноговтому,щоУкраїна неповністювиконалавзятінасебезобов'язання,немає.Більштого,вдеякомусенсіостанняпрограмаспівпрацізМВФ,якабуларозрахованана2015-2018роки,алефактичноперерваласянавесні2017го,виявиласянайрезультативнішою.Українавпершеотрималаажчотири траншіпоодній програміірекордновеликусуму-близько8,7 млрддоларівзпередбачених17 млрд.

Справавтому,щозавсюісторіювзаєминзМВФ,якаведетьсяз 1992 року,жоднакредитнапрограмане завершенаповнимвиконаннямУкраїноювзятихнасебезобов'язаньіповною виплатоювсієїсуми,передбаченоїпрограмою.Якписавсайт"Сегодня", через невиконання Україною умов кредитуваннябулаприпиненатретя річнапрограмаМВФ"Stand by"в1998 році,Українанедоотрималабільшеполовиникредиту.Однаквтомужроцібулавідкритатрирічна"Розширенапрограмафінансування",якана початку 2000-хтакожбулаперервана.ЧерезневиконанняУкраїноюзобов'язань,ащечерез те,щоїїзвіти,м'якокажучи,виявилисяприкрашеними.Упідсумкумизновунедоотрималибільшеполовиниобумовленоїсуми.

ПодібнимчиномпереривалисяпрограмиспівпраціУкраїнизМВФв2008-му,2011-му,2015 роках.Проте кожного разунамвдавалосядомовитисязФондомпро наступну програму.

Для чого Україні потрібні кредити

За данимиМіністерствафінансівУкраїни,оприлюдненимивквітні2018 року,прогнозніплатежіУкраїнищодо погашеннятаобслуговуваннядержавногоборгувпоточномуроцістановлять327,73млрд грн,абоблизько12,5 млрддоларівза сьогоднішнім курсом.Знихзовнішнівиплатистановлять43,66млрд грн-відсоткиі55,41млрд-поверненнякредитів(усумі-близько3,8 млрддоларів).

В тренді
Доставка пенсій через "Укрпошту" все-таки залишиться, але не скрізь
Реклама

За даними НБУ, на кінець березня 2018 року офіційні резервні активи України, або золотовалютні резерви, становили 18,192 млрд доларів. У тому числі в іноземній валюті – 15,59 млрд доларів. При цьому 13,966 млрд доларів є в вигляді цінних паперів. У вигляді валюти і реальних грошей на депозитах Україна має всього 1,625 млрд дол. Ще, правда, є золото – на 1,054 млрд доларів. Нагадаємо, віддати за зовнішніми кредитами в 2018 році потрібно 3,8 млрд.

Днями НБУ вперше оприлюднив дані про плани щодо купівлі іноземної валюти (згідно з повідомленням, для підвищення прозорості монетарної політики). За цією інформацією, на II квартал встановлений обсяг інтервенцій з купівлі іноземної валюти в розмірі 10 млн доларів в день. Нескладно підрахувати, що, навіть якщо план буде виконаний, до кінця кварталу (це приблизно 40 днів роботи міжбанківського ринку) валютний запас виросте приблизно на 0,4 млрд дол. При таких темпах до кінця року необхідної суми явно не набереться.

Максимальний золотовалютний запас за останніх 5 років був акумульований до кінця листопада 2017 року – 18,931 млрд дол. Нацбанку фактично вдалося вийти на рівень запасів до початку Майдану (в листопаді 2013 року було 18,8 млрд дол.). Однак з грудня 2017 го розмір офіційних резервних активів почав потроху знижуватися: грудень – 18,8 млрд, січень – 18,58, лютий – 18,41 млрд дол
.).

Не МВФ, так ЄС?

Сьогодніувага уряду зосередженанафінансовій допомозіЄС.Щевосениминулогороку,колисталозрозуміло,щонапозитивнезавершенняпрограмизМВФрозраховуватине доводиться,міністрфінансівОлександрДанилюкзаявляв,щоУкраїнамає намірзалучити1,8 млрдєвроврамкахновогопроектуфінансовоїдопомогивідЄврокомісіїна2018-2019роки.Алезамістьцьогомине отрималинавітьостаннійтраншза попередньою програмоюспівпраці-600 млнєвро.Причинавсе таж:неповне виконанняУкраїноюумовпопередньоїпрограми.

Проте в лютому 2018 го в Мюнхені президент України Петро Порошенко зустрічався з головою Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером і комісаром ЄС з питань європейської політики сусідства Йоханнесом Ханом. Обговорювалися перспективи нової програми макроекономічної допомоги, проте подробиці, в тому числі щодо її розміру, не відкривали. "Єврокомісія готова виділити нову макрофінансову допомогу Україні за умови проведення відчутних реформ і на основі програми МВФ", - написав тоді в Twitter Йоханнес Хан.

А 21 квітня на зустрічі у Вашингтоні міністр фінансів України Олександр Данилюк і віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс вже обговорювали умови нової програми. Однак суми, які називалися, виявилися набагато скромніше, ніж ті, про які говорилося восени.

"У рамках нового Зовнішнього інвестиційного плану ЄС в цьому році Україні може бути окремо виділено 1,6 млрд грн (50 млн євро), зокрема для подальшого кредитування банківськими установами і таким чином – інвестування в реальний сектор економіки. Може, для масштабів України це не надто велика сума. Однак за умови розумного використання це дозволить залучити до 16 млрд грн (500 млн євро) приватних інвестицій", - заявив комісар ЄС з питань європейської політики сусідства і переговорів про розширення Йоханнес Хан.

50 млн – це, звичайно, не 1,8 млрд. До того ж гроші ці виділяються на цілком конкретні цілі: кредитування бізнесу. Але, мабуть, головне – що навіть така скромна допомога ЄС дістанеться нам теж не просто так, а лише за умови виконання обговорених умов, причому в повному обсязі
.

Чого вимагають від України міжнародні организації

"Виділенняперших50 млнєвронацейрікстанетьсятількивтому випадку, якщо до літніх канікул у Верховній Раді Україна забезпечить виконання трьох пунктів", – попередив Йоханнес Хан.  

Перша вимога-забезпечитиповноціннуроботуНацкомісіїз держрегулюваннявсферіенергетикиікомунальнихпослуг(НКРЕКУ).НасьогодніскладНКРЕКУповністюне сформований.Друга вимога-забезпечитизаконодавчосамостійністьінезалежністьбізнес-омбудсмена,прийнявшивідповіднийзаконопроект.Ітретя вимога-скасуватиобов'язковедекларуваннядоходівантикорупційнимиактивістами.

Втім, ЄС говорить і про можливість виділити Україні значно більші суми. У квітні Олександр Данилюк повідомив, що в червні Європарламент може розглянути питання про надання Україні 1 мільярд євро за новою програмою макрофінансової допомоги. Але, знову ж таки, тільки якщо будуть "віддані борги". Тобто якщо Україна до літа встигне виконати всі ті зобов'язання, які передбачалися попередньою програмою.

На кінець грудня 2017 року, коли була перервана програма з ЄС, невиконаними залишалися 4 пункти. Два з них, за словами Данилюка, вже можна виключити зі списку: автоматизована система перевірки електронних декларацій чиновників введена, реєстри кінцевих бенефіціарів компаній відкриті.

Дві невиконаних вимоги ЄС повністю збігаються і з вимогами МВФ: це затвердження механізму автоматичного коригування тарифів на газ до рівня середньоринкових і створення антикорупційного суду.

Є й п'ята умова: відновити співпрацю з МВФ. Тобто замінити кредити МВФ кредитами ЄС для розрахунків по зовнішніх платежах навряд чи вдасться. Швидше, виконання вимог МВФ є ключем, який відкриє перед Україною двері до кредитів інших міжнародних організацій

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти