ЄС і МВФ вимагають "віддати борги": скільки винна Україна і чи буде новий кредит

Нові міжнародні кредити стануть "премією" за реформи, які повинна провести Україна. І відмовлятися від такої умови фінансування Захід не поспішає

Третина року вже минула , а питання із зовнішнім фінансуванням , яке Україні необхідно як мінімум для того , щоб розрахуватися з кредиторами , до сих пір не вирішено . І чи зважиться він в осяжному майбутньому – під великим питанням .

Офіційні особи як і раніше налаштовані оптимістично . У той час як багато експертів вже говорять про припинення програми співпраці України з Міжнародним валютним фондом як про остаточний факт , міністр фінансів Олександр Данилюк зовсім недавно , в середині квітня , оптимістично заявив , що в 2018 році
Україна очікує надходження 2 млрд доларів від Фонду А в останні дні найбільш обговорюваною темою стали кредити ЄС , які в цьому році нібито можуть скласти 1,05 млрд євро .

Тим часом, в заявах міжнародних фінансових організацій впевненості помітно менше, зате частіше звучать слова "якщо". І в МВФ, і в ЄС дають чітко зрозуміти: на наступні транші Україна може претендувати, тільки якщо "віддасть старі борги", тобто виконає пункти, які привели до згортання попередніх програм.

Так, в останньому офіційній заяві по Україні, яку зробив постійний представник МВФ в нашій країні Йоста Люнгман (за підсумками лютневого візиту технічної місії), говориться: "Зараз важливо, щоб влада України забезпечила невідкладний розгляд, відповідно до парламентських процедур, законопроекту про антикорупційний суд з урахуванням поправок, необхідних для приведення тексту закону в повну відповідність рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи, як передбачено програмними зобов'язаннями. Повинен також бути забезпечений додатковий прогрес в інших відстрочених заходах, необхідних для досягнення поставлених програмою цілей, включаючи заходи в енергетичному і податково-бюджетному секторах".

Реклама

Неповне виконання зобов'язань – звичайна справа

Втім , нічого екстраординарного в тому , що Україна не повністю виконала взяті на себе зобов'язання , немає . Більш того , в деякому сенсі остання програма співпраці з МВФ , яка була розрахована на 2015-2018 роки , але фактично перервалася навесні 2017 го , виявилася найрезультативнішою . Україна вперше отримала аж чотири транші по одній програмі і рекордно велику суму – близько 8,7 млрд доларів з передбачених 17 млрд .

Справа в тому , що за всю історію взаємин з МВФ , яка ведеться з 1992 року , жодна кредитна програма не завершена повним виконанням Україною взятих на себе зобов'язань і повною виплатою всієї суми , передбаченої програмою . Як писав сайт " Сегодня", через невиконання Україною умов кредитуваннябула припинена третя річна програма МВФ " Stand by " в 1998 році, Україна недоотримала більше половини кредиту . Однак в тому ж році була відкрита трирічна " Розширена програма фінансування " , яка на початку 2000 – х також була перервана . Через невиконання Україною зобов'язань , а ще через те , що її звіти , м'яко кажучи , виявилися прикрашеними . У підсумку ми знову недоотримали більше половини обумовленої суми .

Подібним чином переривалися програми співпраці України з МВФ в 2008-му , 2011-му , 2015 роках . Проте кожного разу нам вдавалося домовитися з Фондом про наступну програму .

Для чого Україні потрібні кредити

За даними Міністерства фінансів України , оприлюдненими в квітні 2018 року, прогнозні платежі України щодо погашення та обслуговування державного боргу в поточному році становлять 327,73 млрд грн , або близько 12,5 млрд доларів за сьогоднішнім курсом . З них зовнішні виплати становлять 43,66 млрд грн – відсотки і 55,41 млрд – повернення кредитів ( у сумі – близько 3,8 млрд доларів ) .

Реклама

За даними НБУ, на кінець березня 2018 року офіційні резервні активи України, або золотовалютні резерви, становили 18,192 млрд доларів. У тому числі в іноземній валюті – 15,59 млрд доларів. При цьому 13,966 млрд доларів є в вигляді цінних паперів. У вигляді валюти і реальних грошей на депозитах Україна має всього 1,625 млрд дол. Ще, правда, є золото – на 1,054 млрд доларів. Нагадаємо, віддати за зовнішніми кредитами в 2018 році потрібно 3,8 млрд.

Днями НБУ вперше оприлюднив дані про плани щодо купівлі іноземної валюти (згідно з повідомленням, для підвищення прозорості монетарної політики). За цією інформацією, на II квартал встановлений обсяг інтервенцій з купівлі іноземної валюти в розмірі 10 млн доларів в день. Нескладно підрахувати, що, навіть якщо план буде виконаний, до кінця кварталу (це приблизно 40 днів роботи міжбанківського ринку) валютний запас виросте приблизно на 0,4 млрд дол. При таких темпах до кінця року необхідної суми явно не набереться.

Максимальний золотовалютний запас за останніх 5 років був акумульований до кінця листопада 2017 року – 18,931 млрд дол. Нацбанку фактично вдалося вийти на рівень запасів до початку Майдану (в листопаді 2013 року було 18,8 млрд дол.). Однак з грудня 2017 го розмір офіційних резервних активів почав потроху знижуватися: грудень – 18,8 млрд, січень – 18,58, лютий – 18,41 млрд дол
.).

Не МВФ, так ЄС?

Сьогодні увага уряду зосереджена на фінансовій допомозі ЄС . Ще восени минулого року , коли стало зрозуміло , що на позитивне завершення програми з МВФ розраховувати не доводиться , міністр фінансів Олександр Данилюк заявляв , що Україна має намір залучити 1,8 млрд євро в рамках нового проекту фінансової допомоги від Єврокомісії на 2018-2019 роки . Але замість цього ми не отримали навіть останній транш за попередньою програмою співпраці – 600 млн євро . Причина все та ж : неповне виконання Україною умов попередньої програми .

Проте в лютому 2018 го в Мюнхені президент України Петро Порошенко зустрічався з головою Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером і комісаром ЄС з питань європейської політики сусідства Йоханнесом Ханом. Обговорювалися перспективи нової програми макроекономічної допомоги, проте подробиці, в тому числі щодо її розміру, не відкривали. "Єврокомісія готова виділити нову макрофінансову допомогу Україні за умови проведення відчутних реформ і на основі програми МВФ", - написав тоді в Twitter Йоханнес Хан.

А 21 квітня на зустрічі у Вашингтоні міністр фінансів України Олександр Данилюк і віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс вже обговорювали умови нової програми. Однак суми, які називалися, виявилися набагато скромніше, ніж ті, про які говорилося восени.

"У рамках нового Зовнішнього інвестиційного плану ЄС в цьому році Україні може бути окремо виділено 1,6 млрд грн (50 млн євро), зокрема для подальшого кредитування банківськими установами і таким чином – інвестування в реальний сектор економіки. Може, для масштабів України це не надто велика сума. Однак за умови розумного використання це дозволить залучити до 16 млрд грн (500 млн євро) приватних інвестицій", - заявив комісар ЄС з питань європейської політики сусідства і переговорів про розширення Йоханнес Хан.

50 млн – це, звичайно, не 1,8 млрд. До того ж гроші ці виділяються на цілком конкретні цілі: кредитування бізнесу. Але, мабуть, головне – що навіть така скромна допомога ЄС дістанеться нам теж не просто так, а лише за умови виконання обговорених умов, причому в повному обсязі
.

Чого вимагають від України міжнародні организації

" Виділення перших 50 млн євро на цей рік станеться тільки в тому випадку, якщо до літніх канікул у Верховній Раді Україна забезпечить виконання трьох пунктів", – попередив Йоханнес Хан.  

Перша вимога – забезпечити повноцінну роботу Нацкомісії з держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг ( НКРЕКУ ) . На сьогодні склад НКРЕКУ повністю не сформований . Друга вимога – забезпечити законодавчо самостійність і незалежність бізнес – омбудсмена , прийнявши відповідний законопроект . І третя вимога – скасувати обов'язкове декларування доходів антикорупційними активістами .

Втім, ЄС говорить і про можливість виділити Україні значно більші суми. У квітні Олександр Данилюк повідомив, що в червні Європарламент може розглянути питання про надання Україні 1 мільярд євро за новою програмою макрофінансової допомоги. Але, знову ж таки, тільки якщо будуть "віддані борги". Тобто якщо Україна до літа встигне виконати всі ті зобов'язання, які передбачалися попередньою програмою.

На кінець грудня 2017 року, коли була перервана програма з ЄС, невиконаними залишалися 4 пункти. Два з них, за словами Данилюка, вже можна виключити зі списку: автоматизована система перевірки електронних декларацій чиновників введена, реєстри кінцевих бенефіціарів компаній відкриті.

Дві невиконаних вимоги ЄС повністю збігаються і з вимогами МВФ: це затвердження механізму автоматичного коригування тарифів на газ до рівня середньоринкових і створення антикорупційного суду.

Є й п'ята умова: відновити співпрацю з МВФ. Тобто замінити кредити МВФ кредитами ЄС для розрахунків по зовнішніх платежах навряд чи вдасться. Швидше, виконання вимог МВФ є ключем, який відкриє перед Україною двері до кредитів інших міжнародних організацій

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65124.36

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3469.03

Litecoin (LTC)

72.52

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти