Енергетики змушені закуповувати вугілля за кордоном

24 вересня 2019, 21:15

При цьому ціна виходить дорожче від тієї, яку могла б визначати формула Роттердам +

Напередодні старту опалювального сезону в Україні експерти в сфері енергетики заявляють, що в країні не вистачає вугілля.

Реклама

Теплоелектростанціям довелося попрацювати і за себе, і за атомну генерацію. Зараз на українських АЕС ремонтують 5 з 15 атомних блоків. Тому ТЕС довелося спалювати більше вугілля, ніж планували.

"Сьогодні" з'ясовували – як виходить так, що в шахтах вугілля є, а на складах – немає. І де його взяти, щоб взимку в українців були теплі батареї?

У родині киянки Олени Лехно обігрівач працює на повну.

"У тебе ручки холодні, давай одягнемо кофточку", – говорить Олена своєму маленькому синові Ромі.

У родині Лехно жартують, градусник на вулиці забув подивитися на календар.

"Ще тиждень тому на вулиці було +28, а зараз ранок, і тільки чотири градуси тепла. У квартирі температура знизилася на кілька градусів, і це дуже відчувається. Чекаємо опалювальний сезон", – говорить киянка Олена Лехно.

Реклама

Енергетики – чекати не можуть. Щоб Ромі, його мамі і мільйонам українців було тепло цієї зими, потрібно запасатися вугіллям. Його на складі мало: близько 700 тис. тонн. А на рік потрібно – 26 млн. тонн, говорять фахівці.

Де поділося? Спалили. За себе і атомну генерацію, ту саму, яка поставляє 70% відсотків електроенергії в країні.

Адже зараз 5 з 15 атомних блоків на ремонті. Їх запустити планують не раніше січня. Щоб країна нічого не відчула – тепловикам довелося підкинути вугілля в печі.

Але чому в Україні (сьома в світі за запасами покладів) не вистачає вугілля? Воно є! Але більшість шахт залишилася на непідконтрольному Донбасі.

"Більше 60 шахт, які видобували вугілля, антрацит, виявилися на непідконтрольній території. І тому, власне, з 2014-2015 року Україна почала в таких значних масштабах закуповувати вугілля", – пояснює експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.

Купували тоді, щоб країна не замерзла.

"На державних шахтах тривав тренд зниження видобутку – вони надалі перебувають в жалюгідному стані. А приватні шахти змогли наростити видобуток вугілля десь приблизно на півтора мільйона тонн", – говорить експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.

Реклама

Возити вугілля з непідконтрольних територій – заборонено законом. І за цим пильно стежать СБУ і військові. Тому пішли, як весь світ, цивілізованим шляхом – купували за контрактами. За ціною, яку визначали в міжнародному вугільному хабі – в Роттердамі, за єдиною для всього світу формулою: "Вартість плюс доставка". І до 2016 це була найнижча ціна з можливих. Сьогодні вона б становила 1700 гривень за тонну. Втім, зараз формула "Роттердам +" не діє, а платити доводиться більше.

"З Колумбії завозиться вугілля за 1945 гривень за тонну, вугілля з Росії – в межах 2050-2070 гривень, вугілля з Південно-Африканської Республіки – теж більше 2000 гривень", – каже лідер Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець.

А українським шахтарям пропонують навіть менше.

"Заробили так звані прайс-кепи на вартість електричної енергії. Це означає, що вуглевидобувні компанії можуть продавати свою продукцію на ТЕС не дорожче 1700 грн. за тонну", – пояснює експерт з питань енергетики Олександр Трохимець.

Платити ще менше – означає вбити галузь, в цьому одностайні експерти. Державним компаніям, принаймні, обіцяють відшкодувати збитки за рахунок субвенцій з бюджету.

"Фактично страждають приватні вугледобувні компанії. Тому що українське вугілля продається в цей момент дешевше, ніж купується за кордоном", – говорить економічний експерт Борис Кушнірук.

Але купувати закордонне дорого – повинні. Зараз в Україні видобувається 80% вугілля від потреби. Знизити ті самі "прайс-кепі", тобто максимальну ціну – означає приректи себе на холод, тому що вугілля дешевше 1900 грн. за тонну поки немає.

Як відомо, в Україні заготовляють вугілля на зиму. Компанія ДТЕК купила майже 400 тис. тонн вугілля з-за кордону, щоб взимку українці були з теплом і світлом. Везти паливо довелося з Колумбії. В дорозі вантаж проводить не менше місяця. Тому ще влітку енергетики почали запасатися, щоб взимку працювати без збоїв.

Реклама

Нагадаємо, раніше експерти попереджали, що Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати. Доводиться докуповувати за кордоном – близько 20%. Але і власні 80% – на вагу золота:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти