Інтерв'ю: Енергетичну систему України не можна розвалити. Інакше зупиниться все

8 грудня 2014, 09:15

Панюшкіна Світлана

Керівник департаменту оперативно-диспетчерського управління ПАТ "Київенерго" Володимир пулів розповів про те, що "віялові" відключення загрожують катастрофою, запевнив киян, що житловий фонд не відключатимуть від мережі, і що може зробити кожен, щоб врятувати країну від енергетичної катастрофи

- Зараз одна з болючих тем для споживачів – відключення електроенергії. Поясніть, що відбувається, які причини?

Реклама

- Давайте визначимося з термінологією. Зараз всі намагаються називати це "віяловими" відключеннями. Але у технічних фахівців цього терміна немає. Давайте розглянемо на прикладі міста Київ, що можуть означати такого типу відключення. Наприклад, є дефіцит 100 МВт, місто поділене на 12 часових зон за часом відключення. При т.зв. віяловому відключенні в заданий час повністю відключається вся годинна зона, незалежно від того, що там: лікарні, житлові будинки, підприємства. У цей час інші райони працюють у нормальному режимі, поки не треба буде відключати за графіком інший район. І так один за іншим по черзі, виходить свого роду "віяло". Небезпека в тому, що відключаються всі об'єкти, а не вибірково. Уявіть, там лікарні, школи, садочки, житлові будинки з ліфтами, електроплити, насоси для подачі води. Це може привести до жорстокої трагедії, яку Україна в 2006 році пережила в Алчевську. У масштабах Києва віялові відключення – це повна катастрофа! Ми не живемо в кам'яному столітті і на чолі всього повинна бути – людина. Щоб не сталося, людина повинна бути в безпеці.

Тому зараз ми говоримо виключно про графіки аварійних відключень. Це точкове відключення певних об'єктів. Складається список цих об'єктів, аналізується графік, кого і коли можна відключити, кого взагалі не можна чіпати. Кожен об'єкт зі списку перевіряється "Єнергосбитом" і аналізується на предмет того, чи не потрапили в цей список особливо важливі стратегічні підприємства, які працюють на оборонку, чи немає там екологічної загрози при відключенні. Ці списки проходять багато етапів тверджень і перевірок, погоджує його КМДА та інспекція Держенергонагляду. Тут працює принцип – з двох зол треба вибрати менше, головне, щоб люди були забезпечені світлом і теплом.

- З самими підприємствами ви домовляєтеся про їх відключення?

- Ні, ми їх тільки повідомляємо. Інакше неможливо домогтися обмеження споживання електроенергії в умовах гострого дефіциту. Енергетичну систему України не можна розвалити. Інакше зупиниться все.

Реклама

- Як складається графік аварійних відключень?

- У Києві безліч установ, які відключати категорично не можна з міркувань безпеки. Наприклад, лікарні або пологового будинку. Є багато промислових і побутових підприємств: посольства, урядові будівлі, міжнародні організації. Це питання іміджу країни. Держава є держава. І пологовий будинок за значущістю не поступається Кабміну. У першому – народжують дітей, а в другому – приймають стратегічно важливі рішення. Виходить, що частина споживачів автоматично потрапляє в список тих, кого відключати не можна.

Далі по пріоритетності йде побутова та виробнича навантаження. Хочу зазначити, в останні роки Київ перетворюється на один величезний спальний район, і через те, що протягом 10-20 років великі підприємства перестали працювати, а на їх території знаходяться центри, магазини, склади, офіси. В результаті – у нас різко зросло споживання енергії населенням. З точки зору екології добре, що у нас немає в місті шкідливого виробництва, але з іншого – спостерігається зростання побутової навантаження на мережі, і все складніше впливати на усунення дефіциту потужностей. Тобто інструменти запобігання аварійної ситуації є, а скористатися ними повною мірою можна далеко не завжди. Можна відключити побут, але як відключити висотний будинок з ліфтами, бабусями, колясками, електроплитами, насосами? Якщо труби замерзнуть, вони лопнуть, і на відновлення їх знадобиться місяць. Так що в цілому по Києву безпечно можна відключити близько 10% об'єктів.

- Що ми економимо, відключаючи 10% об'єктів?

- Давайте почнемо з того, що ми не економимо для Києва. Київ не відділений від загальної енергосистеми країни. Ми просто споживаємо менше, щоб баланс системи вирівнявся, і не було надмірного навантаження. Україна в день виробляє близько 25 тис. МВт усіма станціями. Тимчасова втрата в потужності енергоблоку на Запорізькій АЕС – це мінус 1 тис. МВт. Крім того, ми втратили багато теплових блоків через військові дії на Донбасі. Тому не можна говорити, що економія на Києві дає щось саме столиці, це йде на благо всієї країни. Нам треба вирівняти загальний енергобаланс по всій країні.

Реклама

- Який наш внесок у загальну справу?

- Ми даємо економію близько 200 МВт з 23 тис. МВт, які потрібні всій системі. По Україні, наскільки мені відомо, дисбаланс від 2,5 тис. МВт. Так усі регіони роблять свій внесок у порятунок всієї енергетики країни.

- Якщо цей баланс порушиться, що буде?

- Це форс-мажор, цього не повинно бути! Треба вчитися на чужих помилках. Наймасштабніша аварія подібного типу була в США в серпні 2004 року. Так от, на одній зі станцій зупинився один з блоків і утворився дефіцит потужності. Оператор в цей момент повинен переключити потужності і перенаправити потоки. Але якась з резервних ліній, на яку було заплановано перемикання, вже була завантажена. І таким чином вийшло подвійне навантаження на цю лінію. Далі йде ланцюгова реакція, коли перший, другий елемент перевантажується і утворюється лавина. Лінії перестали витримувати це навантаження і почали горіти. Привела ця лавина відключень до того, що згасло близько 10-12 штатів, крім того, зачепили частину Канади. Без світла виявилося 50 млн населення двох країн. Майже стільки ж, як населення України. Це колосальний збиток, це мільярди доларів збитків. Чи витримає таке фінансове навантаження український бюджет? Тому допустити подібне просто не можна.

- Як ви керуєте цим процесом відключень?

В тренді
Ціни на яблука злетять утричі – коли чекати на подорожчання
Реклама

- У режимі реального часу сидять диспетчери, які бачать всю картину. Вони дивляться, оцінюють ситуацію, якщо немає порушення балансу, вони нікого не відключають. Але коли не вистачає генерації та порушений баланс, а споживання зростає і параметри досягають критичної позначки, головний диспетчер НЕК "Укренерго" дає команду відключити. У звичайному режимі при виникненні дефіциту дається команда на збільшення генерації і протягом декількох годин цей дефіцит покривається. Пішов надлишок генерації, наприклад, вночі, диспетчер дає команду на відключення блоку на станції. Так працює вся система. Базову потужність забезпечують АЕС, вони стабільно працюють і не призначені для маневрів. Маневри здійснюються за рахунок теплових станцій, вони балансують всю систему, і їх поки не можуть підняти через дефіцит вугілля.

- Скільки ТЕС не працює зараз?

За даними НЕК "Укренерго" – 23 блоки теплових станцій і один на Запорізькій АЕС. Частина ТЕС в зоні бойових дій, частину не можемо підняти через відсутність палива, вугілля все відпрацьоване, і на складах його немає, а третя частина – з різних причин перебуває в ремонті.

- Гідроблоки не покривають дефіцит?

- Ні, вони обмежені кількістю води. ГЕС розрахована на покриття піків в ранкові та вечірні години. Приплив води в зимовий період дуже малий, тому не можна розраховувати на велику генерацію ГЕС.

- Якщо далі питання не буде вирішуватися, і постане питання про відключення житлового фонду, що робити місту?

- Не можна говорити тільки про Київ відокремлено, мова про об'єднану енергосистему. Так, немає вугілля. Немає газу. Так, мало води, і гідростанції не дадуть потрібний обсяг. Але якщо ми не можемо впоратися із завданням генерації, ми повинні впоратися із завданням зменшення споживання. Тому й ми вдаємося до цього аварійного форс-мажорного заходу – відключень. Тут, звичайно, виникає питання моралі. Однозначно не будуть відключатися лікарні, школи, садочки, котельні! Я впевнений, ми зможемо стабільно пройти опалювальний сезон, і ситуація почнеться вирівнюватися. Зараз на всіх рівнях влади вирішується питання поповнення запасів вугілля і додаткових поставок газу. Ліквідувавши дефіцит енергоресурсів, держава зможе відмовитися від аварійних відключень.

Як відповідальна компанія, Київенерго продовжує виконувати всі взяті на себе зобов'язання щодо енергозабезпечення столиці в рамках ліміту газу, доведеного нам НАК "Нафтогаз України".

- Зрозуміло по відключенням, а що стосується графіка обмежень?

- Кожне підприємство має свій ліміт, і якщо воно його перевищує – у нас виникає проблема. Тому ми задаємо обсяг споживання і просив його не перевищувати, щоб не було додаткових відключень. Це стосується всіх підприємств. Ми просимо, щоб всі увійшли в становище, і далі не було цих пікових навантажень. Але якщо вони не будуть цього робити, ми змушені відключати. Якщо не відключимо, спрацює системна автоматика, а вона не дивиться на людський фактор, хто там, відключаться все.

- Ви пропонуєте всьому економити, що мається на увазі – вимкнути світло скрізь?

- Не треба крайнощів. Треба просто вимикати зайве освітлення, побутові прилади, обігрівачі. Тим більше, що "Київенерго" прикладає зараз максимум зусиль, щоб підтримувати комфортний рівень температури в будинках киян. Потрібно з розумом використовувати енергоресурси. Слідкуйте за під'їздом, щоб двері, вікна були закриті. З таких маленьких крупинок виходить велика справа, хтось заощадив в день 2 кВт, а в масштабах району, міста це складається в МВт і т.д. Важливо також сприяння міської влади в частині економії на вуличному освітленні, підсвічуванню рекламних площин і т.д.

Ми прикладають всіх зусиль для стабільного проходження опалювального сезону в столиці в умовах дефіциту енергоносіїв та енергопотужностей об'єднаної енергосистеми України. Зі свого боку ми закликаємо до відповідального споживання енергоресурсів всіх киян, що допоможе нам разом пройти цей, мабуть, найскладніший в історії незалежної України, опалювальний сезон.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти