Ембарго на "Дружбу": які ризики для України несе зупинення транзиту нафти

26 квітня 2019, 12:58

Євгенія Давиденко

На вартість бензину і дизеля ситуація не вплине, заспокоюють фахівці

Через проблеми з якістю російської нафти державна "Укртранснафта" вимушено припинила транзит нафти магістральним нафтопроводом "Мозир – Броди" ("Дружба"). Робота нафтопроводу фактично зупинена. На що таке рішення може вплинути, "Сьогодні" розпитали в експертів.

Реклама

Насамперед фахівці підкреслюють: на ціні нафтопродуктів зупинення транзиту російської нафти не відіб'ється.

"Це суто транзитний нафтопровід, який не задіяний в постачанні нафти в Україну. Тому для ринку нафтопродуктів це не матиме жодних наслідків", – сказав директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

З іншого боку, Україна все ж зазнає фінансових втрат.

"Ми можемо недоотримати за транзит: за кожен день втрати можуть становити мільйони доларів", – зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

При цьому експерт допускає, що робота нафтопроводу може відновитися протягом декількох днів.

Разом з тим Омельченко висловив сумнів з приводу отримання прямих компенсацій від російської сторони, однак це цілком можуть бути непрямі відшкодування.

"Оскільки російській "Транснафті" потрібно буде виконувати експортні контракти, вони, можливо, просто збільшать перекачування в наступний період. Таким чином, економічні втрати для "Укртранснафти" будуть компенсовані", – прогнозує Омельченко.

Реклама

Крім того, каже експерт, потрібно вивчити, наскільки пошкоджено обладнання компанії, адже неякісна нафта впливає на стан інфраструктурних об'єктів. І якщо пошкодження виявляться серйозними, це може спричинити додаткові фінансові витрати.

Нагадаємо, 19 квітня "Белнафтохім" заявив про різке погіршення якості нафти, що надходить з Росії. Через це Білорусь має намір вимагати з "Транснафти" компенсацію за постачання неякісної нафти. Сировина з підвищеним вмістом хлоридів народжує ризик серйозних аварій для нафтопереробних заводів і логістичної системи.

Через проблеми з неякісною нафтою з РФ Білорусь вже  зупинила експорт бензину і дизеля в Україну Польщу і країни Балтії. Мінську необхідно забезпечувати зростаючі потреби внутрішнього ринку, адже імпорт нафти з Росії обмежений.


Нафтопровід "Дружба" починається в російському Татарстані, потім проходить через інші регіони РФ в білоруський Мозир. Там "Дружба" розгалужується на дві ділянки. Північний прокладений в Білорусі, Латвії, Литві, Польщі і Німеччини. Південний – в Україні, Чехії, Словаччини та Угорщині. Крім того, з російського Брянська через Білорусь прокладений маршрут до Литви і Латвії. Таким чином, після зупинки

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти