Електронний цифровий підпис: де, почім і коли його оформляти

17 травня 2018, 07:36

Олександра Романюк Олександра Романюк

Розкид цін на послугу для населення – від 0 до 1500 гривень. А з осені Україна перейде на стандарти ЄС

Українців все активніше привчають до того, що багато важливих речей можна вирішити онлайн. У статті "Як тому, хто працює, дізнатися розмір майбутньої пенсії, а пенсіонеру – не сидіти в чергах до інспектора" ми розповідали, що Пенсійний фонд має намір розвивати онлайн-обслуговування клієнтів, але доступ до повного переліку онлайн-послуг ПФУ відкриє тільки електронний підпис.

Реклама

Сьогодні ми розповімо, як отримати власний електронний підпис і навіщо це потрібно.

Де знадобиться ЕЦП

Хоча електронні цифрові підписи (ЕЦП) були "винайдені" більше 30 років тому і в Україні "узаконені" з 2003 року, вони ще не набули широкого поширення. Переважно ЕЦП оформлюють "в разі потреби". Наприклад, співробітники органів державної та місцевої влади – тому що зобов'язані подавати електронні декларації, а зайти в систему можна тільки за електронним підписом. Відповідальні особи різних організацій і підприємств, а також фізособи – підприємці оформляють ЕЦП для того, щоб заходити до особистого кабінету на сайті Державної фіскальної служби, щоб подавати податкову звітність через інтернет, а не просиджувати в чергах, і т.д.

Багатьом громадянам, які не входять до перелічених категорії, ЕЦП теж могла б стати в нагоді. Наприклад, для отримання інформації та оформлення документів в Пенсійному фонді, про що ми вже розповідали. Для отримання довідки про відсутність судимості онлайн (її часто вимагають при працевлаштуванні, оформленні віз, відновленні документів та в інших випадках) теж потрібна ЕЦП. Видавати довідки на підставі цифрових підписів почали з осені минулого року. ЕЦП потрібна і для багатьох інших онлайн-сервісів (Мін'юсту, фіскальної служби та інших, насамперед державних), які вимагають надійної ідентифікації користувача. Зокрема, з його допомогою можна замовити закордонний паспорт, замовити та отримати електронну виписку з багатьох держреєстрів, інші документи. Тільки в Мін'юсті налічується 33 інформаційних системи, для користування якими необхідно мати ключ ЕЦП.

Щороку в Україні розширюється перелік послуг, що надаються через інтернет. І, якщо йдеться про ті, де використовуються персональні дані або потрібно встановити особу користувача, такі сервіси вимагають реєстрації та/або входу до системи за допомогою електронного цифрового підпису.

Як отримати електронний цифровий підпис

Реклама

Генеруванням електронного цифрового підпису та видачею відповідних сертифікатів і ключів займаються спеціальні акредитовані "Центри сертифікації ключів" (ЦСК). Такі центри створені при багатьох держструктурах, існують і недержавні АЦСК. Їх реєстр веде "Центральний засвідчувальний орган", створений при Мін'юсті.

Зараз в реєстрі налічується близько 25 акредитованих ЦСК і кілька зареєстрованих, але не отримали (або втратили) акредитацію. Акредитовані центри, на відміну від неакредитованих, мають право видавати посилені сертифікати відкритих ключів (з посиленим захистом). Зокрема, акредитовані центри сертифікації ключів є при МВС, Державній фіскальній службі, а також при Держказначействі, НБУ, Генштабі ЗСУ та інших відомствах. Останнім часом центри сертифікації ключів відкриваються і при банках. Перший "банківський" ЦСК з'явився у ПриватБанку. Тепер такі ж центри відкрилися при Ощадбанку і Укрсиббанку.

Звичайна людина, фізична особа, може отримати сертифікат і ключ до електронного підпису далеко не в кожному центрі сертифікації ключів. Наприклад, АЦСК Генштабу ЗСУ працює тільки з посадовими особами та організаціями Генштабу, Міноборони, військових частин тощо. В регламенті АЦСК Державної казначейської служби зазначено, що він надає послуги тільки органам державної влади і місцевого самоврядування, а також установам та організаціям всіх форм власності" .

А ось АЦСК органів юстиції працює в тому числі і з фізичними особами. Причому для фізосіб послуги вдвічі дешевше, ніж для юридичних. Так, видача та обслуговування електронного ключа протягом 2 років для громадян України в цьому центрі коштують 192 грн, на рік – 96 грн. У АЦСК "Українського інституту інтелектуальної власності" отримання електронного цифрового підпису на 2 роки обійдеться фізособам в 180 грн, на рік – в 96 грн. Якщо ж цифровий підпис потрібен людині для реєстрації в інформбазі "Укрпатенту", вона отримає його абсолютно безкоштовно.

В тренді
Субсидія проти депозиту. Кому з українців відмовлять у пільгах

У недержавних ЦСК вартість послуг трохи вище – від 200 грн. До того ж сайти деяких таких центрів знайти нам не вдалося. Водночас в "Приватбанку" оформити ЕЦП обіцяють безкоштовно.

Реклама

Документи, необхідні для отримання ЕЦП, можна скачати з сайтів ЦСК і заповнити заздалегідь. Але для оформлення захищеного цифрового підпису людині необхідно принаймні один раз з'явитися особисто до центру, щоб його співробітники могли ідентифікувати майбутнього власника цифрового підпису. Тому перш ніж приймати рішення про вибір ЦСК, варто поцікавитися, де розташовані пункти прийому відвідувачів.

До речі, розраховуючи витрати на оформлення ЕЦП, слід приплюсувати до вартості послуг ще й вартість носія інформації. Справа в тому, що ключ до цифрового підпису зберігається на флешці, компакт-диску або захищенішому пристрої. А їх вартість коливається від декількох сотень до півтори тисячі гривень – в залежності від якості і ступеня захисту.

Восени очікуються зміни

З 5 жовтня 2018 року набирає чинності новий закон – "Про електронні довірчі послуги", ухвалений 5 жовтня 2017 року. Він прийде на зміну чинному – "Про електронний цифровий підпис" – і ухвалений для уніфікації українського законодавства до законодавства Євросоюзу щодо електронних підписів. У зв'язку з цим очікується, що існуючі правила отримання ЕЦП будуть змінені. Зокрема, оновиться класифікація видів ЕЦП, назви і повноваження органів видачі сертифікатів і умови використання.

Не виключено, що після зміни правил отримання цифрового підпису стане доступнішою. Нагадаємо, що з 2016 року в Україні почався перехід на нову форму внутрішніх паспортів – пластикові картки (ID). У них обіцяють "зашивати" цифровий підпис власника. Але поки людина не може просто так піти і поміняти свій паспорт на пластиковий – тільки якщо є "поважна причина": втратив старий документ, міняєш прізвище, потрібно оновити фотографію в 25 або 45 років тощо. А ось з другого півріччя 2018-го ID-паспорти обіцяють зробити доступними для всіх. Мало того, з березня 2017-го паспорти старого зразка, "паперові", просто не видаються.

Можливо, після набуття чинності закону про довірчі послуги одночасно з новим паспортом людина зможе отримувати і власний електронний цифровий підпис. Але треба враховувати: якщо доведеться використовувати цифровий підпис не в установах, а, наприклад, вдома, знадобиться спеціальний картрідер для зчитування інформації з пластикової карти. Вартість такого пристрою набагато вище, ніж флешки – від півтори тисячі гривень.

Реклама

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, що Україна – в числі 14 світових лідерів з впровадження технології блокчейн, результатом розвитку якої стали криптовалюти.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти