Новий закон про працю: експерти пояснили плюси та мінуси

Законопроєкт має сприяти виведенню ринку праці з "тіні"
/ Фото: Григорій Салай, Сьогодні

Навколо нового урядового законопроєкту "Про працю" (який повинен замінити Кодекс законів про працю (КЗпП), що діє з 1971 року) досі не вщухають суперечки. Чимало експертів висловлюють побоювання з приводу того, що документ, на їхню думку, захищає роботодавців і не враховує інтереси працівників. Про це йдеться в авторській статті на сайті "Сьогодні".

Так, у законопроєкті розширили перелік причин, за якими можуть звільнити працівника; крім цього, працівника можуть звільнити негайно без його згоди (щоправда, доведеться виплатити подвійну зарплату).

Реклама

За словами українського експерта з питань соціальної політики, колишнього віцепрем'єра Павла Розенка, законопроєкт може навіть спровокувати нову хвилю трудової міграції..

"Новий закон про працю суттєво погіршує умови для роботи українців у самій Україні. Через обмеження певних соціальних прав, через незбалансованість інтересів роботодавців і найманих працівників. І після ухвалення такого закону про працю ми можемо прийти до того, що міграційні процеси і переведення людей у неформальний сектор економіки України набудуть нових, загрозливих форм", – підсумував Розенко.

Деякі експерти вважають, що документ не збільшить кількість неофіційних працівників, проте й не допоможе у боротьбі з цим явищем. Аналітики рекрутингової компанії hh.ua|grc у коментарі сайту "Сьогодні" зазначають, що в законопроєкті є багато позитивних моментів, зокрема узаконення сучасних форм зайнятості, адже розширюється кількість видів трудових договорів.

"У теорії таке розширення має сприяти поширенню офіційного працевлаштування. Однак головною причиною неофіційної зайнятості та тінізації зарплат все ж бачиться податковий тягар, який лягає на роботодавця. А важливим елементом боротьби з таким явищем є створення правового поля невідворотності покарання для будь-якого порушника закону. Коли за злочином завжди приходить покарання", – зазначають аналітики порталу.

Анна Степанова, юрист Baker McKenzie вважає, що законопроєкт допоможе детінізації ринку праці, бо він орієнтований на спрощення життя роботодавців (полегшення процедури звільнення, зменшення кількості категорій захищених працівників, облік трудової діяльності в електронній формі, зменшення штрафів тощо).

"Законопроєкт повинен сприяти виведенню ринку праці з тіні. Водночас прийняття законопроєкту є тільки одним з елементів боротьби з тіньовою зайнятістю. Не секрет, що один з найбільш ефективних способів боротьби з тіньовою зайнятістю – зменшення податкового навантаження на фонд оплати праці. Зменшення податків – хороший стимул укладати трудові договори і платити повну суму заробітної плати офіційно", – пояснює Степанова.

Реклама

Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський зазначає, що, на думку влади, трудові відносини між роботодавцем і працівником стануть більш гнучким і рівноправними, що сприятиме зниженню тіньової зайнятості, хоча, на думку експерта, змусити роботодавців офіційно оформляти людей зможе тільки конкуренція за працівників і зростання економіки.

"За тотального безробіття умови на ринку праці диктує роботодавець. Тому працівники змушені або погоджуватися на його умови, або залишатися без роботи. Для роботодавця вигідніше не оформляти трудові відносини, оскільки він змушений буде платити відрахування до Фонду соціального страхування. Крім того, трудовий договір дозволяє працівнику відстоювати свої права, тоді як відсутність трудового договору дає можливість роботодавцю не платити за роботу або платити, скільки він вважає за потрібне, вимагати від працівника понаднормової роботи, порушувати техніку безпеки, звільняти працівника в будь-який час і таке інше. Тому прийняття нового Трудового кодексу не матиме значного впливу на тіньовий ринок праці", – пояснює Хмелевський.

А ось Сергій Штурхецький, голова Незалежної медіапрофспілки України впевнений: якщо цей законопроєкт стане законом, він відкине нас у часи абсолютного безправ'я найманого працівника. До того ж, на його думку, це спровокує зменшення витрат власників бізнесу на оплату праці, адже вони зможуть без проблем звільняти неугодних людей.

"З моменту ухвалення закону в багатьох власників виникне спокуса зробити те, на що вони довго не наважувалися: звільнити або скоротити неугодних за спрощеною процедурою, не побоюючись судів і штрафів. Тіньова зайнятість при цьому, можливо, і зменшиться, тепер буде менше проблем з прийняттям на роботу/звільненням", – каже Штурхецький.

На його думку, навряд чи зміни будуть суттєвими, тому що, зрештою, тіньова зайнятість – наслідок високих податків і низької культури їх платежів.

Реклама

Раніше сайт "Сьогодні" розповідав, як українці ставляться до зарплат в конвертах.

Більше читайте на сайті "Сьогодні" в статті: "Зарплати в конвертах: чи стане їх менше через новий закон "Про працю".

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що нестача робочих рук в Україні вже всерйоз стурбувала топ-менеджерів компаній. Саме цю проблему вони називають головною небезпекою для розвитку бізнесу.

Також ми розповідали, які професії через п'ять років приноситимуть великі гроші:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Ціни
В Україні дорожчають продукти
Що зросло в ціні?
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.64

Євро (€)

31.22

Російський рубль (₽)

0.36

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,77
17,70
30,98
30,69
28,98
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,76
28,30
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти