Експерти: нам необхідно зайнятися енергозбереженням і торгувати з Азією

7 липня 2015, 09:00

Олександра Захарова Олександра Захарова

Україні потрібні нові ринки і Конституція, вважають економісти

Україна не може орієнтуватися тільки на євроінтеграційний курс. А для порятунку економіки нам необхідна модернізація, розвиток сфери послуг і пошук ринків, альтернативних європейським. Про те, який шлях обрати Україні, яка стрімко котиться в глибоку економічну кризу, експерти обговорили в понеділок на круглому столі.

Реклама

НЕМА ТЕХНОЛОГІЙ. Наша економіка технологічно відстала, підкреслює прем'єр опозиційного Кабміну Борис Колесніков: "На сьогодні в Асоціацію з ЄС потрібно розуміти такі речі. Якщо говорити про сільське господарство, то Україна не володіє сучасними технологіями, у нас дорогі кредитні ресурси і повна відсутність підтримки держави. Ще й кредитори вимагають відмовитися від пільг сільгоспвиробникам! Крім того, якщо діючі члени ЄС, такі, як Польща і Литва, обмежені в квотах при експорті тваринництва в ЄС, то чого чекати Україні?". За його словами, невисокі наші перспективи в машино- та авіабудуванні, навіть на ринках СНД: "Що стосується літаків, Україна ще 11 років тому мала готові до серійного виробництва Ан-70. ЄС вів переговори, в останній момент сказав: "Не підходить". І витратив кілька мільярдів доларів, щоб справити літак А-400". За словами Колеснікова, якщо не підняти економіку, надії ЄС на наш ринок також не виправдаються: "Чим українці платитимуть, якщо машинобудування нема, кораблебудування нема, авіабудування нема? Транзиту, який був основним джерелом послуг, на сьогодні теж немає. Звідки повинні взятися зарплати для споживання українського імпорту? Якщо західний світ хоче успіху в Україні, Україні потрібна вудка. Просто витягнути країну з економічної катастрофи не вийде".

РЕФОРМИ. На думку експерта Валентина Землянського, мало просунулася влада і в енергетичних реформах: "Україна взяла зобов'язання прийняття нормативних актів у сфері енергетики. Малося на увазі, що паралельно будуть проходити реальні зміни. А у нас намагаються прийняти закони, імплементує третій енергопакет, але вони не працюють. Закон про ринок газу – мертвонароджений. Спробуйте в Києві знайти для себе альтернативного постачальника газу... До тих пір, поки нормативні акти не будуть адаптовані під українські реалії, це буде не більше ніж профанація".

У першу чергу нам потрібні реальні реформи заради економії дорогих енергоресурсів, говорить Землянський: "Це і котельні, і машинобудування, і приватний сектор. Необхідна заміна близько 50% приватних котлів: економія складе близько 5 млрд кубометрів газу! Ще 4 млрд можна заощадити, оновивши стару опалювальну систему".

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

КОНСТИТУЦІЯ ТА РИНКИ. За словами екс-глави МЗС Костянтина Грищенка, Україні необхідно, крім модернізації, виводити експорт на нові ринки: "Щоб відновити економіку, ми повинні активно працювати на китайському та індійському ринках, на Близькому Сході". Згоден з ним і виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко: "Є швидкозростаюча Латинська Америка, є можливості в ближній Азії, Китаї. Можливості підписання договорів про ЗВТ з Канадою, Ізраїлем теж дуже важливі: це дасть можливість диверсифікувати потоки".

Реклама

На думку Колеснікова, найактуальніший крок влади зараз – прийняття нової Конституції: "Потрібні не переробки, а абсолютно нова Конституція, яка захистить кожного громадянина. Важко говорити, як розвивати країну, якщо ви підете до судів і будете знати, що вас чекає нечесне рішення. Жоден серйозний концерн чи бізнесмен не вклали в українську економіку ні долара, поки не буде впевнений у захисті інвестицій. Конституція повинна бути і гарантом миру – адже без зупинки війни нічого не вийде". Також, за його словами, нам необхідно розвивати ринок послуг: "Світова економіка побудована сьогодні в основному так: 70% економіки – це послуги, близько 20% – промислове виробництво, ще 10% – сільське господарство. Послуги – це інформаційні технології, транзит вантажів, завантаження портів, залізниця та створення сприятливого клімату для того, щоб наша молодь, яка працює в області IT, не виїжджала".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти