Економіка України досягла "дна" – експерт

28 липня 2015, 11:00

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Аналітики погіршили прогнози на цей рік

Економіка України демонструє ознаки стабілізації на більш низьких рівнях, ніж очікувалося. Про це "Сегодня.ua" повідомила головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

Реклама

Так, за її словами, динаміка промислового виробництва та інших індикаторів реального сектора в червні вказує на те, що економіка України, ймовірно, досягла свого дна в 2 кварталі 2015 року.

"За нашою оцінкою, падіння реального ВВП у першому півріччі 2015 року становитимуть 16,7% після зниження на 17,2% у першому кварталі 2015 року. Різке скорочення виробництва в Донецькій і Луганській областях в результаті військових дій і часткової окупації пояснює майже половину цього зниження, у той час як ВВП на решті території України впав, за нашими оцінками, на 10,2%", – говорить Белан.

Однак, за її словами, враховуючи негативний вплив військових дій на інвестиції, споживчі настрої, потоки капіталу і валюту, збройний конфлікт залишається головним фактором економічних проблем в Україні.

"Беручи до уваги глибину економічного спаду з початку року, який виявився гіршим наших очікувань, ми знизили нашу оцінку падіння реального ВВП в 2015 р. з -8,5% до -12%", – констатує фахівець.

Реклама

Аналітики вважають, що економіка України може почати вихід з рецесії, яка тривала шість кварталів поспіль, за умови, що ситуація на сході значно не погіршиться.

"За нашими очікуваннями, початкове відновлення економіки буде проходити повільніше, ніж після попередньої кризи 2008-2009 рр. Основним чинником скорочення ВВП майже на 15% в 2009 році було зменшення зовнішнього попиту, який швидко відновився і викликав V-подібне відновлення української економіки у вигляді зростання ВВП на 4-5% в 2010-2011 рр. Зараз світова економіка зростає помірними темпами, тому економічне зростання в Україні найближчим часом буде тісно пов'язаний з досить обмеженими внутрішніми ресурсами. З урахуванням цього, ми очікуємо, що зростання реального ВВП в 2016 р. складе +1%", – прогнозує експерт.

У той же час, на думку Бєлан, економіка України може випробувати могутній розворот в майбутньому.

"Інтерес до України з боку іноземних інвесторів зростає. Але для його матеріалізації в приплив іноземних інвестицій необхідні макроекономічна стабілізація, помітний прогрес у структурних реформах і визначеність щодо збройного конфлікту", – говорить аналітик.

В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
В тренді
Купити полуницю авансом. Скільки коштує українська ягода з теплиці та з грядки?

Вона зазначає, що перші ознаки стабілізації спостерігаються і в інших сферах економіки. Так, показник місячної інфляції повернувся в червні до среднеісторіческому рівню, завдяки стабілізації валютного ринку і уповільнити темпи зростання тарифів на комунальні послуги. Річна інфляція сповільнилася до 57,5%, після піку в 61% у квітні.


Реклама

Економічні підсумки півріччя: спад по всіх фронтах і шанси на покращення життя


"Очікуючи подальше уповільнення річної інфляції, хоча і не таке швидке, як очікувалося раніше, ми припускаємо, що показник інфляції на кінець 2015 року становитиме 48% (+6% по відношенню до попереднього прогнозу) і сповільниться до 10% до кінця 2016 р.", – говорить експерт.

Істотне поліпшення, за словами Бєлан, спостерігається у сфері державних фінансів. "Так, за нашими оцінками, контрольований МВФ профіцит сектору держуправління (включає державний бюджет, місцеві бюджети та Пенсійний фонд, але виключає доходи від продажу 3G ліцензій) склав у січні-травні 5,5 млрд грн, порівняно з істотним дефіцитом в розмірі 11 млрд грн у січні-травні минулого року. Доходи зросли, за нашими оцінками, на 26% р/р завдяки девальвації валюти, підвищенню ставок деяких податків і розширення бази оподаткування, в той час як зростання видаткової частини сектора держ. управління залишився помірним, незважаючи на більш ніж дворазове збільшення витрат на оборону та обслуговування держборгу", – підрахували аналітики.

У результаті консервативної бюджетної політики та девальвації гривні, обсяг державного боргу з початку року майже не змінився в доларовому вираженні ($68 млрд на кінець травня), говорить експерт. "Однак у другому півріччі очікується його зростання в результаті збільшення фінансування від офіційних кредиторів у рамках пакету міжнародної допомоги на суму 40 млрд дол. США. За нашими оцінками, цього року показник держ. Борг до ВВП досягне свого піку на рівні 88%, перш ніж почати знижуватися в наступному році", – зазначає фахівець.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти