Економіка Росії впала в рецесію

25 травня 2015, 08:56

Місцеві експерти поки не бачать надії на зростання

У квітні 2015 падіння реальних зарплат, приватного споживання та інвестиційного попиту в Росії впевнено тривало. На це вказують статистика Росстату та аналітики ЦМАКП, Світового банку, Ощадбанку, ING Eurasia і РАНХіГ. Ні в квартальне зростання ВВП в 2015 році, ні в повернення економіки до швидкого підйому в 2016-му експерти не вірять, очікуючи, що економічний спад перейде в затяжну стагнацію, пише російський "Коммерсант".

Реклама

Так, у квітні до 2,6% у річному вираженні прискорилося і стиснення споживання платних послуг, які в березні просіли на 2%, свідчить Росстат. Загальне скорочення внутрішнього попиту, за оцінкою ING Eurasia, склало 7,4% проти 6,8% в березні 2015 року. Приватне споживання в роздробі в квітні скоротилося на 9,8% (у березні – на 8,7%). Помітно швидше став знижуватися попит на непродовольчі товари. У ЦМАКП вважають, що з урахуванням сезонності їх споживання за квітень порівняно з березнем впало на 1,8%, тоді як в середньому за лютий – квітень падало на 1,4% на місяць. Споживання продовольства з лютого по квітень знижувалося на 1% щомісяця. Після різкого провалу на 10% в січні споживання домогосподарств скорочувалася на 3,1% на місяць в першому кварталі і на 1,6% в квітні.

"Поглиблення падіння немає, але плато ще не намітилося", – коментує свої розрахунки Ігор Поляков з ЦМАКП.

Ставлення виплат по накопичених банківських боргів до доходів домогосподарств у 2015 році стало рекордним – це пояснює відмову від нових споживчих кредитів. Падіння реальних зарплат навіть на фоні уповільнення інфляції в річному вираженні прискорилося з 10,6% у березні до 13,2% у квітні, а їх номінальне зростання знизилось до 1%. Оцінки ЦМАКП свідчать про стабілізацію темпів падіння показника з 1,6% в середньому за перший квартал до 1,5% за квітень з урахуванням сезонності.

"Те, що відбулося з промисловістю і послугами в квітні, є чистим ефектом скорочення доходів. Індексації зарплат у бюджетному секторі в цьому році не було, а індексація пенсій була недостатньою – основу споживчого кошика пенсіонерів становлять продукти харчування", – зазначає Сергій Улатов з представництва Світового банку.

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс
Реклама

Ні в квартальне зростання ВВП в 2015 році, ні в V-подібний відскік в 2016-му, якого очікують в Мінекономіки, опитані експерти не вірять і чекають виходу економіки на L-подібну динаміку до кінця 2015 року – початку 2016-го при відсутності додаткових зовнішніх шоків і неясних джерел зростання.

"Ми звикли нічого не робити, щоб змінити поточну економічну модель. Такими темпами скоро говорити про 4% зростання в середньостроковій перспективі буде просто незручно", – вважає глава Центру макроекономічного аналізу Ощадбанку Юлія Цепляєва.

Нагадаємо, в той же час в Україні за підсумками першого кварталу ВВП впав на 17,6% в порівнянні з тим же періодом 2014 року. Головний економічний показник знизився навіть порівняно з четвертим кварталом минулого року – тоді ВВП в річному вимірі впав на 14,8%, а градус напруження в Донбасі був практично таким же, як зараз. У Держбюджеті, до речі, закладено падіння ВВП на 5,5% за підсумками року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти