Коли закінчиться криза і скільки втратить Україна – прогнози влади і аналітиків

14 червня 2020, 07:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

У МВФ і Світового банку різні точки зору, у НБУ і Кабміну – теж

Україна поступово виходить з карантину. 10 червня розпочався четвертий етап послаблення обмежень. Відновилася робота готелів і баз відпочинку, спортзалів і культурних закладів. В "великій" економіці теж, начебто, намітилися позитивні зрушення: ціни на нафту і газ відновлюються, багато фінансових ринків почали зростати. Чи означає це, що світ почав виходити з кризи? І чи означає це, що і в Україні економічна ситуація почне тепер налагоджуватися? Ці питання сьогодні хвилюють багатьох. І останніми днями прозвучало досить багато відповідей на ці питання. Втім, відповіді ці далеко не однозначні.

Світові прогнози погіршуються

Реклама

10 червня свій прогноз щодо перспектив світової і української економіки представили експерти компанії ICU. Глава департаменту корпоративного аналізу Олександр Мартиненко розпочав презентацію саме з відповіді на питання, чи можна вже говорити про те, що криза відступає, а економіки відновлюються.

"Ми бачимо, що деякі країни послаблюють карантин, є великий оптимізм на фінансових ринках, деякі індекси вже практично впритул наблизилися до допандемічних рівнів. Питання – наскільки такий оптимізм обґрунтований, що буде далі? Ми бачимо, зі свого боку, що як і раніше не все так однозначно. Глобальну економіку чекає досить нерівномірне і важке відновлення", – говорить аналітик.

За його словами, оцінки і прогнози стосовно ВВП продовжують погіршуватися. Наразі вже ступінь падіння світової економіки оцінюється в мінус 3%. За оцінками ICU, існує високий ризик того, що світова економіка не повернеться до докризового рівня навіть в наступному, 2021 році.

9 червня свою черговий прогноз щодо економіки оприлюднив Світовий банк. Відповідно до цього прогнозу світова економіка впаде цьогоріч на 5,2%. Нагадаємо, в прогнозі МВФ, який був випущений на півтора місяці раніше, в квітні, говорилося про те, що падіння світової економіки в цьому році може скласти всього 3%.

Чим менше купуємо, тим важча криза

У прогнозі Світового банку для України міститься "пророцтво" про падіння ВВП країни у 2020 році на 3,5%. Ця цифра більш оптимістична, ніж прогноз Кабміну, який верстав бюджет з розрахунку скорочення ВВП на 3,9%. І вже тим більше краща за прогноз МВФ, який у квітні пророкував Україні падіння на 7,7% ВВП (це був один з найбільших показників у світі), а на днях погіршив прогноз до -8,2%.

Реклама

Нагадаємо, за попередніми оцінками Мінекономіки, ВВП України за чотири місяці 2020 року впав на 5%. Так що ж нас чекає? Подальше погіршення ситуації чи відновлення зростання? Чий прогноз точніший?

Аналітики ICU вважають, що падіння реального ВВП за підсумками року складе 6,7%. Зокрема, до кінця другого кварталу падіння складе близько 10% порівняно з минулим роком (рік до року), а потім почнеться поліпшення ситуації. І в 2021-му, як очікується, ВВП вже покаже зростання, причому відразу на 5,7%.

Як сказав глава департаменту макроекономічних досліджень ICU Сергій Ніколайчук, основним фактором, який буде провокувати продовження кризи в другій половині нинішнього року, стане низький попит. Виробництво, за прогнозами експертів, відновиться досить швидко, однак небажання людей або неможливість витрачати хоча б стільки ж, скільки до кризи, буде посилювати кризову ситуацію.

Проте заступник міністра економіки впевнений, що до нинішньої кризи українська економіка підійшла більш підготовленою, ніж це було під час попередніх криз. І під час цієї кризи українська економіка вже не виглядає аутсайдером порівняно з іншими країнами.

Втім, експерти також відзначають, що під час нинішньої кризи відтік капіталу з України був значно нижчим, ніж в попередні кризи, і нижчим, ніж з інших країн, з якими зазвичай порівнюють Україну. За оцінками ICU, в 2020 році відтік капіталу може скласти 2 млрд доларів, тоді як в 2014-2015 роках з України було виведено 15 млрд дол.

Реклама

Рахунок поточних операцій за підсумками 2020 року може виявитися навіть профіцитним, хоча 2021-й Україна може закінчити з невеликим дефіцитом. Профіцит, втім, буде пояснюватися не стільки позитивними факторами, скільки негативними. Зокрема, тим же падінням внутрішнього попиту. Також значно зменшиться імпорт – падіння вдвічі перевищить скорочення експортних надходжень і складе 23% порівняно з минулим роком.

Значного падіння курсу гривні в ICU не очікують. Позиції гривні продовжать залишатися досить міцними в літні місяці. А ближче до осені обмінний курс буде поступово знижуватися і може закінчити рік в діапазоні 28-29 грн/дол. Інфляція буде залишатися низькою: за підсумками року вона може скласти 4,2%, а в наступному році – 5,3%. Однак причинами низької інфляції, на думку аналітиків, стане той самий пригнічений споживчий попит і слабке зростання зарплат.

Сьогодні в світі тривають дискусії про те, як країни будуть виходити з кризи. Чи буде відновлення швидким і повним, чи воно буде проходити повільно і довго?

"Наразі найбільш популярні і найбільш дискутовані форми виходу з кризи – це форма U і форма L. U передбачає, що після падіння буде повільне, поступове відновлення. Форма L передбачає ще повільніше відновлення. Обговорюються й інші цікаві форми. Наприклад, цілком серйозно колеги обговорюють "перевернутий квадратний корінь" і "значок Nike", де є дуже різке падіння, потім таке ж різке відновлення, яке, тим не менш, зміниться уповільненням зростання і дуже повільним відновленням. Ми очікуємо, що відновлення прийме, швидше за все, саме цю форму, "значок Nike". Ця форма буде, скоріш за все, переважаючою і в глобальному відновленні, і у відновленні української економіки", – говорить Олександр Мартиненко.

Реклама

Нацбанк: "Попит буде залишатися пригніченим довше, ніж ми розраховували у квітні"

11 червня Нацбанк вчергове знизив облікову ставку. Під час нинішньої кризи таку політику проводять більшість центробанків світу, щоб підвищити попит на гроші і хоч трохи пожвавити економіку.

В Україні облікова ставка знижена з 8 до 6%. Такий низький показник ми побачили вперше в історії незалежної України.

Коментуючи таке рішення (раніше очікувалося, що зниження складе всього 1%), глава НБУ Яків Смолій пояснив його тим, що, за новими прогнозами Нацбанку, падіння економіки може бути сильнішим, ніж очікувалося раніше.

"Правління Національного банку прийняло рішення знизити облікову ставку з 8 до 6%. Це найнижчий рівень облікової ставки за всю історію незалежної України. Ми вирішили продовжити пом'якшення монетарної політики швидшими темпами, оскільки бачимо, що з високою ймовірністю споживчий та інвестиційний попит залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося в квітні. З одного боку, це буде утримувати інфляцію нижче цільового рівня 5% +/- 1 п.п. довше, ніж передбачає квітневий прогноз. З іншого боку, це означає, що падіння української економіки може бути більш глибоким, ніж очікувалося", – сказав Яків Смолій.

У Кабміні не очікують другої хвилі кризи

В той же день, 11 червня, Кабмін відзначив 100 днів своєї роботи великою пресконференцією. На якій, звичайно, також піднімалися питання майбутнього української економіки. Відповідаючи на питання про ймовірність другої хвилі епідемії восени і посилення кризи, прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що не бачить якихось серйозних загроз для цього. Навпаки, починаючи з третього кварталу в уряді прогнозують зростання економіки.

"Це така, напевно, типова страшилка. Ми маємо макропрогнози розвитку економіки України від Мінекономіки, які базуються на роботі аналітичних центрів та наукових установ. Також маємо прогнози від МВФ, від Світового банку, від світових аналітичних компаній. Всі ці макропрогнози приблизно збігаються. Починаючи з третього кварталу ми очікуємо зростання економіки в Україні. Природно, що другий квартал провалений через карантин і коронакризу. Сьогодні складно прогнозувати, і уряди багатьох країн не роблять прогнозів далі, ніж на 100 днів. Але ми досить впевнено – я не кажу оптимістично, але впевнено – дивимося на реалізацію економічних і бюджетних заходів в цьому році. Ми не бачимо якихось критичних загроз, які б виникли в серпні, вересні або жовтні. Економіка стабільна. Ситуація складна, але якихось несподіванок, які обвалять і приведуть до глобальної катастрофи, на сьогодні немає. Більш того, спілкування з бізнесами говорить про те, що є бізнеси, які постраждали, але є бізнеси і виробники, які досить оптимістично розглядають економічну ситуацію і в цій кризі бачать можливості. Нарощують обсяги виробництва, покращують бізнес-процеси. Тобто тут баланс: хтось страждає, а хтось на цьому... бачить перспективу і будує свій розвиток", – сказав Денис Шмигаль.


Детальніше про те, як прем'єр-міністр оцінює ситуацію в Україні, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти