Дворазове збільшення експорту: економіст оцінив сміливу задачу Кабміну

2 жовтня 2019, 10:00

Україні необхідно попрощатися з "сировинним" експортом і нарощувати іноземні інвестиції, вважає фахівець

Уряд планує за найближчі п'ять років експорт з України збільшити вдвічі. Оцінити ймовірність втілення в життя такої амбітної мети сайт "Сьогодні" попросив фінансового аналітика Олексія Куща. Експерт скептично оцінив план Кабміну, а також звернув увагу на помилку, допущену в описі критеріїв досягнення мети.

"Зниження рівня ввізних мит для ТОП-100 товарних ліній на ТОП-20 ринках експорту ...", – процитував Програму Кабміну експерт. – Тут логічна помилка, тому що якщо мова йде про стимулювання експорту, то [потрібно] "зменшення рівня вивізних мит".

Реклама

Втім, навіть якщо би помилки не було, зниженням рівня оподаткування експортерів поставленої мети все одно не досягти, вважає Кущ.

"Тому що у нас експортні мита 500 млн гривень приносять в бюджет – яке скорочення може бути при цьому? Що скорочувати? У нас експортних мит практично ніяких немає", – пояснив експерт.

Замість цього Україна повинна переорієнтуватися на поставки товарів із більш високою доданою вартістю.

"Не можна швидко рости на експорті сировини, напівфабрикатів, тому що кожен додатковий центнер зерна на гектарі (мова про підвищення врожайності. – Ред.) вимагає дедалі більших капіталовкладень. І є вища межа зростання. Не можна вп'ятеро збільшити врожайність найближчим часом", – пояснює експерт.

Детальніше про плани уряду читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні" – Прожитковий мінімум вище 4000 грн, ремонт доріг і нові аеропорти – програма Кабміну на 5 років

Україні також необхідно вводити експортні мита, за допомогою них формувати Національний резервний фонд, кошти з якого спрямовувати на "внутрішню структурну перебудову економіки, покупку нових технологій, обладнання, інвестицій", вважає Кущ.

Реклама

Разом із тим Україні для досягнення мети не обійтися без прямих іноземних інвестицій. За підрахунками Куща, країні потрібно залучити більше 20 млрд доларів, а вирівнювання торгового балансу можливе через 10 років.

Раніше новини "Сегодня" повідомляли, що в Україні за 2018 рік обсяг зовнішньої торгівлі товарами склав 104 млрд доларів, що на 12% більше, ніж було у 2017 році (92,7 млрд доларів). Найбільшу частку в експорті становили продовольчі товари і сільськогосподарська продукція – 18,6 млрд доларів (39,3% від загального експорту). При цьому за останні п'ять років частка українського експорту до Євросоюзу практично подвоїлася.

У квітні 2019 року в уряді повідомляли, що українська агропродукція представлена в 190 країнах світу:

Відео: Кабинет министров Украины

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти