"Дорогі гроші", Порошенко в Давосі і "долар по 8,9 грн": що змінилося за тиждень

27 січня 2018, 09:00

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Україні доведеться заплатити МВФ більше 12 млрд доларів, але співпраця з Фондом продовжиться

Тиждень, що минає в українській економіці пройшла під знаком Всесвітнього економічного форуму, черговий "лихоманки" гривні і не дуже оптимістичних новин від Національного банку України (НБУ).

Реклама

Сайт "Сегодня" зібрав ТОП-5 мала б цікавити українців економічних тем тижня.

1. Порошенко в Давосі - про економіку України

Українська делегація на чолі з президентом України Петро Порошенко прибула в швейцарський Давос для участі у Всесвітньому економічному форумі 24 січня. Також до складу делегації входить глава фінансового відомства Олександр Данилюк.

Свій робочий візит до Давосу Порошенко розпочав із зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху. Порошенко і Нетаньяху погодилися активізувати економічне співробітництво між Україною та Ізраїлем. Як заявив глава української держави, країни готові завершити переговори щодо укладення Угоди про зону вільної торгівлі.

У той же день Порошенко обговорив з віце-президентом Європейської Комісії з питань Енергетичного союзу Мароша Шефовічем питання енергетичного співробітництва України та ЄС. Так, сторони обговорили шляхи подальшої інтеграції енергетичного ринку України до ринку ЄС, а також можливі механізми приєднання України до Енергетичного союзу ЄС.

Реклама

У перший же день візиту в Давос Порошенко провів зустріч з главою МВФ Крістін Лагард

"Зустріч з президентом Порошенко і членами його команди була дуже продуктивною та приємною. Це дало нам шанс обговорити всі заходи, які вже приймаються, і ми сподіваємося, що наше обговорення посприяє впровадженню інших заходів, про які ми говорили. Ми говорили про те, що в Україні призначать нового голову НБУ", – заявила директор МВФ. Порошенко ж запевнив, що Україна буде продовжувати співпрацю з Фондом.

Вранці 25 січня президент виступив на "Українському сніданку". У своїй промові він неодноразово торкнувся теми інвестицій в Україну. Так, президент заявив, що до нього звернулося багато великих іноземних інвесторів з пропозицією про зустріч

"Я пишаюся тим, що в цьому році вперше я отримав багато запитів від іноземних інвесторів з пропозиціями про зустріч. Велика кількість великих гравців інвестиційного ринку. Цього ніколи досі не відбувалося. Коли ми отримували результати різних досліджень по країні, яка є серед пріоритетів у інвесторів на ринках, що розвиваються, вони назвали Україну", – заявив Порошенко.

Крім того, президент представив план реформ, які покликані зробити Україну привабливою для інвесторів. У число обіцяних змін увійшло створення служби фінансових розслідувань та заміна податку на прибуток податком на виведений капітал.

Реклама

"Ми плануємо внести зміни в податкове законодавство – замінити податок на прибуток, щоб стимулювати залучення інвестицій, але тільки в разі, коли кошти виводяться з України. Коли ви інвестуєте в Україну – ви не платите податки", – сказав Порошенко.

Президент упевнений, що найближчим часом Україна увійде в ТОП-50 країн в рейтингу Doing Business. Порошенко зазначив, що три роки тому бюджетний дефіцит в Україні склав 15%, а зараз цей показник менше 3%; в 2018 році показник може зменшитися до 2%. Президент також підкреслив, що банківська система України значно оздоровилась.

Порошенко розраховує, що економічне зростання України в 2018 році може перевищити 3,5%. Нинішніх темпів зростання ВВП, на думку президента, недостатньо.

Також 25 січня президент України провів зустріч з президентом групи Світового банку Джим Йонг Кімом. Голова Світового банку відзначив прийняття Верховною Радою закону України про приватизацію. Також співрозмовники підтримали необхідність створення в Україні незалежного Антикорупційного суду відповідно до Конституції і з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

26 січня Порошенко брав участь в панелі Форуму. Зокрема, президент заявив, що Україна виконала 80% вимог МВФ. На думку глави держави вже в квітні можливе отримання п'ятого траншу в рамках програми розширеного фінансування (EFF).

Реклама

"Були надзвичайно детальні консультації з нашими партнерами і міжнародними фінансовими організаціями. Вони були дуже конструктивними. Сформовано позиції щодо приїзду експертів. Ми позначили які саме кроки необхідно завершити для того, щоб запросити місію для отримання чергового траншу. Це 100% -ве завдання для українського уряду і парламенту, і я впевнений, що сам факт того, що ми прискорили приїзд експертів для відпрацювання спільних узгоджених рішень – надзвичайно позитивний. Було кілька зустрічей з Крістін Лагард, Девідом Ліптоном, президентом Світового банку паном Кімом і віце-президентом Міжнародної фінансової корпорації. Це були детальні переговори, які дозволяють нам з оптимізмом дивитися в майбутнє", – Порошенко.

Крім того, Порошенко різко висловився про газопровід в обхід України. Президент вважає, що "Північний потік – 2" – це чисто політичний проект, покликаний розділити Європу.

2. "Індекс Біг Мака" і нові рекорди євро

Як свідчить свіжий "Індекс Біг Мака" (The Big Mac Index), який щорічно складається виданням The Economist, гривня стала найбільш недооціненою валютою в світі. Так, за розрахунками аналітиків, українська валюта недооцінена на 69,5%. Біг Мак в Україні за рік подорожчав на 10 центів і коштує 1,64 долара, тобто 47 гривень. В американських McDonald's бургер коштує 5,28 долара. Беручи до уваги офіційний курс валют, аналітики вирахували, що долар повинен коштувати 8,9 гривні:

index

Офіційний курс долара, тим часом, дуже далекий від "прописаних" економістами значень: НБУ в п'ятницю встановив вартість "зеленого" на рівні 28,74 грн. Це менше, ніж було в середині тижня (28,87 грн), але з початку січня долар все одно подорожчав вже майже на гривню.

Ще страшніше для українців виглядає ситуація з євро, який росте під впливом світових трендів. За два тижні європейська валюта побила в Україні вже сім (!) Рекордів. На вихідні НБУ встановив курс євро на рівні 35,66 грн.

Аналітики при цьому прогнозують, що євро буде рости і далі, оскільки в Україні вартість євровалюти безпосередньо залежить від її курсу до долара. А долар зараз не сильний і найближчим часом його зміцнення в світі не чекають.

3. Борг перед МВФ

Україна повинна своєму головному кредитору – Міжнародному валютному фонду (МВФ) – в сумі більше 12 млрд доларів. При цьому зобов'язання розділені між Нацбанком і Мінфіном: НБУ повинен 7,2 млрд доларів, а міністерство – 4,9 млрд доларів. Тобто в цілому зобов'язання перед МВФ 12,1 млрд доларів.

Обсяг міжнародних резервів України вже становить 18,8 млрд доларів. Правда, крім боргу перед МВФ, у Нацбанку також є зобов'язання перед іншими кредиторами – ще "плюс" 1,9 млрд доларів, в сумі 9,1 млрд доларів. Таким чином, "валютна позиція", тобто власні кошти НБУ в іноземній валюті складають 9,7 мільярдів доларів.

Як відомо, Україну з 2018 року чекають серйозні виплати за держборгом. Пікове навантаження по виплаті доведеться на 2019 рік.

4. "Жорстка політика" НБУ

Правління НБУ знову ухвалив рішення підвищити облікову ставку – тепер до 16% річних. Рішення вступило в силу з 26 січня. Рішення ухвалили через який перевищив прогнози зростання цін в Україні – підвищення "ціни грошей" покликане приборкати інфляцію.

"Більш жорстка монетарна політика буде сприяти поступовому зниженню споживчої інфляції і її повернення в цільовий діапазон в середині 2019 року". – заявили в НБУ.

Ставка підвищується вже третій раз за останні півроку:

Крім того, заступник голови НБУ Дмитро Сологуб в інтерв'ю "Сегодня" розповів, чому НБУ пізно зреагував на шокове зростання цін. За словами Сологуба, підвищення облікової ставки, вчинені в 2017 році, дадуть ефект вже в 2018 році.

В НБУ також попередили, що якщо не буде суттєвих ознак зниження інфляційного тиску, до облікова ставка може піднятися ще вище.

5. Кредитні настрої банків

НБУ щоквартально оцінює настрою банків щодо кредитування, проводячи опитування банкірів. Останній такий опитування показало, що банки в цілому позитивно оцінюють перспективи кредитування на 2018 рік, але за квартал оптимізм банків помітно зменьшився

Так, збільшення обсягів корпоративних кредитів протягом найближчих 12 місяців очікують 72% (у попередньому кварталі було 78%) респондентів. У споживчому сегменті пожвавлення кредитування прогнозують 67% (97%).

Зберігаються, хоча знову ж ослаблені, очікування подальшого припливу депозитів: на зростання вкладів населення розраховують 56% (87%), коштів бізнесу – 63% (70%).

Крім того, на початку 2018 року великі банки планують підвищити стандарти кредитування для великого бізнесу, особливо для валютних кредитів. У той же час умови кредитування малого і середнього бізнесу не зміняться (67% респондентів) або будуть пом'якшені (23%). Також очікується значне пом'якшення стандартів при споживчому кредитуванні і помірне – при видачі нових іпотечних кредитів.


Раніше журналісти "Сегодня" розбиралися, як краще вибрати новий кредит:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти