Заборона на водіння автомобіля і стягнення половини зарплати: боржників по ЖКГ хочуть карати суворіше

21 серпня 2020, 07:38

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що реформа ЖКГ повинна бути комплексною

Буквально перед самими канікулами Верховної Ради депутати серйозно взялися за питання заборгованості за житлово-комунальні послуги. Сайт "Сьогодні" вже розповідав, що на початку червня в парламенті був зареєстрований законопроєкт, що пропонує провести загальну реструктуризацію боргів за ЖКП і, разом з тим, посилити покарання для неплатників. Слідом за ним з'явилося ще кілька законопроєктів на цю ж тему, підготовлені депутатами від "Слуги народу". Так що, не варто сумніватися, що найближчим часом це питання буде винесене на розгляд Верховної Ради.

Як пропонують реструктуризувати борги

Реклама

Ми вже розповідали, що на сьогодні реструктуризація боргів теж може проводитися – за обопільною згодою споживачів-боржників і постачальників комунальних послуг. Однак, дуже часто одна зі сторін заперечує проти такої форми погашення боргів. Тому законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг" (№6313) пропонує провести реструктуризацію боргів в обов'язковому порядку. Ідея в тому, щоб зафіксувати суму боргу кожного споживача, яка буде накопична станом на 1 жовтня 2020 року. І, або споживач повинен буде погасити цю суму протягом місяця, або ж йому доведеться укласти договір з управителем будинку або постачальником послуги про реструктуризацію заборгованості.

Треба зазначити втім, що реструктуризація буде обов'язковою не для всіх боржників, а тільки для тих, у кого борги перевищують певну межу. Цю межу повинен буде встановити Кабмін – окремо для кожного виду комунальної послуги. Якщо сума боргу перевищить встановлений Кабміном ліміт (це може статися і після 1 жовтня) і людина не уклала договір про реструктуризацію протягом місяця, управитель або постачальник комунальної послуги отримають повне право подати на боржника в суд.

Законопроект №6313 також пропонує встановити граничний розмір щомісячної плати за поточними платежами і по реструктуризації. Виплати за боргами можуть розтягнути на 60 місяців або навіть більше, якщо доходи боржника невеликі. Загальна сума платежу не повинна перевищувати 25% доходів для працюючих громадян та 20% – для пенсіонерів та інших одержувачів соціальних виплат.

Сьогодні, нагадаємо, законом передбачено, що граничний розмір комунальних платежів не повинен перевищувати 15% доходів домогосподарства. Якщо ж суми в квитанціях більше, можна оформити субсидію. Після скасування карантину сума, яку споживач повинен платити самостійно, буде збільшена до 20% (це передбачено постановою Кабміну №878 від 20 жовтня 2019 року).

Реклама

Додамо, що договір про реструктуризацію буде вважатися дійсним лише за умови, що людина сумлінно платить поточні платежі.

"Завжди основна умова реструктуризації – це стовідсоткова оплата поточних платежів", – наголошує експерт з ЖКГ Андрій Никончук .

Після того, як до поточної квитанції за ЖКП додасться ще й платіж за реструктуризованим боргом, субсидія все одно буде призначатися тільки на поточний платіж. Платити за боргами доведеться самостійно, без підтримки з боку держави.

"Після укладення договору про реструктуризацію субсидія більше не стане, тому що вона визначається іншими законами та спеціальними формулами", – каже Андрій Никончук.

Наведемо приклад. Якщо дохід домогосподарства, в якому є тільки працюючі громадяни і діти, становить 10 000 грн, а комунальні платежі становлять 2000 грн, то за комунальні послуги це домогосподарство має платити самостійно 1500 грн, а на 500 грн можна оформити субсидію. Якщо ж у цього домогосподарства є борг – скажімо, 3 тисяч гривень, – і його реструктуризують на 60 місяців, додатковий щомісячний платіж становитиме лише 50 грн. І ці 50 грн не будуть враховуватися як нарахована плата за ЖКП при оформленні субсидії.

А от законопроєкт №3767 пропонує іншу формулу реструктуризації, по якій погашати борги людям доведеться швидше. Згідно з цим документом, людина повинна буде віддавати в місяць по 15% свого доходу на сплату боргів до повного їх погашення. Це крім поточних платежів за ЖКП. Отже, загальна сума витрат на комунальні послуги домогосподарства, що має борги, може збільшитися до 30%: 15% становитиме плата за поточними квитанціями і ще 15% – виплата боргу. Після карантину витрати можуть взагалі зрости до 35%: до 20% за поточними платежами і 15% – погашення боргу.

Ще один законопроєкт – №3925 – пропонує невеличкий "пряник": полегшити тягар боржників, скасувавши штрафи і пеню за житлово-комунальні послуги. "З огляду на досить низьку платоспроможність основної маси населення України в сучасних умовах, а також постійне зростання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги, доцільно обмежити розмір нарахувань на заборгованість споживачів з оплати зазначених послуг, зокрема, щодо сплати неустойки (пені)" , – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Як покарають боржників

Реклама

За яку форму реструктуризації проголосують народні депутати, може вирішитися вже найближчим часом. А після реструктуризації, як уже зазначалося, планується посилити покарання за борги. Нагадаємо, таке зобов'язання Україна брала перед МВФ при підписанні нової кредитної програми. Пункт 27.e "Меморандуму про економічну та фінансову політику" так і називається: "Реструктуризація боргу і стягнення платежів".

"Ми розглянемо питання заборгованості та платіжної дисципліни домогосподарств, ТКЕ і облгазів для забезпечення безперервності отримання газових номінацій і сприяння розвитку конкурентного ринку. Ми розробимо адекватні інструменти для підприємств теплопостачання для забезпечення стягнення платежів з домогосподарств (зокрема, і за рахунок вищих штрафів і спрощеного законодавства)" , – йдеться у цьому пункті.

Нову систему покарань пропонує законопроєкт №6313. Що вона передбачає:

  • За постановою суду борги за ЖКП будуть утримуватися з зарплат боржників. В якості погашення боргу доведеться віддавати 50% зарплати до повного погашення заборгованості (зараз – максимум 20%).
  • За постановою суду може бути також вилучено майно боржника (причому, як сказано в законопроєкті, звернення стягнення на зарплату не заважає одночасно звернутися зі стягненням ще й на майно). Втратити майно можна в тому випадку, якщо розмір боргу втричі або більше перевищує встановлену Кабміном суму боргу, яка підлягає реструктуризації.
  • Якщо сума заборгованості перевищує суму платежів за один рік, на боржника, крім стягнення боргу, накладається штраф розміром 20% від суми заборгованості. Якщо платежі за ЖКП не вносилися два роки, штраф зростає до 30%, п'ять років – до 50% суми боргу.

За постановою держвиконавця боржнику може бути заборонено до повного погашення боргу по житлокомпослуг:

  1. - Виїжджати за межі України
  2. - Керувати транспортними засобами
  3. - Користуватися вогнепальною мисливською, пневматичною та іншою зброєю
  4. - Полювати.

Чи зменшаться борги

Економічний експерт Борис Кушнірук вважає, що житлово-комунальне господарство вимагає системної реформи. Одна тільки реструктуризація не виправить ситуацію з платежами, вважає експерт, якщо не буде вирішене питання застарілих мереж, в яких тепловтрати в рази вищі, ніж у розвинених країнах. Якщо не будуть розроблені ефективні моделі теплопостачання з урахуванням особливостей кожного населеного пункту.

"Перш за все потрібно міняти модель оплати за житлово-комунальні послуги, переходити до абонентської плати. При такій моделі платежі розбиваються на 12 місяців рівними частинами, а за підсумками року робиться перерахунок. Це знизить навантаження на домогосподарства в зимовий період, і значній частині населення субсидії взагалі не знадобляться", – вважає Борис Кушнірук.

Реклама

Система абонплати, на думку експерта, дасть постачальникам газу і тепла можливість закуповувати енергоресурси влітку, в період низьких цін, і завдяки цьому ціни на компослуги для населення можна буде знизити.

"Проблеми потрібно вирішувати в комплексі. Просто реструктуризація без вирішення інших проблем ЖКГ нічого не дає. Вона залишає існуючу неефективну і вкрай корумповану модель всього, що пов'язано з ЖКГ. Я вважаю неправильним, наприклад, відбирати у людей майно, житло, якщо при цьому не вибудувана модель, яка робить систему ЖКГ максимально ефективною. Якщо внаслідок корупції, внаслідок неефективної моделі ціноутворення (а не через ціни на газ) ціни на послуги ЖКГ завищені, як можна забирати у людей майно за те, що вони не платять за завищеними тарифами? А ось якщо навести в цьому питанні лад, тоді будуть підстави вимагати розрахуватися за боргами ", – впевнений Борис Кушнірук.

Детальніше про борги за комуналку і про те, як депутати збираються вирішити цю проблему, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти