Домовленості ОПЕК по нафті вплинуть на Україну

14 грудня 2016, 08:18

Через зміни цін на чорне золото в українській промисловості можуть зміститися пріоритети

10 грудень в Відні країни нафтового картелю ОПЕК в черговий раз намагалися домовитися про замороження видобутку нафти в 2017 році з членами-спостерігачами картелю і лояльними державами, що не входять в клуб.

Офіційний статус спостерігача в картелі мають РФ, Мексика, Оман, Єгипет і раніше вийшла з клубу Індонезія. Завданням переговорів був намір укласти договір про зниження видобутку з країнами, що не входять в картель. Щоб утримати світові ціни на нафту від подальшого падіння, ОПЕК пропонує цій групі країн скоротити нинішній рівень видобутку на 600 тис. бар/доба, але поки безуспішно, пише
UBR.

Реклама

Ця невдала домовленістькартелюзлояльнимиклубукраїнамиповиннабулазакріпитидосягнутий30груднявнутрішньокартельнийдоговірОПЕКпро початоквласноїзаморозкивидобуткузі скороченнямна1,2 млнбар/добувідпоточногорівня.

Ціспільнізусилляможутьвпершій половині2017рокуутриматисвітовіцінивкоридорі55-64дол/барель.Віншомувипадкубудепродовжатьсявідкатнафтовихціндорівнягрудня2015 року,колиBrentторгувавсяпо36дол/барель.

Хтоламаєдомовленостівсередині ОПЕК

ПланизаморозкивидобуткукраїнамиОПЕКвиношувалисябільше двохроків.Протицьогорішеннявиступалитричленакартелю-Нігерія,ІраніІрак.

Так, в Лагосі з настороженістю ставляться до арабських країн ОПЕК через підтримку ними ісламського сепаратизму на півночі Нігерії. Тому нігерійські власті готові нарощувати грандіозний зовнішній борг, виношувати плани розпродажу головної державної нафтокомпанії, і торгувати по будь-якій ціні, аж до трагічно низької. У цій країні вважають, що якщо Лагос під диктовку ОПЕК скоротить видобуток, то наступним кроком стане вимога арабських країн створити федерацію ісламських провінцій на півночі країни. Незважаючи на регулярні теракти, більшість нігерійського населення вперто не погоджується з перспективою розколу держави на християнську і мусульманську частини.

Реклама

ЄсвоїаргументивідмовивідзаморозкивидобуткуіуІракузІраном.УТегераніточнознаютьсумусвоїхзбитківвідпом'якшенихв 2015 роціміжнароднихсанкцій,імають намірвідшкодувати ці збиткизарахунокзростанняекспортунафтипобільшдешевійціні,демпінгуючипротиекспортерівзарабськихкраїн.

iraq

Ірак по факту не контролює майже половину свого експорту, який йде в Туреччину з Мосула і Кіркуку через іракський Курдистан. Згода Багдада на заморозку в таких умовах означає, що видобуток будуть змушені скорочувати підтримують центральну владу південні шиїтські райони країни. В цей же час, іракська курдська автономія на півночі країни буде ігнорувати заморозку ОПЕК. Рано чи пізно, такий диспаритет в нафтових доходах змете нинішню іракську владу. Тому офіційний Багдад не може погодиться із запропонованим ОПЕК заморожуванням видобутку.

Цівнутрішнібар'єрибулиформальнознятонасамітіОПЕКвкінцілистопада.Країниклубупогодилися,що,по-перше,Нігеріята Іракпідзаморозкуне підпадають.По-друге,члениОПЕКдозволилиІранузупинитизростаннявласного видобуткутількинавесні2017 року нарівні,якийнабагатобільшещомісячноговидобуткувкінці2016 року.Якприцьомукартельмає намірпіврокустримуватизниженняцін,не зовсімзрозуміло.

Кому вигіднадорожнеча

Лідирує серед інтересантів дешевої нафти Китай. Його економіці потрібна дешева нафтова сировина, інакше темпи зростання сповільняться, що може зупинити потік інвестицій у цю країну. Крім того, гра на ціновий демпінг допомагає Пекіну глобалізувати операції китайських нафтових компаній. І робити це без особливих витрат. Бо чим більше держав винесе на поверхню хвиля падіння світових нафтових цін, тим ширше буде вибір дешевих активів, які зможуть купити китайці. І тим сильніше виростуть власні активи китайських нафтових корпорацій-гігантів. Відразу після краху нафтових цін в 2014 року дві з них, CNP та Sinopec, увірвалися на перші позиції Fortune Global 500.

Реклама

Другим державою, зацікавленою в крах світових цін, з недавніх пір є США. У 2015 року в ході запеклих дебатів між адміністрацій Обами і республіканцями, Вашингтон зняв заборону на експорт нафти. Наступним кроком республіканців щодо повернення американських експортерів стала перемога над демократами щодо зняття заборони на будівництво першої фази Трансамериканського нафтопроводу, Keystone LP. Цей трубопровід потрібен для росту імпорту на американський ринок важкої і дешевої бітумної нафти з Канади, що призведе до обвального зростання експорту з США дорожчої легкої нафти.

СШАможепідтвердитистатуссвітовогонафтовогогегемона,відкриваючивсеновііновізапаси.У такійситуаціїупротивниківрполітикиціновогодемпінгузалишаєтьсяоднанадія-нате,щоуамериканськихкомпанійвисокийпорігрентабельностіосвоєннясланцевихбасейнів.

Українавновійнафтовійгрі

Розігрівціновоїконкуренціїнасвітовомунафтовомуринкучинить негативнийвпливнатрадиційністаттіукраїнськогоекспорту-аміак,карбамідіпрокатчорнихметалівнеминучедешевшаютьуслідзападіннямціннаенергоносії.Якщоцігалузіне зможутьвчаснозалучитиінвестиціїіпіднятиефективністьвперіоддешевихцін,внайближчомумайбутньомуїхчекаєколапс,тобто,дешевий розпродажактивів.

Алеєіплюси.Епохадешевоїнафтипоміняластруктуруприпливувалютинаукраїнськийринок.Змінилисяітоварнаструктураекспорту,ійогоосновнінапрямки.Падіннянафтовихігазовихдоходівудеякихкраїнахзробилоцізовнішніринкинепривабливимиімалоперспективними,ачасом,навітьнебезпечнимидляукраїнськихекспортерів.

ЗростанняекономікивенергодефіцитнихкраїнахЄСіДалекогоСходувжекількароківяксформувавдодатковийпопитнапродуктихарчування,будівельніматеріалитапослуги,атакожпродукціюмашинобудування.У кожній ізцихгалузейукраїнськаекономікацілкомпристойноформуєзустрічніпропозиції.

Епохадешевоїнафтипоміняластруктуруприпливувалютинаукраїнськийринок.

Реклама

Алепокищоновіукраїнськізусилляобмеженіекспортомробочоїсиливелектронномупрограмуванні,іпоставкамиаграрноїпродукціїзнизькою доданоювартістю.УкраїнськемашинобудуванняіпродукціяАПКвисокогорівняобробкищене встиглипроникнутинатісвітовіринки,дезавдякидешевій нафтівиникдодатковийпопит.Рольбуферадляукраїнськоїекономікиможутьзігратининімайжеповністю"сплячі"галузі-транспорттапереробканафти,іособливонафтохімія.

151114_204214_74113_2

Дешеванафтадляцихгалузей-стимул.Утриваліперіодинизькихцін,центрприбутковостінафтовоїіндустріїзміщуєтьсязсекторабурінняівидобуткувхімічнупромисловість,нафтовупереробкуіторгівлю.Розраховуючинаїхнеминуче зростаннявУкраїні,слідпам'ятати,щовперіодвисокихнафтовихцінукраїнськанафтохіміярозвиваласятількивбудівельномусегменті.

Новівиробництвау побутовійабозагальнійхіміїунасмайже нез'являлися.БільшістьукраїнськихНПЗпрацюваливстатусіфілійросійськихкомпаній,не маючишансівнамодернізацію.Упідсумку,українськийринокнафтопродуктівскотивсядо80%залежностівідбільшякісногоімпорту,будівництвоавтострадстримуєтьсянеобхідністюімпортуватиякіснийбітум,аринокпобутовоїхіміїмайжене маєукраїнськихмарок.Триваючавжедварокиерадешевоїнафтидаєукраїнській економіцівсі шансивиправитидопущеніранішеперекоси.

Томуможнаприпускати,щовикористаннядешевогонафтової сировинидлякорекціїімпортнихнішнаринкунафтохіміїцеодинзшансівзростання.Переробкадешевої сировиницілкомздатнакомпенсуватиукраїнськійекономцінепоправнівтрати,яківонанесевідвтратистатейтрадиційного,"енергоємного"експорту:азотнихдобрив,вяких75%витратприпадаєнаприроднийгаз,абочорнихметалів,виробництвоякихкритичнозалежитьвідвартостіелектроенергії.

Зцієїточкизору,безуспішнаборотьбаОПЕКпротипадіннясвітовихціннафтибезпосередньовпливаєнатіструктурнізміни,яківідбуваютьсяібудутьвідбуватисявукраїнськійпромисловості.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти