Депутати хочуть скасувати ПДВ: чи подешевшають товари і як це загрожує бюджету країни

10 грудня 2016, 07:12

Віталій Андронік Віталій Андронік

Як відзначають автори законопроекту, без ПДВ товари в Україні стануть на 20% дешевші, але експерти вважають, що така ініціатива принесе одні збитки

У Верховній Раді 16 листопада зареєстрували законопроект №5401 "Про скасування в Україні податку на додану вартість". Як пояснюють автори, ПДВ – корупційний і дискримінаційний податок. Так, ПДВ немає в Китаї, Угорщині, США та інших країнах. Оскільки даний податок у вартості майже кожного товару становить 20%, його скасування істотно знизила б вартість дорогих товарів, наприклад, автомобілів або побутової техніки. Але експерти відзначають, наявність податку на додану вартість – одна з умов асоціації з ЄС, а товари навряд чи подешевшають, оскільки замість ПДВ повинен з'явитися інший податок, оскільки надходження до бюджету від нього становить майже половину податкових надходжень. Чому ПДВ не можна скасовувати і як знизити корупцію при відшкодуванні податку експертів, дізнавався сайт "Сегодня.иа".

Реклама

Що буде, якщо скасувати ПДВ

З 2017 року депутати пропонують скасувати ПДВ, що становить майже полону податкових надходжень до бюджету України. При скасуванні податку, за словами авторів, всі товари стануть дешевшими на 20% і зникнуть корупційні схеми, пов'язані з поверненням суми податку для експортерів і фіктивних фірм. Нардепи приводять у приклад США, де ПДВ немає.

"ПДВ необхідно скасувати як податок, що стримує розвиток споживчого ринку, створює фіскальну нестабільність, стимулює корумпованість контролюючих органів. Так, згідно з даними з відкритих джерел, вартість "відкатів" для повернення ПДВ протягом 2010 – 2015 рр. коливалася в межах 20 – 60%. Її пік припав на 2014 рік, коли вартість "послуг" держслужбовців досягала 60% від суми повернення ПДВ", – йдеться в записці до законопроекту.

Скасування ПДВ підтримує директор Всеукраїнської асоціації імпортерів і дилерів Олег Назаренко. За його словами, податок є головним джерелом корупції і чиновники не допустять його скасування.

Реклама

"США без ПДВ живе чудово, процвітає і ціни набагато нижчі. В Угорщині та Чехії ставка ПДВ – 0, тобто її не існує. Якщо його не існує, то і ми можемо скасувати. Я буду руками і ногами голосувати, лобіювати скасування податку. ПДВ повинен бути скасований і в жодному разі не повинен бути введений інший податок, наприклад, з обороту або продажу. Тому що це буде ще гірше. Уявіть, в один прекрасний ранок ми встаємо і ціни на 20% нижчі, – це дуже добре", – вважає Олег Назаренко.

cf7vzodrtmx9hdk5bdfjdy4sqx9cxjowxbdv6l3u

Фото: Ua-Retail.com

Чи потрібно скасовувати ПДВ?

Скасування ПДВ принесе більше шкоди, вважають економісти. По-перше, у загальних податкових надходженнях ПДВ в 2015 році склав 48%. По-друге, скасувавши ПДВ, потрібно буде ввести інший податок, наприклад, з обороту. При цьому автори законопроекту не пропонують альтернативи ПДВ. Дана пропозиція депутатів є популізмом, зазначає директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, скасування ПДВ – не вирішить проблеми, оскільки для усунення корупції в нарахуванні та відшкодуванні підприємствам податку потрібно, щоб свої функції виконувала прокуратура, суд і фіскальна служба.

Реклама

"На сьогоднішній момент – це виключно популізм. Я згоден, що проблеми з корупцією дійсно існують. Якщо ми навіть скасуємо ПДВ, виникає проблема наповнення бюджету. Може бути заміщення іншим податком, наприклад, податком з продажів або обороту. У світі немає єдиної позиції, що краще. Скасувати його буде складно і через підписану угоду про асоціацію з ЄС. Згідно з цією угодою, ми не маємо права відмовитися від нього", – говорить він.

Незважаючи на те, що ПДВ немає в США і Китаї, в цих країнах давно обговорюється перехід на цей податок. А те, що в Чехії і Угорщині – членах ЄС – немає ПДВ, не зовсім так, там її ставка становить 0%. А корупція виникає не через саме існування ПДВ, а через непрацюючої на належному рівні всієї державної системи, вважає експерт групи "Податкова реформа" Реанімаційного пакету реформ В'ячеслав Черкашин.

"Серйозні економісти не можуть розглядати цю пропозицію. З урахуванням того, що у нас система адміністрування ПДВ одна з найскладніших в Європі, а рівень корупції не падає, питання не в податку, а в людському факторі і дотриманні антикорупційної політики в державі. Ці ж правила гри залишаться і при іншому податку. До того ж, нам доведеться пережити колосальний колапс під час перехідного періоду. Альтернативи ПДВ зараз не існує саме в непрямих податках. З корупцією те ж саме. Який би податок не був запропонований, поки ми не поміняємо середовище всередині і фіскальних служб, там нічого не зміниться", – зазначає експерт.

.jpg_20

За словами старшого економіста "CASE Україна" Володимира Дубровського, даний законопроект поданий, щоб завадити Міністерству фінансів подати свій проект, який повинен закрити більшість існуючих схем з відшкодуванням ПДВ. До того ж в Україні є інші податки, які, на його думку, варто було б скасувати.

В тренді
Долар і євро знову впали: офіційний курс
Реклама

"Зараз якраз Мінфін підготував законопроект, який багато в чому прибирає більшість існуючих схем. У тому числі закриває схеми з неповерненням ПДВ сумнівним експортером, коли доводиться платити хабарі за повернення ПДВ. Швидше за все, цей законопроект зареєстрований, щоб перешкодити цьому процесу. З усіх податків ПДВ не найбільш шкідливий. Найшкідливіший – ЄСВ та податок на прибуток підприємств. ПДВ, принаймні, не так помітний для бізнесу. ПДВ використовується у більш ніж 130 країнах світу і є великий світовий досвід, як боротися з корупцією", – говорить економіст.

Заміну ПДВ на податок з продажів підтримує директор АФ "IGK-УКРАЇНА АУДИТ" Олександр Почкун. За його словами, ПДВ занадто складний і непрозорий для українських реалій. А сама країна ще не доросла до того, щоб податок на додану вартість працював ефективно через корупцію. Але і не вірить, що ПДВ скасують, з тієї ж причини.

"Я об'єктивно вважаю, що для нас модель податку з продажів більш прозора і досяжна, але я не вірю, що ПДВ скасують. Але це могло б бути на користь. Оскільки, якщо його скасувати, він буде відшкодований іншим, більш простим і прозорим у контролі. Але у нас є задекларований вектор європейського розвитку, і вся Європа сплачує ПДВ, і ми не можемо від податку просто відмовитися", – каже Олександр Почкун.

Зменшити ставку податку замість скасування

Зменшити корупцію в нарахуванні та відшкодуванні ПДВ можна було б за рахунок зниження самої ставки, вважають експерти. У 2015 році уряд обговорював таку можливість, але її не підтримали. За словами директора Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, оптимальним варіантом було б зниження ПДВ до 5-10%, тоді б і товари дійсно б подешевшали, а корупція – зменшилася, оскільки підприємцю легше заплатити 5%, ніж давати хабар, щоб його не платити.

kurs-valyut-ot-nbu-na-1-noyabrya-dollar-i-evro-dorozhayut.

Фото: fdlx.com

"У нас корумповано відшкодування ПДВ і це проблема. Потрібно його знизити, а найоптимальніший варіант 5%, ну максимум 10%, щоб це мало ефект. А просто так, щоб скасувати і не шукати інших джерел – так не може бути. Враховуючи, що у нас є угода про асоціацію, сьогоднішню ситуацію, варто було б знизити ПДВ на 10%", – говорить він.

Але в 2010-2011 роках в Україні в чотири рази скоротили кількість податків для підприємств, не рахуючи деяких зборів. За словами В'ячеслава Черкашина, тоді також очікувалося, що корупційних схем стане менше, але це не допомогло. Він зазначає, скасування ПДВ також нічого б не дало.

"Багато зараз пішли за цим принципом. Є два напрямки: одні зменшують прямі податки – податок на прибуток, податок на працю, збільшуючи непрямі – акцизи, ПДВ. Другий шлях – навпаки. Якщо ми введемо ставку 15%, який сенс вам як бізнесмену ухилятися від податку, коли простіше заплатити 15% і спати спокійно. Це обумовлювалося в 2015 в законопроекті №3357, який, на жаль, досі висить у парламенті. Було запропоновано радикально знизити ПДВ. Тоді не знайшли голосів. Зараз таких ініціатив немає", – говорить Черкашин.

Скептично до ефективності зменшення ставки ПДВ ставиться Олександр Почкун. Поки у бізнесменів буде можливість не платити податок, вони не будуть платити, навіть, якщо його радикально зменшити, вважає він.

"Не думаю, що зменшення ставки ПДВ зменшить рівень корупції, оскільки поки існує можливість не платити податок і досить дешева можливість, зменшення податку не буде працювати. Припустимо, зменшать податок на два відсотки – той, хто не платив його, все одно не буде платити 18% або навіть 10%, поки у нього буде можливість платити умовний корупційний податок", – говорить експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти