Як змінилися ціни на пальне: аналіз ситуації на ринку

6 жовтня 2020, 11:27

Олександр Панченко Олександр Панченко

Передумов для повсюдної зміни цін на бензини і дизильне пальне не було

На минулому тижні цінових ньюсмейкерів на ринку пального було два: до зрідженого автогазу, що стабільно дорожчає з середини вересня, додався ще один ньюсмейкер – бензин, який подешевшав в багатьох регіонах. Ціни на дизельне пальне поводилися різноспрямовано.

Реклама

Яких тенденцій очікувати на прийдешньому тижнї, розповіли наші експерти: директор "Консалтингової групи" А-95 "Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру" Психея "Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Читайте також: Ринок пального за крок від цінового переділу

Що змінилося за тиждень

Бензин подешевшав у вісьмох областях і в Києві, подорожчав в одній.

Найбільше помітили зниження цін в Запорізькій області, де вони впали на 18 коп./л по бензину і на 23 коп./л на дизельне пальне. В інших згаданих регіонах нафтопродукти подешевшали на 2-8 коп./л. На Харківщині бензин А-95 подорожчав на 4 коп./л. На переважній території країни ціни і на бензин, і дизельне пальне не змінилися. Найнижчі ціни, як і раніше в Сумській області, найвищі – в Луганській (див. Інфографіку).

Реклама

Як і прогнозували наші експерти, скраплений газ продовжив обирати ціновий потенціал зростання в 30 коп./л, через підвищення у вересні оптових цін.

Найбільше газ подорожчав у Тернопільській області – на 21 коп./л або до 12,31 грн/л, в 15-ти областях і в Києві ціни виросли на 6-17 коп./л, в чотирьох – на 1-5 коп./л, в двох областях ціни не змінилися. У Запорізькій області газ подешевшав на 4 коп./л, в Одеській – на 1 коп./л. Найдорожчий автогаз в Одеській області – 12,44 грн/л, найдешевший – в Закарпатській – 11,73 грн/л.

Артем Куюн нагадав про загрозу значного підвищення цін на скраплений газ, якщо депутати внесуть зміни до Податкового кодексу щодо уніфікації акцизів на моторні пальні. Причина – треба збільшити наповнення Дорожнього фонду, з якого фінансуються будівництво і ремонт доріг. Найімовірніший варіант – зрівняють з акцизами на дизель (139,5 євро/тонна) акцизи на бензин – 213 євро/т і газ 52 євро/т.

Артем Куюн підрахував, що для зрідженого газу підвищення ставки до 139,5 євро означає подорожчання на 3,45 грн/л. Зниження до 139,5 євро акцизу на бензин призведе до його здешевлення на 2,9 грн/л. Якщо накласти цю динаміку на середні ціни в 2020 р., то вийде газ по 14,51 грн/л проти бензину А-95 по 21,16 грн/л.

В цілому по бензину А-92 і дизельному пальному розкид цін зберігся, по бензину А-95 збільшився, по автогазу зменшився:

  • по А-92 – розкид цін становить 19,9% (3,98 грн/л),
  • по А-95 – 18,1% (3,89 грн/л), було 17,8%,
  • по дизелю – 16,9% (3,54 грн/л),
  • по Автогаз – 6,1% (0,71 грн/л), було 7,1%.

Скільки коштує А-92

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,95 грн/л


Скільки коштує А-95

Середня ціна по Україні – 23,01 грн/л


Як змінилися ціни на ДТ

Середня ціна по Україні – 22,42 грн/л

Реклама


Що з цінами на LPG

Середня ціна по Україні – 12,09 грн/л.

Що прогнозують експерти

Передумов для повсюдної зміни цін на бензини і дизпаливо в масштабах України на минулому тижні не було. В окремих областях вони сталися через коригування в місцевих мережах АЗС, викликаних боротьбою за споживача. Найбільше це було помітно в Запорізькій області, де кілька мереж значно знизили ціни.

"На оптовому ринку бензину змін не відбулося, курс гривні на міжбанку змінювався незначно, тому і в роздробі мало що змінилося, за винятком, корекції цін в окремих мережах, які мало вплинули на ситуацію. Пального достатньо", – роз'яснив Геннадій Рябцев.

Сергій Куюн зазначив, що ціни на крупно-і дрібнооптові партії дизельного пального у вересні знизилися. Середня вартість вагонних партій ДТ на 2 жовтня склала 19 420 грн/т, знизившись в порівнянні з 2 вересня на 990 грн/т (4,9%).

"В опті дизель демонструє ту ж тенденцію: середня ціна знизилася за місяць на 0,74 грн/л (4,3%), до 16,48 грн/л. Але таке істотне зниження не дало особливого поштовху попиту, ситуація залишається на рівні вересня. Тому і роздрібні ціни поки мінялися мало", – резюмував Сергій Куюн.

А ось на ринку скрапленого газу продовжився тренд, який намітився з середини вересня, на зростання цін в роздробі. Роздрібні мережі за тиждень підвищили вартість газу в межах 10-20 коп./л, зазначив Артем Куюн.

"WOG в середньому підвищила ціни на 19 коп./л, до 12,80 грн/л, на столичних станціях цієї мережі ціна продукту становить 12,98 грн/л (+20 коп./л до 2 жовтня), – конкретизував експерт. – На станціях "БРСМ-Нафта" в Дніпропетровській і Київській областях автогаз подорожчав на 10 коп./л, до 11,89 і 12,19 грн/л, відповідно, у Вінницькій ціна виросла до 11,99 грн/л (+20 коп./л). Мережа "Авантаж" підвищила ціни на 10 коп./л, до 11,55 грн/л. На стільки ж паливо подорожчало на станціях столичної мережі KLO – до 12,57 грн/л".

Що може змінитися за тиждень

Експерти кажуть, що на прийдешньому тижні на роздрібному ринку бензину і дизельного пального не варто очікувати зміни цін.

"Поки попит на пальне є, трейдери заробляють на обсягах продажів, поки ніхто не хоче ризикувати, першим підвищивши ціни, адже можна втратити клієнтів, – говорить Геннадій Рябцев. – Але відкладений потенціал подорожчання нікуди не подівся, він ще виріс на 15 коп./л, досягнувши 80 коп./л. Тобто якщо ринок "прорве", ціни відразу можуть підвищитися на гривню за літр. Але на прийдешньому тижні цього точно не станеться".

Сергій Куюн згоден, що цінники на бензини залишаться практично стабільними, бо поки трейдери мають прибуток.

"У дрібному опті (від бензовоза) літр А-92 коштує в середньому по Україні 18,24 грн/л, літр А-95 – 19,24 грн/л, в роздробі відповідно 22 і 23 грн/л, – підрахував Сергій Куюн . – Тобто на кожному літрі АЗС заробляє 3,16 грн так званого "брудного" прибутку. На дизелі більше – ціна в дрібному опті 16,5 грн/л, в роздробі, 22,5 грн/л, прибуток 6 грн/л. Тому з урахуванням істотного зниження оптових цін можливі коригування в роздробі цін на ДТ в окремих мережах в межах 50 коп./л".

Зріджений газ продовжить невелике подорожчання.

"Поки немає передумов для помітного зростання цін, – говорить Артем Куюн. – Можливі невеликі коректування цін в деяких мережах в окремих регіонах, перш за все на заході України. Але після 10 жовтня ринок може отримати новий поштовх через підвищення попиту на зріджений газ в зв'язку з початком опалювального сезону в Польщі".

Коронавірус не відступає, тому залишаються актуальними правила дезінфекції найнебезпечніших місць в автомобілях. Детальніше дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти