Грошей з Росії йде все менше: де тепер заробляють трудові мігранти

23 лютого 2020, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Приватні грошові перекази – вагома частина українського ВВП

Українські трудові мігранти продовжують "підживлювати" грошовими переказами не тільки свої сім'ї, а й економіку країни в цілому. Зараз приватні грошові перекази становлять понад 7% ВВП України. До того ж, в уряді і Нацбанку визнають, що завдяки приватним переказами з-за кордону активніше розвивається внутрішня торгівля. А ще, кажуть, саме приплив такої кількості валюти від "приватників" сприяв зниженню курсу долара (Поряд з інвестиціями в ОВДП).

Реклама

За попередніми підрахунками НБУ, в 2019 році в українську економіку надійшло 12 млрд доларів у вигляді грошових переказів для приватних осіб. Це приблизно на 1 млрд доларів більше, ніж в 2018-му (було 11,1 млрд). Однак темпи приросту обсягу грошових переказів значно знизилися: якщо в попередні кілька років сума грошових переказів збільшувалася з року в рік на 1,7-1,9 млрд доларів, то в 2019-му – тільки на мільярд. Експерти пов'язують це з поступовим зростанням зарплат в Україні і з низьким курсом долара впродовж майже всього 2019 року. Ці фактори зробили трудову міграцію кілька менш вигідною для українців, ніж раніше, внаслідок чого стало менше бажаючих виїжджати на заробітки за кордон.

Нацбанк підраховує суми переказу за міжнародною методикою, яка враховує як надходження грошей по офіційних каналах (через банки, міжнародні платіжні системи, пошту), так і за неофіційними (коли привозять гроші особисто, передають через знайомих, через водіїв тощо.). При цьому найбільше грошових переказів здійснюється саме через неофіційні канали. Так, за три квартали минулого року (це поки останні дані про канали надходження грошей) через банки в Україні було перераховано всього 2,7 млрд доларів, через платіжні системи – 1,6 млрд. А неформальними шляхами – 4,7 млрд доларів.

Дані за 2019 рік дозволяють зрозуміти, як змінюються уподобання українців щодо вибору країн. так, загальний обсяг переказів з Польщі збільшився не набагато. Різниця в сумах за 2018 і 2019 рік утричі менша, ніж була раніше. Всього в 2019-му з Польщі надійшло в Україну понад 4 млрд доларів.

А от надходження грошей з Чехії зросли дуже помітно. Звичайно, до Польщі їй ще далеко, але зараз за один квартал з цієї країни в Україну переводяться такі суми, як в 2015 році – за весь рік. Особливо помітно суми грошей з Чехії почали зростати з середини 2017 року. У минулому році обсяг надходжень з Чехії в Україну вперше перевищив 1 млрд доларів.

Реклама

Третє місце за розміром грошових переказів в Україну зараз посідає Росія. Хоча їх кількість з кожним роком знижується. Так, якщо ще в 2015 році з Росії українці отримували більше грошей, ніж навіть з Польщі, то тепер – приблизно стільки ж, скільки з Чехії, тобто близько 1 млрд дол. на рік.

Ще один мільярд заходить в Україну зі США. Причому останнім часом приватні перекази з Америки залишаються приблизно на одному і тому ж рівні з тенденцією до зростання. При цьому практично 100% грошових переказів зі США йдуть через офіційні канали, на відміну від більшості інших країн – лідерів рейтингу.

А ось надходження з Великої Британії за останніх кілька років практично подвоїлися. Незважаючи на те, що ця країна залишається однією з шонайбільш важкодоступних для українців в плані отримання віз. Зараз Сполучене Королівство посідає четвертий рядок в рейтингу країн, звідки українці отримують найбільше грошових переказів. Її "внесок" – близько 600 млн доларів на рік.

З найекзотичніших країн, які входять до першої десятки за розміром приватних переказів в Україну, – Кіпр і Британські Віргінські острови. З Кіпру в минулому році в Україну надійшло близько 200 млн доларів. З Віргінських островів – понад 160 млн. Можна було б припустити, що гроші з Кіпру надходять також від трудових мігрантів, які підробляють на цьому популярному острові в туристичний сезон. Однак не помітно, щоб надходження відчутно зростали в літній період і падали в зимовий. У той же час, по суті своїй Кіпр є однією з офшорних зон. Хоча і без такого статусу, на відміну від тих же Віргінських островів.

"Кіпр не є офшором в класичному розумінні, він діє в рамках європейського законодавства. Але там є певні елементи. А ось Британські Віргінські острови – це дійсно офшор, через який наші бізнесмени виводять і заводять кошти", – пояснює економічний експерт Борис Кушнірук.

Скільки грошей іде з України, Нацбанк рахує тільки за офіційними каналами. Зокрема, він підрахував, що через системи переказу грошей (без урахування банківських і карткових переказів) в Україну надійшло 2,27 млрд доларів, а пішло з країни 398 млн дол. Найбільше грошей таким шляхом до нас надходить зі США (18% від загальної суми), Ізраїлю (14%) та Італії (9%). В той же час найбільша кількість платежів з України за кордон відправляється в Росію – 31%.

"Швидше за все, українці банально відправляють гроші родичам. Чимало сімей живуть на дві країни, і у багатьох українців є рідні в Росії. Незважаючи на те, що економічне становище України в останні роки було слабшим, це не виключає того, що в Росії у населення ситуація набагато гірша. Тобто пенсії проти інфляції і витрат недостатні, заробітних плат не вистачає на утримання сімей. Крім того, чоловіки з України можуть платити аліменти дружинам, які залишилися в Росії", – вважає аналітик "Центру біржових технологій" Максим Орищак.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти