Дефіцит газу заповнять мазутом, а вугілля доведеться імпортувати – в Кабміні відбувся енергетичний штаб

23 вересня 2014 8:16

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Якщо у генеруючих компаній закінчиться вугілля, це призведе до аварійних відключень електрики чи необхідності закупівлі електроенергії в Росії

В понеділок в уряді засідав енергетичний штаб – до опалювального сезону залишилося три тижні, а ситуація в українській енергетиці складна, як ніколи. Газ в дефіциті, оскільки з весни Україна не отримує його з Росії, а до цього ще додався дефіцит вугілля.

Замість відсутнього газу на енергетичному штабі прийняли рішення закуповувати мазут – він є альтернативним паливом для ТЕС, що працюють на газі. "Сьогодні проводяться повні розрахунки, скільки нам потрібно ресурсу, щоб закупити мазут", – заявив віце-прем'єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимир Гройсман.

З вугіллям ситуація не менш складна – через бойові дій на Донбасі більшість державних шахт не працюють, а з працюючих приватних шахт неможливо вивезти вугілля на теплоелектростанції через зруйновану бойовими діями інфраструктуру.

В результаті за даними Національної енергетичної компанії "Укренерго", з 8 по 15 вересня запаси вугілля на складах теплових електростанцій скоротилися до 1 млн 999 тис. тонн. Цей рівень критично малий.

Щоб заощадити вугілля на зиму, підконтрольна державі компанія "Центренерго" навіть зупинила виробництво електроенергії на Зміївській ТЕС з 11 вересня до 1 жовтня.

Однак, як тільки почнуться холоди, теплоелектростанціям доведеться покривати ріст споживання електрики, а для цього ТЕС необхідний запас палива. Вугілля треба привезти – або з Донбасу, або імпортувати. Імпортне вугілля, як кажуть експерти, дорожче українського на 25-30%.

"Дефіцит вугілля викликаний тим, що скорочений його видобуток (більшість державних шахт на Донбасі затоплені або не працюють), а через зруйновані залізниці і мости утруднена поставка видобутого вугілля на станції, – зазначив президент Української енергетичної асамблеї, екс-міністр палива та енергетики Іван Плачков. – В умовах нестачі вугілля прийняте рішення імпортувати його з ПАР чи Росії. Однак імпортне вугілля дорожче, і кошти на різницю в ціні не закладені в діючі тарифи".

Як повідомив віце-прем'єр Володимир Гройсман, Україна планує імпортувати 250 тис. тонн вугілля щомісяця з жовтня по січень з Південної Африки. Але цього недостатньо – за оцінками експертів, дефіцит вугілля в Україні на сьогодні становить 1 млн тонн на місяць. До 400 тис тонн можна імпортувати морем з ПАР та Австралії. Інше доведеться завозити з Росії.

Регулятор повинен терміново вжити заходів, щоб країна змогла нормально підготуватися до опалювального сезону, вважають експерти.

"Якщо вартість імпортного вугілля, яке закуповуватимуть ТЕС для забезпечення безперебійного виробництва електроенергії, перевищить ціну на українське паливо сумірної якості, необхідно підвищувати тарифи тепловим генкомпаніям. Регулятор ринку не може обмежувати цінові заявки, за якими ТЕС набувають вугілля", – заявив виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації " Енергетична асоціація України" Юрій Кияшко.

Якщо енергетики не зможуть забезпечити паливо для ТЕС, країні можуть загрожувати віялові відключення електрики. "Ми не можемо, наприклад, істотно збільшити навантаження на атомні станції. Нам потрібні маневрені потужності для згладжування пікових навантажень. Сьогодні країна і так відчуває їх дефіцит. Якщо не буде вирішене питання з ресурсами для закупівлі вугілля ТЕС, можливі віялові відключення електроенергії, оскільки теплоелектростанції просто не будуть працювати", – пояснив Кияшко.

Уникнути ситуації, аналогічній другій половині 90-х років, можна шляхом відновлення на Донбасі роботи залізниці, по якій вугілля доставляють на ТЕС, роботи шахт, і оперативних рішень Національної комісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.

Поки ж перше засідання НКРЕКУ пройшло "в холосту", вважає керівник порталу "Енергетика України" Олексій Чернявський. "Якщо в тому ж темпі комісія продовжить працювати, в найближчий місяць Україну чекають віялові відключення, або імпорт електроенергії з Росії", – заявив Чернявський у коментарі "Українським новинам".

Крім гострого дефіциту вугілля, теплоелектростанціям загрожує підвищення ризику аварійних ситуацій. До такого результату може привести відсутність коштів на реконструкцію та ремонт. Згідно з повідомленнями на офіційному сайті НКРЕКУ, 17 вересня комісія вирішила призупинити нарахування інвестиційної складової по проектах реконструкції декількох енергоблоків українських ТЕС. Така ситуація збережеться, поки діє рішення Кабміну про тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії. "Негативний досвід 2013 року, коли була пожежа на Вуглегірській ТЕС через застаріле обладнання, показала, що об'єкти енергосистеми України гостро потребують модернізації", – заявив Олексій Чернявський.

В цілому, за оцінками експертів, країна зараз знаходиться на порозі серйозного дефіциту потужностей енергосистеми, який прості українці можуть відчути на собі вже найближчим часом. "Якщо держава і регулятор не приймуть термінових заходів, Україну чекає енергетичний колапс", – вважає Іван Плачков.

Не пропусти!
Хорватія – Чехія: онлайн матчу Євро-2020 в п'ятницю
Збірна Хорватії проти Чехії
Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти