Щоб покращити ситуацію з відключеннями світла необхідно перейти на RAB-тарифоутворення за європейським прикладом – Євгеній Скульський, ЕВА

24 червня 2020, 21:00

За якістю розподілу електроенергії Україна – в аутсайдерах серед усіх європейських країн

Якщо не використати європейський досвід оновлення електромереж, в Україні проблеми з електропостачанням зростуть до критичного рівня. Таку думку озвучив Євгеній Скульський, координатор Комітету з енергетики Європейської Бізнес Асоціації.

Реклама

За словами Євгенія Скульського, за всіма даними якості розподілу електроенергії, Україна — в аутсайдерах серед усіх європейських країн. За даними дослідження ДП "Укрпрозовнішекспертиза", показник непланових відключень світла (SAIDI) в Європі становить 107 хвилин на рік, в Україні ж громадяни перебувають без світла в середньому 700 хвилин на рік.

"Якщо нічого не змінити, цифра може сягнути за 900 хвилин, що загрожує загальною нестабільністю системи та аваріями, адже електричні мережі перебувають у зношеному стані та потребують капітальних інвестицій", – зазначає Скульський.

Проблема такої низької якості електропостачання – в значній недоінвестованості електромереж: "Розмір капітальних інвестицій в 1 км в Україні на рівні 200−250 доларів. Для розуміння, в Литві інвестують в 6 разів більше — 1500 дол/км, у Франції – 2 700 дол/км", – ділиться Євгеній Скульський.

Експерт зазначає, що потреба українських мереж в інвестиціях оцінюється в 12,5 млрд доларів.

Реклама

Регулятор пропонує перейти на стимулююче регулювання за методологією, яка передбачає розділення баз активів операторів системи розподілу та нарахування ставок прибутковості на рівні 1% на стару базу та 15% на нову базу. Експерт піддає сумнівам такий підхід, оскільки переконаний, що це призведе до того, що інвестиції в мережі не зростуть до необхідного рівня.

"Регулятор намагається в рамках реформування залишити все ту ж модель і ті ж інвестиції в галузь, що є зараз", – зазначає Скульський.

В тренді
Нервозність на ринку. Чому бензину і дизпальному загрожує нове зростання цін

Для врегулювання ситуації і збільшення об’єму інвестованих коштів експерт пропонує перейти на модель стимулюючого тарифного регулювання за європейським прикладом: нараховувати єдину ставку прибутковості на рівні WACC (середньозваженої вартості капіталу) на всі активи операторів системи розподілу.

Така система передбачає розрахунок тарифу на базі певної прозорої економічної логіки, встановлення на заздалегідь відомий період у декілька років та містить складові заохочення за дотримання заздалегідь відомих планових показників і санкції за їх порушення.

На думку Скульського, при використанні цієї моделі необхідний розмір інвестицій можна досягти системно інвестуючи в мережі протягом 10 років.

Реклама

"З урахуванням інфляції і часового проміжку в 10 років, вартість за електроенергію може несуттєво зростати, однак, варто зауважити, що подорожчання буде дуже плавне і маловідчутне для населення. До того ж, зростання тарифу прямо торкнеться населення тільки якщо Кабміном буде скасований компенсаторний механізм PSO", – впевнений експерт.

Нагадаємо, Арієль Коен, директор Центру енергії, природних ресурсів та геополітики заявив, що Україні категорично необхідно вже сьогодні вводити тарифоутворення, яке дозволить модернізувати енергомережі у відповідності зі стандартами XXI століття – Smart Grid мережі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти