Що чекає українців у 2017-му: зарплати, пенсії і бюджет

17 вересня 2016, 07:52

Олександр Литвин

У наступному році, згідно з проектом державного бюджету, соціальні стандарти виростуть як мінімум на 10,1%

Уряд 15 вересня зареєстрував у парламенті проект бюджету країни на 2017-й рік. У Верховної Ради є кілька місяців для того, щоб обговорити головний фінансовий документ країни і внести свої правки. Згідно з документом, в наступному році економіка країни зросте на 3% ВВП, зарплати медиків і педагогів піднімуть на 20-30%, а соціальні стандарти – на 10,1%. Економісти відзначають: навіть після індексації зарплат і пенсій в 2017-м, рівень доходів українців все ще буде нижче, ніж в 2013-му році. При цьому можливості економіки, за словами аналітиків, не дозволяють більшого. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як життя українців зміниться в наступному році.

Реклама

Макроекономічні показники: яким буде курс долара, наскільки виросте ВВП і на що витратять гроші

На 2017-й уряд заклав в проект бюджету країни зростання ВВП на 3%, при цьому в цьому році ВВП зросте лише на 1%. Сам бюджет, в порівнянні з минулим роком, зріс на 16,9% до 867 мільярдів гривень. Дефіцит наступного року буде на рівні 3% – 77,5 міілардов гривень. Варто відзначити, що в бюджеті на 2016-й рік дефіцит був закладений в розмірі 3,7% ВВП (83,69 мільярдів), а в 2015-му – 4,1 ВВП (75.9 мільярдів). "Діра" в держбюджеті, як уточнюють у Міністерстві фінансів, покривається за рахунок приватизації або нового боргу. А це, в свою чергу, збільшує боргове навантаження на країну. Для погашення кредитів уряду доводиться витрачати валюту, що призводить до девальвації гривні, розповідає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Старшийаналітик"Альпарі"ВадимІосубпояснює:дефіцитбюджетув3%не повиненсильнотурбувати.По-перше,цейпараметрузгодженийзМВФ,по-друге,такоїжграничноїнормидефіцитубюджетуповиннідотримуватисяучасникиєврозониввідповідністьдо Маастрихтськихкритеріїв.

"Неформальновважається,щоце "допустима" величинадефіциту.Спробазробитивпоточнихумовахбюджетбездефіцитнимне дозволилабзбільшуватизарплатибюджетникам,ісповільнилабпотенційне зростанняекономіки",-упевненийексперт.

"Неформальновважається,щоце "допустима" величинадефіциту.Спробазробитивпоточнихумовахбюджетбездефіцитнимне дозволилабзбільшуватизарплатибюджетникам,ісповільнилабпотенційне зростанняекономіки",-упевненийексперт.

Реклама

Засловамипрем'єр-міністраВолодимираГройсмана,пріоритетнимивнаступномуроцібудутьсферинаціональноїоборониібезпеки,реконструкціїтабудівництвадоріг,збереженнядецентралізації,введеннямасштабноїенергоефективності,підтримкааграрногосектораіосвіти.Так,загальнийбюджетнаоборонуібезпеку-129 мільярдів.

"Мибільш інтенсивнопідтримуємонашуоборонуібезпеку,миповиннібільшеакумулюватиресурсів,якідадутьнамможливістьзабезпечитиефективністьвоборонній сферітавсферібезпекинашоїкраїни",-пояснивВолодимирГройсман.

На дороги в бюджеті передбачено 142 мільярда, ще один мільярд – від міжнародних фінансових організацій. 800 мільйонів бюджетних гривень і 100 мільйонів євро від міжнародних донорів витратять на Фонд енергоефективності. "Фактично, ми можемо розраховувати на 3,5 – 4 мільярди гривень, які будуть залучені на Фонд енергоефективності", – зазначив Гройсман. Фінансування освіти збільшиться на 21.2 мільярда гривень, а загальний обсяг витрат на стипендії – на 576 мільйонів. Бюджет охорони здоров'я виросте на 8,2 мільярда гривень, а культури – на один мільярд. Крім того, 500 мільйонів гривень спрямують на розвиток української кіноіндустрії. "Ми повинні забезпечити прорив в культурному середовищі і підтримці культури", – заявив Гройсман.

Окремокоштинавитрати,пов'язанізпідготовкоюіпроведеннямпісенногоконкурсу"Євробачення".Стануть"багатшими"іукраїнськідипломати.Так,фінансуваннядипслужбизбільшатьнаодин мільярдгривень.

Реклама

Обміннийкурснаціональноївалютиповідношеннюдо доларав 2017-му роцідосягнепозначки27,2-27,7гривні,йдетьсявпроектібюджету.ВадимІосубвважає,щотакийпрогнозцілкомреалістичний,однакза умови,якщо"вкраїнібудутьпродовженішвидкіірішучіреформи,якібудутьсупроводжуватисядопомогоюз бокуМВФ,ЄСіСША".Віншому випадкудоларподорожчаєдо30гривень.

"Вумовахпереходудоплаваючого курсу,всімзрозуміло,щовартістьвалютиєневизначеною,іне вартоподібніпрогнозисприйматиякякусь "обіцянку" КабмінуіНБУутриматикурсвцихрамках.По-хорошому,можнабуловзагаліобійтисявофіційнихдокументахбезпрогнозукурсу.Однакнеобхідністьпереводитивалютніпотокиз експорту/імпорту,за новими кредитамиіїхповерненнювгривню(аджесамевгривняхскладаєтьсябюджет),змушуютьматиякийсьтехнічнийорієнтир",-пояснюєексперт.

Якзмінитьсядохідукраїнців

Згідно з проектомбюджету,внаступномуроціпенсіїімінімальнізарплативиростутьна10,1%,прицьомуінфляціябуденарівні8,1%.Так,1 грудня цьогорокумінімальназарплатазростедо 1600гривень,авгруднінаступногороку-до 1762гривень."Цього недосить,алецетойкрок,якиймимоглизробити,івінвідповідавреаліямнашоїекономіки.Дужеважливо,щобмиспиралисянареальне економічне зростання",-зазначивГройсман.

Реклама

ГоловнийаналітикConcorde CapitalОлександрПаращійпояснює,внаступномуроцірівеньжиттяукраїнцівсправдівиросте.Незважаючинате,щокомулятивнийрівеньінфляціїза останнійкількароківвипереджаєзростаннясоціальнихстандартів,за словамиексперта,длятого,щобпенсіїізарплатизначнозрослинеобхідно,щобнарівень2013-гоповернуласяіекономікакраїни.ВадимІосубтакожвважає,щоце зростаннясоціальнихстандартіваргументованеможливостямибюджету.

"Зростаннясоціальнихстандартівна10,1%приінфляціїнарівні8,1%означаєхоч невеликий,алереальнийрістдобробуту.Чи достатньоцьогозростання?Хотілосяббільше,алецяцифрапов'язаназможливостямибюджетуіекономіцівцілому.Будь-якапопулістськаспробапообіцятибільше зростанняіроздаватигрошіза допомогоюдрукарського верстатаприведетількидо прискоренняінфляціїіврезультаті-до падінняреальногодобробутунаселення",-пояснюєаналітик "Альпарі".

"Будь-якапопулістськаспробапообіцятибільше зростанняіроздаватигрошіза допомогоюдрукарського верстатаприведетількидо прискоренняінфляціїіврезультаті-до падінняреальногодобробутунаселення",-пояснюєаналітик "Альпарі".

Такожпередбаченозбільшеннязаробітноїплатипедагогічнихпрацівниківзагальноосвітніхнавчальнихзакладіввсередньомубільшніжна1400 гривень.Учительвищоїкатегорії(12тарифнийрозряд)вгрудніцьогорокубудезаробляти4813гривень,авсічні2017 року-5708гривень.Медикивнаступномуроцібудутьзароблятина20%,адеякимпенсіонерамперерахуютьпенсії.

ЯккажеміністрсоціальноїполітикиАндрійРева,мовайдепро українцівзвеликимстажемроботи.Яксамеіколиперерахуютьпенсії,станевідомопізніше,колиКабмінподастьвРадусвоїпропозиції.

Відзначимо,нардепибюджеткраїнитрадиційно беруть"підялинку".Бюджет2016прийняливнічна25 грудня.Заостаннівісімроківвчаснобувприйнятийтількибюджетна2013-йрік.Бюджетзаминулийріктакожбувприйнятийпісля4 години ранку25 грудня.

Більшістьголосуваньприпалинаостаннічислагрудня.Адваразибюджетприймализістотнимзапізненням.Вкінці 2013-гополітична кризадосягла свого піку,вкраїнірозпалюваласяРеволюціяГідності.Томукошторисна 2014рік ВерховнаРадарозглядалатільки16 січня.Щепізніше- 27 квітень2010 парламентприймавбюджетна2010 рік.КабінетміністрівЮліїТимошенковнісдокументвгрудні,алеВерховнаРадарозглядатийоговідмовилася.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти