Що чекає світову економіку: фактори падіння і точки зростання

Прогнози можуть виявитися надто песимістичними

Політична криза в Україні надала менший негативний вплив на національну економіку, ніж могла би. І в світовому масштабі останнім часом з'явилися ознаки того, що з глобальною економікою може бути не так погано, як зараз бачиться.

На початку квітня МВФ і Всесвітній банк опублікували свій черговий квартальний прогноз для світової економіки, зробивши акцент на погіршенні показників. У неділю, 17 квітня невдачею – без підписання угоди – закінчилися переговори в Досі про замороження рівня видобутку нафти. Одночасно позначилися і фактори, які не були враховані в прогнозах і потенційно здатні вплинути на зміну ситуації на краще:

Реклама
  • поліпшення інфляційної ситуації в Європі;
  • зміцнення економіки Китаю за підсумками першого кварталу;
  • боротьба з ухиленням і оптимізацією податків як реакція на панамський офшорний скандал.

Чого очікувати МВФ і Всесвітньому банку

Світова економіка в 2016 р виросте на 3,2% (прогноз знижений на 0,2 процентних пункту в порівнянні з тим, що передбачалося в січні), а в 2017 р – на 0,1 п. п., до 3, 5% (в минулому році світовий ВВП збільшився на 3,1%).

В цілому глобальна економіка страждає від девальваційних воєн, геополітичних конфліктів і спаду торгівлі. Країни все частіше вдаються до протекціоністських заходів, а стійко низький зріст розширює цю практику, що тільки послабить потенціал зростання світового ВВП.

Реклама

Глобальна економіка страждає від девальваційних воєн, геополітичних конфліктів і спаду торгівлі

Оцінка зростання економік розвинених країн знижена на 0,2 п. п., до 1,9% в 2016 р. Прогноз зростання економіки США на поточний рік знижений з 2,6 до 2,4%, на 2017 р. – з 2, 6 до 2,5%. Економіка єврозони в 2016 році збільшиться лише на 1,5% (гірше на 0,2 п. п.) – спад інвестицій, високий рівень безробіття скорочують можливості для зростання. Економіка Японії в цьому році виросте лише на 0,5%, в 2017 р її чекає скорочення на 0,1%.

Країни, що розвиваються поки збережуть відносно високі показники: їх ВВП в 2016 р виросте на 4,5% (на 0,2 п. п. менше попереднього прогнозу), а в 2017 р – на 5,1%. Показники, які найбільш розчаровують, у Бразилії – прогноз на 2016 р погіршений на 0,3 п. п., ВВП країни скоротиться на 3,8%.

У прогнозах враховується волатильність валют і нестабільність на фінансових ринках – за останні два роки відтік капіталу з ринків, що розвиваються перевищив $846 млрд і може скласти $450 млрд в 2016 р. Для порівняння: в 2010-2014 рр. середньорічний приплив приватного капіталу в ці країни перевищував $1,2 трлн. Для збереження стійкості країни, що розвиваються повинні скорочувати держборг, збільшувати валютні резерви і вводити більш гнучкий курс валют.

Реклама

Середня ціна на нафту Brent цього року складе $34,75, в наступному – $41.

Виробництво і торгівля в світі залишаються в уразливому становищі через падіння цін на сировину і скорочення інвестицій у видобувні галузі.

Низьке зростання продуктивності праці стає все більш актуальною проблемою не тільки для розвинених, але і для країн, що розвиваються. При цьому останні, як і раніше помітно поступаються розвинутим країнам за часткою витрат на НДДКР в ВВП (0,6% проти 2%), але в Китаї це співвідношення вже досягло 2%. У розвинених країнах значно вищий рівень приватних інвестицій та інвестицій університетів, тоді як рівень державних вкладень приблизно однаковий (в середньому 0,25%).

Зрив домовленостей про заморожування рівня видобутку нафти

_afp-

17 квітня представники 18 країн, на частку яких припадає близько половина світового видобутку нафти, зустрілися в Досі, столиці Катару. Вперше за багато років ОПЕК і виробники, що не входять в ОПЕК (Росія, Казахстан, Азербайджан, Мексика, Колумбія, Оман і Бахрейн), зробили спробу домовитися про координацію діяльності. Йшлося про те, щоб заморозити видобуток нафти на нинішньому рівні, що повинно було б, як мінімум, зупинити падіння цін на неї.

Напередодні зустрічі експерти підрахували, що в сукупності з кінця 2014 р виробники нафти витратили $315 млрд своїх валютних резервів через зниження цін на ринку. Тільки за останні три місяці 2015 року вони витратили $54 млрд. При цьому найбільше втратила Саудівська Аравія – $138 млрд.

Ще на етапі підготовки зустрічі Іран і Лівія (обидві країни – члени ОПЕК) відмовилися від участі в ній. У Лівії зараз просто немає дієздатного центрального уряду. Іран же категорично відмовляється обмежувати свій видобуток, поки не буде досягнутий досанкціонний рівень 4 млн барелів на добу (зараз країна видобуває 3,5 млн барелів на добу, з яких 2 млн експортує).

Незважаючи на демарш Ірану, напередодні зустрічі вважалося, що угода буде підписана, і видобуток буде заморожена до жовтня цього року на березневому рівні. Але як тільки зустріч почалася, представники Саудівської Аравії несподівано заявили, що не підпишуть угоду без участі Ірану. Почалися довгі і важкі переговори в різних складах учасників, в ході яких сауддтіти намагалися змінити узгоджений проект угоди, вписавши в нього вигідні для себе умови, але цьому противилися інші учасники. Наступного разу нафтовидобувні країни можуть обговорити можливу заморозку видобутку на зустрічі ОПЕК в червні.

Покращення інфляційної ситуації в Європі

У березні інфляція в цілому в країнах Європейського вийшла з "червоної зони": зростання споживчих цін був нульовим порівняно з березнем минулого року, тоді як в лютому вони знизилися на 0,2%. Головною проблемою залишається  автомобільне пальне, що дешевшає – мінус 8,7% в річному вираженні. Однак ключовий показник інфляції, який не враховує цін на продовольство і енергоносії, виріс на 1% проти 0,8% в лютому. Експерти вважають такий результат доказом того, що масштабна програма кількісного пом'якшення, що реалізується Європейським центробанком, нарешті почала приносити плоди.

І в Великобританії інфляція в трохи відійшла від небезпечної позначки: в березні вона склала 0,5%. Втім, до цільового показника – 2% річних, встановленого Банком Англії, поки далеко. Сам регулятор вважає, що в цьому році інфляція не перевищить 1%. А експерти не чекають від нього активних дій – ситуація економіки країни невизначена, багато в чому через прийдешнього 23 червня референдуму про членство в ЄС. 15 квітня в країні офіційно розпочато агітацію, пов'язану з референдумом. Кампанію за збереження країни в складі ЄС очолила організація "Британія сильніше в Європі". Їй протистоїть "Голосуй за вихід", яку очолили політики-консерватори, які не згодні в питанні про ЄС з лідером партії Девідом Кемероном. Опитування громадської думки поки не виявляють переваги позицій.

Вихід Британії з ЄС може завдати серйозної шкоди світовій економіці

Одна тільки можливість виходу Великобританії з ЄС призвела до того, що МВФ знизив прогнозу зростання ВВП країни на 0,3 п. п. до 1,9% в 2016 р Вихід може завдати серйозної шкоди і світовій економіці, зруйнувавши сформовані торговельні зв'язки, вважають експерти МВФ. Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард заявила, що загроза виходу Великобританії з Євросоюзу – "попередження, але поки не сигнал тривоги для світової економіки".

На цьому тлі Італія намагається продемонструвати самостійність своєї банківської системи в рамках ЄС. Зараз Рим відмовляється від співпраці з Єврокомісією з питання підтримки банківського сектора, і днями оголосив про створення спеціального фонду Atlante для порятунку слабких банків. Це рішення може викликати невдоволення Брюсселя, тому що в створенні фонду бере участь один державний банк. За задумом уряду, Atlante допомагатиме слабким банкам продавати акції і позбавлятися від прострочених кредитів (всього у фінансовій системі країни їх накопичилося на 360 млрд євро). Розмір фонду складе 5 млрд євро, найбільшими його донорами стануть банки UniCredit, Intesa Sanpaolo і UBI Banca. Уряд зі свого боку обіцяє оперативно привести національне законодавство про банкрутство у відповідність із загальноєвропейським. Це дозволить значно прискорити процедуру банкрутства і терміни повернення грошей вкладникам (зараз в Італії в середньому для цього потрібно 8 років).

"Непоступливість" виявляють і деякі італійські банки. Так РФ в цьому році передбачає зайняти на зовнішніх ринках до $3 млрд шляхом розміщення облігацій. Формально російські єврооблігації не підпадають під санкції, але вони можуть підірвати ефективність міжнародних санкцій проти Росії. Тому неофіційно Вашингтон і Брюссель рекомендують банкам не купувати ці цінні папери. Багато погодилися з цим, але італійський Intesa заявив, що братиме участь в російських єврооблігаціях. Нагадаємо, група Intesa Sanpaolo зараз контролює український "Правекс-банк".

Зміцнення економіки Китаю

За підсумками першого кварталу темпи зростання ВВП Китаю виявився мінімальним за сім років, але не гіршими за прогнози – 6,7%. При цьому індекси, що відображає стан ключових секторів економіки, вказують, принаймні, на стабілізацію ситуації. Роздрібні продажі збільшилися на 10,5%, обсяг промислового виробництва – на 6,8% і інвестицій в основні фонди – на 10,7%, всі ці результати виявилися вищими за прогнози.

_afp1

Обсяг експорту в місячному вимірі в березні виріс вперше за 9 місяців – на 11,5%. Зрозуміло, почасти позначилися ефект низької бази і сезонні фактори – через святкування Нового року за місячним календарем ділова активність в лютому була дуже слабкою. Але одночасно скорочення імпорту виявилося меншим, ніж прогнозувалося (7,6%), а імпорт сировини – нафти, міді та залізної руди – значно виріс, що може вказувати на пожвавлення активності в промисловості.

Одночасно Китай продовжує посилювати свої позиції на світових фінансових майданчиках. Кілька місяців тому юань став однією з резервних валют МВФ, а тепер китайці претендують на те, щоб призначати ціну на золото. Йдеться про юаневі фіксинги, який Пекін має намір запустити 19 квітня на Шанхайській біржі золота. У щоденних аукціонах, за результатами яких буде встановлюватися ціна на золото, крім 16 найбільших китайських банків візьмуть участь і дві іноземні: ANZ і Standard Bank. Але звичайно, для того, щоб скласти конкуренцію золотим фіксинг в Лондоні і Нью-Йорку, китайцям буде потрібно, як мінімум, багато часу.

"Панамагейт" і боротьба з офшорами

Скандал з панамським офшорами може дати новий імпульс міжнародній боротьбі з ухиленнями від сплати податків і тим, що не порушує кримінальний кодекс, але вступає в конфлікт з етичним, тобто, з оптимізацією податків.

15 квітня міністри фінансів Великобританії, Німеччини, Іспанії, Італії та Франції, які приїхали в Нью-Йорк на весняну сесію МВФ і Світового банку, оголосили про домовленість активізувати боротьбу з ухиленням від сплати податків та відмиванням грошей через підставні компанії. Крім того, уряди цих країн мають намір "докласти всіх зусиль для встановлення справжніх власників офшорних компаній". Сама ж Панама, репутація якої була неабияк підмочена скандалом, оголосила, що згодна прийняти міжнародні стандарти податкової звітності та приєднатися до системи обміну банківськими та податковими даними. США ускладнили виведення з країни штаб-квартир корпорацій через схеми, які використовують офшорні юрисдикції.

Ефективність подібних заяв не слід перебільшувати, але в той же час вони здатні привести до того, що якась частина грошей буде додатково залишатися в країнах походження і працювати на їх економіки.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
54,00
53,50
53,50
39,95
54,90
52,90
53,90
35,90
55,74
54,31
54,33
36,75
55,79
54,38
54,29
36,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,99
57,99
56,99
36,72
59,99
57,99
57,99
36,73
59,99
57,99
56,99
36,64
60,49
57,79
56,49
36,83
-
51,52
51,41
34,90
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38118.26

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2062.33

Litecoin (LTC)

69.84

Ripple (XRP)

0.61

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти