Що за рік подорожчало і що подешевшало в Україні

19 січня 2018, 07:16

Олександр Панченко Олександр Панченко

Держстат став враховувати в розрахунках інфляції більше товарів. Експерти: цифри будуть реальніші

Ціни на найпопулярніші товари в минулому році обігнали як середній показник інфляції, так і зростання зарплат – це видно з цифр Держслужби за грудень 2017 р., підрахованих за новою, більш точною методикою. Експерти кажуть, що це наближає нашу статистику до європейської, де для розрахунку щомісячної інфляції беруть не кілька десятків товарів і послуг, а більше сотні.

Що по чому

Реклама

Нагадаємо, за даними Держстатистики, середня інфляція за підсумками 2017 року склала 14,4% в порівнянні з 2016 роком. При цьому продукти подорожчали менше – в середньому на 13,4%. Коли ж статистика врахувала окремо вартість, наприклад, свинини, виявилося, що вона подорожчала на 50%, або в середньому по країні майже до 110 грн/кг (див. інфографіку).

_17__16_._

Це збігається з даними Української асоціації постачальників торговельних мереж. Більш точними виявилися і цифри по молоку, які показали подорожчання на 42%, яєць – на 29%. А зміна методики розрахунку ціни вершкового масла – нема на вагу, а в пачках по 200 г, так як в основному воно зараз фасоване, дало приріст цін за рік у 32%, або в середньому 35 грн/пачка, а не в 27%, що відповідає цінникам в магазинах.

Всього Держстатистика тепер щомісяця відстежує зміну цін на 38 позицій продуктів (було 23) і 15 позицій по інших товарів та послуг (було дві – по бензину і дизпаливу). Всього враховують 53 найменування, або вдвічі більше, ніж раніше. Зокрема, включені в моніторинг пшоняна, ячна і манна крупи (були тільки рис і гречка), 4 сорти хліба (було два). Але головне – розширення переліку непродовольчих товарів і послуг. Тепер статистика щомісяця моніторить вартість сигарет в 4 цінових сегментах, спиртного (горілка, пиво, вино), ліків (6 позицій), ціну проїзду в міськтранспорту і навіть вартість оренди 1-кімнатних квартир, стоматологічних послуг і страхування автомобілів.

Зарплати

Реклама

Зростання цін повністю не компенсувало навіть підвищення середньої по країні зарплати. При цьому економісти відзначають, що заробітки зросли далеко не у всіх, а на одну середню зарплату тепер можна придбати набагато менше щодня затребуваних товарів, ніж рік тому. Так, в грудні 2016 року на всю середню зарплату (6475 грн) можна було купити на 100 буханок більше хліба, ніж в грудні 2017 (середня зарплата – 7479 грн), на 21 кг більше свинини, на 320 штук – яєць.

Приємним винятком стали цукор, якого можна тепер купити на всю середню зарплату на 40 кг більше, і особливо гречана крупа, що подешевшала в порівнянні з минулим роком майже на 6 грн/кг, і її можна купити тепер на 100 кг більше!

Експерти

За словами директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, гречана крупа подешевшала так сильно тому, що люди перейшли на більш бюджетні крупи, а також на недорогі макарони.

"Тому, зокрема, Держстатистики і включила їх у свій моніторинг, – розповів нам Дорошенко. – Оновлений перелік продуктів більше відповідає реальностям і наближений до європейських канонів. Хоча в країнах ЄС досліджується ціна кошика продуктів, в яку входять від декількох сотень до тисячі найменувань . Але у нас поки немає на це ресурсів ".

Також Дорошенко прогнозує, що зростання цін на продукти продовжиться, але він не буде таким стрімким, як в минулому році, коли м'ясо зросла в ціні в 1,5 рази, масло і молоко в 1,4 рази. За його оцінкою, ці товари подорожчають не більше ніж на 10-15%.

Президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що нова методика розрахунку інфляції прийнята в рамках Асоціації з ЄС і буде реальніше відображати ситуацію зі зростанням цін:

"Головне, щоб в подальшому під впливом політиків не було спотворень цінової ситуації, особливо якщо інфляція прискориться".

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти