Що Україна пообіцяла МВФ на "фінансовому фронті"

3 вересня 2014, 08:55

Влада збирається змінити закон про Нацбанк

Україна відмовиться від авансових перерахувань прибутку Національного банку України (НБУ) до державного бюджету та буде рятувати шляхом рекапіталізації за рахунок державних коштів лише банки, активи або депозити яких складають більше 2% від загальних по банківській системі. Про це йдеться в матеріалах першого перегляду програми Міжнародного валютного фонду (МВФ) stand-by.

Реклама

Згідно з Меморандумом про економічну та фінансову політику української влади, як і в 2014 році, уряд добиватиметься виділення адекватних держкоштів для цієї мети в бюджеті 2015 року.

В матеріалах МВФ уточнюється, що оцінка необхідних ресурсів для підтримки банківської реструктуризації збільшена з 1% ВВП (близько 15 млрд. грн) до 2,8% ВВП в 2014-2015 роках, включаючи 0,8% ВВП на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Вказується також, що всі більш дрібні банки, що зіткнулися з проблемою неплатоспроможності, будуть проходити через процедури Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У меморандумі також зазначається, що до 31 серпня НБУ повинен був завершити розгляд результатів діагностичних досліджень найбільших п'ятнадцяти банків і відправити листи в банки щодо надання планів по відповідній рекапіталізації і реструктуризації.

Реклама

Крім того, документом передбачено, що до кінця листопада-2014 буде завершено відбір інструментів НБУ для раннього виявлення проблемних банків.

В Меморандумі також підкреслюється, що банківська система залишається стійкою: попит на нову підтримку ліквідності з боку банків знизився в останні тижні, але 74 фінустанови ще не повернули підтримку НБУ.

У планах влади також направлення в парламент до кінця серпня законопроекту, що передбачає усунення перешкод для ефективної реалізації банківської стратегії, узгодженої в поточній програмі, а також створення спеціалізованого підрозділу для управління державними пакетами акцій у фінансовому секторі до кінця вересня 2014 року.

Документом зафіксовано намір формування кредитного реєстру на базі НБУ та внесення відповідних змін до закону про банки.

Щодо законопроекту про реструктуризацію валютної іпотеки, в Меморандумі зазначається, що його остаточне затвердження очікується до кінця вересня. При цьому, в законі має бути відображений принцип невтручання у двосторонні переговори між позичальниками і банками: якщо прийнятий закон не буде містити запланованих вимог – він буде ветований.

Реклама

У планах влади також збереження гнучкості курсу, підготовка до поетапної відмови від обмежувальних заходів, що залишилися на валютному ринку після зниження тиску з боку нинішньої напруженості, а також підготовка до переходу на інфляційне таргетування відповідно до плану, погодженого з МВФ.

"Ми, як і раніше, схильні до збереження гнучкого валютного курсу. Ми буде протистояти тиску з метою зміни законодавства, щоб розширити санкційні повноваження НБУ щодо валютного та грошового ринку", – наголошується в документі.

В тренді
Лоукостер SkyUp оголосив про "позапланові" рейси для заробітчан
SkyUp відкриє новий напрямок до Туреччини в грудні

При цьому для управління інфляційними очікуваннями і підвищення здатності контролювати чисті внутрішні активи НБУ підтримуватиме ефективну процентну ставку на позитивному рівні.

Планується також збільшення оперативної незалежності НБУ і використання центральним банком свого власного інфляційного прогнозу: для цього буде відкоректований закон про Нацбанк вже наприкінці листопада 2014 року.

Нагадаємо, Рада директорів МВФ схвалила виділення чергового траншу кредиту Україні.

Реклама

Як повідомлялося, рада директорів МВФ 30 квітня ухвалила кредитну програму stand by для України в 16,67 млрд. доларів, розраховану на два роки.

Спочатку другий-четвертий транші були намічені відповідно на 25 липня, 25 вересня та 15 грудня 2014 року в обсязі по SDR914,7 млн., тоді як п'ятий-восьмий квартальні транші 2015 – по SDR1,372 млрд. Заключний дев'ятий транш програми в SDR686 млн., в разі дотримання закладених в неї термінів та умов, повинен бути виділений в середині березня 2016 року.

Проте пізніше Рада директорів МВФ у зв'язку з затримкою першого перегляду програми stand by схвалила прохання Києва та об'єднала третій і четвертий транші з метою отримання їх у поточному році без зміни загального обсягу програми.

Україна приєдналася до МВФ у вересні 1992 року. Загальна сума запозичень за весь час співпраці склала SDR36,3 млн., або понад $55 млрд. Останню програму зі співпраці з Україною схвалили в квітні цього року. Загальна сума – SDR10,976 млрд., або $17,01 млрд. Умовами для отримання грошей були економічні реформи, в тому числі зміна вартості енергоносіїв для населення, перехід на плаваючий валютний курс і так далі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти