Що стоїть за новими торговими погрозами РФ, і чому Україні не варто боятися: думки експертів

Москва знову намагається тиснути на Київ, лякаючи новими торговими обмеженнями, але за останні роки торговий оборот впав настільки, що лякати більше нічим

У Москві знову лякають Київ "заходами у відповідь" через дію зони вільної торгівлі Україна-ЄС. На думку експертів, після всіх санкцій і ембарго РФ вже нічим реально "вдарити" по Україні в економічному плані, хіба що ввести повну торгову блокаду, але і це вже не буде критичним потрясінням для українських виробників. Більш того, такими діями РФ в підсумку шкодить сама собі.

У четвер, 22 квітня, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія в разі настання негативних наслідків від угоди про асоціацію Україна-ЄС буде вживати необхідних заходів балансуючого характеру.

"Ця тема, яка стосується, швидше, Євросоюзу і України. У тій економічній частині, наскільки це може стосуватися російсько-українські відносини і економічні відносини Росії, зрозуміло, ми будемо дуже уважно відстежувати можливі наслідки, я маю на увазі негативні можливі наслідки", - сказав Пєсков.

Разом з тим, якими можуть бути ці заходи "балансуючого характеру" прес-секретар Путіна не уточнив.

З такими заявами в Кремлі виступили у відповідь на слова єврокомісара з питань розширення і європейської політики сусідства Йоханнеса Хана про те, що Угода про асоціацію Україна-ЄС фактично вступила в силу.

Слова Пєскова про нові заходи, як відзначають експерти, звучать як мінімум дивно, оскільки Москва і так вже ввела досить багато обмежувальних заходів проти України після того, як з 1 січня 2016 року почала свою ЗВТ Україна-ЄС.

Як відомо, політична та економічна частини Угоди про асоціацію були підписані 21 березня і 20 червня 2014 року відповідно. При цьому Брюссель на випередження почав з 23 квітня того ж року виконувати частину угоди щодо Зони вільної торгівлі
.

__05

Реклама

Порошенкопоказуєручку,якоюЯнуковичповиненбувпідписатиУгодупро асоціацію.Фото:AFP

Економічне зближенняКиєваіБрюсселявикликалорізкізаявиз бокуМоскви,якастверджувала,щоЗВТміжУкраїноютаЄСнеседлянеїекономічнізагрози.ОскількивтакомувипадкучерезУкраїнуврамкахзонивільноїторгівліСНДпочнутьбезмитнопотраплятимутьєвропейськітовари.

Сторони почали проводити тристоронні консультації і 12 вересня 2014 року було досягнуто домовленості про відстрочення імплементації ЗВТ Україна-ЄС до 1 січня 2016 року.

Однак, незважаючи на такі поступки, Брюсселю та Києву так і не вдалося знайти спільну мову з Москвою та 1 січня 2016 року почала роботу ЗВТ між Україною та ЄС.

У відповідь РФ в односторонньому порядку скасувала дію щодо України дію договору про зону вільної торгівлі в рамках СНД, а також, як повідомляють в Мінекономіки, було введено ембарго відносно сільськогосподарської продукції, сировини і продуктів харчування, що походять з України

Крім того, РФ ввела обмеження на транзит через свою територію вантажів з України в Казахстан: вантажі повинні слідувати через Білорусь і тільки через два пункти пропуску на кордоні Білорусі та РФ, і через три – на кордоні РФ і Казахстану. На практиці, за інформацією ЗМІ, обмеження торкнулися і транзиту товарів в інші країни.

Коментуючи ситуацію, що склалася, президент Петро Порошенко тоді заявив, що з 1 січня 2016 року розпочалася економічна агресія РФ проти України, яка вступила в фазу ембарго.

"Агресія відбувається не тільки військова, а й з 1-го січня розпочалася потужна широкомасштабна економічна агресія, яка вступила в фазу ембарго, коли продукцію величезної кількості українських виробників не просто обмежують митним збором, а фізично не допускають на територію РФ", – сказав президент .

За словами на той момент міністра економіки Айавраса Абромавічус, від торгового ембарго Росії і обмеження транзиту українських товарів підприємства України втратять від 800 млн до 1,1 млрд. дол.

Україна розглядає такі дії РФ як дискримінаційні та політично мотивовані і вже направила до СОТ заяву про агресивні дії РФ
.

Реклама

Чи єреальнізагрозидляРФ?

На думкуекспертів,вситуації, що склаласябудь-якихоб'єктивнихпідставстверджуватищоУгодапро АсоціаціюУкраїна-ЄСнесеекономічнізагрозидляРФ,немає.

"Цюфішкупронібитозагрозувонирозкручуютьщез2012 року.Алеяне бачусьогодніжоднихпроблем,якіможутьвиникнути,оскількиРФвжескасувалаЗВТврамкахСНДзУкраїною.Ємитні кордониівониповністюконтролюютьрухтоварів.Крімтого,цінанаімпортнітоваризЄСу зв'язкуздевальвацієюякгривні,такі рубля неконкурентоспроможна",-пояснивСегодня.uaпрезидентЦентруантикризовихдослідженьЯрославЖаліло.

Реклама

Аякщоякісьзагрозиіє,вони,скоріше,носятьринковийхарактеріпокидляРФєлишепотенційними,додаєвиконавчийдиректорМіжнародногофондуБлейзераОлегУстенко.

"Основна загроза для росіян полягає в тому, що потенційно, підкреслюю потенційно, український виробник може стати більш конкурентоспроможними, але тільки в тому випадку, якщо буде інвестувати в свої підприємства. З іншого боку, РФ захистила себе від цього тим, що обрушила наш експорт до себе на територію. Якщо раніше РФ займала близько 35% в українському експорті, то зараз, наскільки я розумію, займає близько 8% ", – сказав він Сегодня.ua.

Просто РФ намагається і далі хоч якось вплинути на імплементація Угоди про асоціацію Україна-ЄС, вважає Ярослав Жаліло. "Вони продовжують претендувати на те, щоб втручатися в умови асоціювання України і ЄС, через які ризики", – пояснив він.

Росіяни і далі намагаються показати, що Угода про асоціацію невигідно Україні, додає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Голландський референдум вони сприйняли мало не зі злісним захопленням, хоча потім були дещо розчаровані рішенням парламенту Нідерландів не скасовувати ратифікацію. Проте, їх завдання показати, що СА невигідно Україні", – сказав він Сегодня.ua
.

Росіївженічимлякати

Яквідомо,пікторгово-економічнихвідносинміжУкраїноютаРФприпавна 2011 ріктодізовнішньоторговельнийобороттоварамиіпослугамистановить 55,5млрд.дол.За підсумками2015року цейпоказникстановивтрохи менше16 млрд.дол.Апіслявведенихз 1 січняновихобмеженьвцьомуроцівінбудещеменше.

.jpg_42

Засловамиекспертів,сьогоднізалежністьукраїнськоїекономікивідРФзнизиласянастільки,щобудь-якіпогрозиз бокуМосквивжене матимутьтогоефекту,якраніше.

"Яслабособіуявляю,якіщедодатковіобмеженнявониможутьввести,іяквонизможутьзнайтиобгрунтуваннядлятакихобмежень",-говоритьОлегУстенко.

З огляду на, що ЗВТ з Україною в рамках СНД Росія вже скасувала, то, теоретично, це може бути повна торгова блокада, зазначив Ярослав Жаліло. При цьому, за його словами, хоча обсяги експорту в РФ впали, але це все одно ще досить вагома сума, і для окремих українських виробників (в разі введення нових ембарго) це буде відчутним ударом.

"Я б не перебільшував залежність, але говорити, що ми зовсім незалежні, теж не можна, але залежність некритична", – сказав він.

Як відзначають експерти, РФ любить використовувати "торгові війни" в своїх зовнішньополітичних іграх. "У наших взаєминах вони використовували цей інструмент досить часто. Періодично виникали обмеження по харчовій промисловості: то сир, то вся молочна продукція потім були кондитерські вироби та ін. Для них це така досить звичайна практика", – зазначає Олег Устенко.

Але в підсумку таке торгове тиску РФ як на Україну так і на інші країни, не приносить бажаних результатів, зазначає Вадим Карасьов. "Такі дії РФ тільки погіршують і ускладнюють реалізацію російських інтересів на пострадянському просторі. Ніколи закручування нафтових і газових кранів, торгові ембарго та інші санкції і економічні війни не давали Росії результатів. Вони починали з перекриття газового крану прибалтам, і де тепер балтійські країни. Те Теж саме стосується і України. Слабка результативність російської політики в тому, що вони роблять ставку на жорстку силу, в той час як успіху досягають ті країни, які діють через м'яку силу", – пояснив він.

При цьому експерти допускають, що в перспективі торгово-економічні відносини двох країн можуть покращитися, оскільки РФ залишається великим і привабливим ринком для українських товарів, але на це можна піти тільки в разі зміни політичного курсу в РФ
.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.27

Російський рубль (₽)

0.36

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти