Що стоїть за новими торговими погрозами РФ, і чому Україні не варто боятися: думки експертів

Москва знову намагається тиснути на Київ, лякаючи новими торговими обмеженнями, але за останні роки торговий оборот впав настільки, що лякати більше нічим

У Москві знову лякають Київ "заходами у відповідь" через дію зони вільної торгівлі Україна-ЄС. На думку експертів, після всіх санкцій і ембарго РФ вже нічим реально "вдарити" по Україні в економічному плані, хіба що ввести повну торгову блокаду, але і це вже не буде критичним потрясінням для українських виробників. Більш того, такими діями РФ в підсумку шкодить сама собі.

У четвер, 22 квітня, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія в разі настання негативних наслідків від угоди про асоціацію Україна-ЄС буде вживати необхідних заходів балансуючого характеру.

"Ця тема, яка стосується, швидше, Євросоюзу і України. У тій економічній частині, наскільки це може стосуватися російсько-українські відносини і економічні відносини Росії, зрозуміло, ми будемо дуже уважно відстежувати можливі наслідки, я маю на увазі негативні можливі наслідки", - сказав Пєсков.

Разом з тим, якими можуть бути ці заходи "балансуючого характеру" прес-секретар Путіна не уточнив.

З такими заявами в Кремлі виступили у відповідь на слова єврокомісара з питань розширення і європейської політики сусідства Йоханнеса Хана про те, що Угода про асоціацію Україна-ЄС фактично вступила в силу.

Слова Пєскова про нові заходи, як відзначають експерти, звучать як мінімум дивно, оскільки Москва і так вже ввела досить багато обмежувальних заходів проти України після того, як з 1 січня 2016 року почала свою ЗВТ Україна-ЄС.

Як відомо, політична та економічна частини Угоди про асоціацію були підписані 21 березня і 20 червня 2014 року відповідно. При цьому Брюссель на випередження почав з 23 квітня того ж року виконувати частину угоди щодо Зони вільної торгівлі
.

__05

Реклама

Порошенко показує ручку , якою Янукович повинен був підписати Угоду про асоціацію . Фото : AFP

Економічне зближення Києва і Брюсселя викликало різкі заяви з боку Москви , яка стверджувала , що ЗВТ між Україною та ЄС несе для неї економічні загрози . Оскільки в такому випадку через Україну в рамках зони вільної торгівлі СНД почнуть безмитно потраплятимуть європейські товари .

Сторони почали проводити тристоронні консультації і 12 вересня 2014 року було досягнуто домовленості про відстрочення імплементації ЗВТ Україна-ЄС до 1 січня 2016 року.

Однак, незважаючи на такі поступки, Брюсселю та Києву так і не вдалося знайти спільну мову з Москвою та 1 січня 2016 року почала роботу ЗВТ між Україною та ЄС.

У відповідь РФ в односторонньому порядку скасувала дію щодо України дію договору про зону вільної торгівлі в рамках СНД, а також, як повідомляють в Мінекономіки, було введено ембарго відносно сільськогосподарської продукції, сировини і продуктів харчування, що походять з України

Крім того, РФ ввела обмеження на транзит через свою територію вантажів з України в Казахстан: вантажі повинні слідувати через Білорусь і тільки через два пункти пропуску на кордоні Білорусі та РФ, і через три – на кордоні РФ і Казахстану. На практиці, за інформацією ЗМІ, обмеження торкнулися і транзиту товарів в інші країни.

Коментуючи ситуацію, що склалася, президент Петро Порошенко тоді заявив, що з 1 січня 2016 року розпочалася економічна агресія РФ проти України, яка вступила в фазу ембарго.

"Агресія відбувається не тільки військова, а й з 1-го січня розпочалася потужна широкомасштабна економічна агресія, яка вступила в фазу ембарго, коли продукцію величезної кількості українських виробників не просто обмежують митним збором, а фізично не допускають на територію РФ", – сказав президент .

За словами на той момент міністра економіки Айавраса Абромавічус, від торгового ембарго Росії і обмеження транзиту українських товарів підприємства України втратять від 800 млн до 1,1 млрд. дол.

Україна розглядає такі дії РФ як дискримінаційні та політично мотивовані і вже направила до СОТ заяву про агресивні дії РФ
.

Реклама

Чи є реальні загрози для РФ?

На думку експертів , в ситуації, що склалася будь-яких об'єктивних підстав стверджувати що Угода про Асоціацію Україна – ЄС несе економічні загрози для РФ , немає .

" Цю фішку про нібито загрозу вони розкручують ще з 2012 року. Але я не бачу сьогодні жодних проблем , які можуть виникнути , оскільки РФ вже скасувала ЗВТ в рамках СНД з Україною . Є митні кордони і вони повністю контролюють рух товарів . Крім того , ціна на імпортні товари з ЄС у зв'язку з девальвацією як гривні , так і рубля неконкурентоспроможна " , – пояснив Сегодня.ua президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло .

Реклама

А якщо якісь загрози і є , вони , скоріше, носять ринковий характер і поки для РФ є лише потенційними , додає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко .

"Основна загроза для росіян полягає в тому, що потенційно, підкреслюю потенційно, український виробник може стати більш конкурентоспроможними, але тільки в тому випадку, якщо буде інвестувати в свої підприємства. З іншого боку, РФ захистила себе від цього тим, що обрушила наш експорт до себе на територію. Якщо раніше РФ займала близько 35% в українському експорті, то зараз, наскільки я розумію, займає близько 8% ", – сказав він Сегодня.ua.

Просто РФ намагається і далі хоч якось вплинути на імплементація Угоди про асоціацію Україна-ЄС, вважає Ярослав Жаліло. "Вони продовжують претендувати на те, щоб втручатися в умови асоціювання України і ЄС, через які ризики", – пояснив він.

Росіяни і далі намагаються показати, що Угода про асоціацію невигідно Україні, додає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Голландський референдум вони сприйняли мало не зі злісним захопленням, хоча потім були дещо розчаровані рішенням парламенту Нідерландів не скасовувати ратифікацію. Проте, їх завдання показати, що СА невигідно Україні", – сказав він Сегодня.ua
.

Росії вже нічим лякати

Як відомо , пік торгово – економічних відносин між Україною та РФ припав на 2011 рік тоді зовнішньоторговельний оборот товарами і послугами становить 55,5 млрд. дол . За підсумками 2015 року цей показник становив трохи менше 16 млрд . дол . А після введених з 1 січня нових обмежень в цьому році він буде ще менше .

.jpg_42

За словами експертів , сьогодні залежність української економіки від РФ знизилася настільки , що будь-які погрози з боку Москви вже не матимуть того ефекту , як раніше .

" Я слабо собі уявляю , які ще додаткові обмеження вони можуть ввести , і як вони зможуть знайти обгрунтування для таких обмежень " , – говорить Олег Устенко .

З огляду на, що ЗВТ з Україною в рамках СНД Росія вже скасувала, то, теоретично, це може бути повна торгова блокада, зазначив Ярослав Жаліло. При цьому, за його словами, хоча обсяги експорту в РФ впали, але це все одно ще досить вагома сума, і для окремих українських виробників (в разі введення нових ембарго) це буде відчутним ударом.

"Я б не перебільшував залежність, але говорити, що ми зовсім незалежні, теж не можна, але залежність некритична", – сказав він.

Як відзначають експерти, РФ любить використовувати "торгові війни" в своїх зовнішньополітичних іграх. "У наших взаєминах вони використовували цей інструмент досить часто. Періодично виникали обмеження по харчовій промисловості: то сир, то вся молочна продукція потім були кондитерські вироби та ін. Для них це така досить звичайна практика", – зазначає Олег Устенко.

Але в підсумку таке торгове тиску РФ як на Україну так і на інші країни, не приносить бажаних результатів, зазначає Вадим Карасьов. "Такі дії РФ тільки погіршують і ускладнюють реалізацію російських інтересів на пострадянському просторі. Ніколи закручування нафтових і газових кранів, торгові ембарго та інші санкції і економічні війни не давали Росії результатів. Вони починали з перекриття газового крану прибалтам, і де тепер балтійські країни. Те Теж саме стосується і України. Слабка результативність російської політики в тому, що вони роблять ставку на жорстку силу, в той час як успіху досягають ті країни, які діють через м'яку силу", – пояснив він.

При цьому експерти допускають, що в перспективі торгово-економічні відносини двох країн можуть покращитися, оскільки РФ залишається великим і привабливим ринком для українських товарів, але на це можна піти тільки в разі зміни політичного курсу в РФ
.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66810.6

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3476.71

Litecoin (LTC)

79.39

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти