Що збирається змінити команда Зеленського в економіці України: декларації для всіх і амністія капіталів

18 травня 2019, 07:19

Олександр Панченко Олександр Панченко

У команді нового президента озвучили пріоритети для економіки. Експерти проаналізували їх

Заяви представників команди нового президента Володимира Зеленського та його радників говорять про те, що питання економічного розвитку будуть одними з головних. Хоча, за Конституцією, економіка не стосується прямих обов'язків глави держави, він може ініціювати перед Радою ухвалення відповідних законів. Головна мета – детінізація економіки. Ідеї ​​від соратників Зеленського звучать різні – від амністії капіталу до загальних декларацій. Експерти обережно оцінюють пропозиції і нагадують, що їх вже пробували реалізувати, але в підсумку це не вдавалося.

Що хочуть змінити

Реклама

Нагадаємо, за оцінками експертів Кабміну, в тіні перебуває до 50% економіки, насамперед це стосується доходів бізнесу і найманих працівників у приватному секторі, які отримують зарплату "в конвертах". Для виявлення неврахованих доходів "головний" з податкової політики в "команді "Зе" радник Данило Гетьманцев у соцмережах запропонував ввести їхнє загальне декларування, причому не тільки для держслужбовців, але для всіх, крім пенсіонерів та осіб з інвалідністю. Всі податки він пропонує платити на єдиний держрахунок, а не на кілька, як зараз.

Також, на думку Гетьманцева, має бути проведена амністія капіталів або "нульове декларування". Щоб узаконити грошові кошти, досить буде внести в казну податок, зазвичай це до 5% від задекларованого капіталу. Важливий момент – амністія не поширюється на держчиновників.

Також ключове у процесі виведення доходів з тіні – переклад в електронний вигляд не тільки оподаткування, а й багатьох інших держпроцесів. Програма-максимум – поглиблення співпраці України на міжнародному рівні, щоб дізнатися, де ховають гроші наші багатії. В результаті доходи скарбниці за кілька років можуть оціночно вирости майже вдвічі (до 2,5-3 трлн грн в рік).

Сам Володимир Зеленський висловився на підтримку ідеї амністії капіталів, інші пропозиції він поки не коментував.

Думка експертів

Реклама

Економісти багато нововведень підтримують, але кажуть, що їх буде непросто реалізувати, тому що потрібно не тільки швидко ухвалити низку законів, а й забезпечити відповідальність за їхнє виконання. Як говорить "Сьогодні" виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, в Україні ведеться облік сплати податків лише з 1997 року, до того інформації немає.

"Якщо говорити про амністію капіталів, то незрозуміло, вважати доходи, отримані до 1997 року сумнівними чи ні, – аналізує Пендзин. – Якщо вважати їх незаконними, то, виходячи з презумпції невинності, це мусять довести спецоргани, а не власник капіталу. Це довго, занадто багато роботи і часто неможливо довести".

Також, на думку Пендзина, в ЄС побоюються, що після амністії капіталів (сплатив 5% податку і узаконив походження) через Україну почнуть реалізовувати кримінальні доходи, тому схвалення з боку ЄС можуть затягувати.

А президент Украналітцентру Олександр Охріменко нагадав: ідею загального декларування доходів населення ще 5 років тому пропонував уряд Яценюка.

"Почали з держчиновників, яких всього близько мільйона осіб, але навіть на цьому рівні контроль над ними загальмувався через трудомісткість, – говорить Охріменко. – По амністії капіталів може бути саботаж ідеї. Довести наявність тіньових доходів можливо тільки через розслідування і суд, якщо бізнесмен або фізособа їх добровільно не визнає".

"Потрібна постійна детінізація"

Водночас експерти впевнені, що ідею із загальним декларуванням і детінізацією можна реалізувати в Україні поступово, за кілька десятиліть, але тільки якщо займатися цим постійно.

"Наприклад, у Німеччині загальне декларування змогли впровадити за 30 років, тепер доходи і витрати кожного платника податків перебувають під контролем. Але там спочатку не було такої великої частки тіньової економіки, і населення також підтримувало ідею "чесних" грошей", – розповів нам Олександр Охріменко.

Олег Пендзин теж сподівається, що у нас влада зможе з часом зробити "Економічний паспорт українця", де буде повний перелік його доходів і витрат, подібно існуючому в багатьох країнах ЄС. Що стосується інших пропозицій команди Зеленського, таких як діджиталізація сплати податків, реєстрація прав власності, шлюбів, народжень, смертей і т. ін., То це можна здійснити набагато швидше, адже цей процес вже триває кілька років.

Реклама

Раніше президент України Петро Порошенко зазначав, що податкова амністія в Україні допоможе завести в країну гроші і законно інвестувати в українську економіку.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти