Що втратить "Газпром" від відмови Британії купувати російський газ: прогноз експерта

22 березня 2018, 11:49

Британські експерти активно заговорили про необхідність розробки енергетичної стратегії, яка дозволить відмовитися від російського газу

Відмова від російського газу, що планується владою Великобританії позбавить "Газпром" ринку обсягом 3 млрд доларів. Крім того, є ризик, що газові трейдери російського монополіста будуть відрізані від інсайдерської інформації, що ускладнить роботу "Газпрому".

Реклама

Такі прогнози оприлюднив надзвичайний і повноважний посол України, заслужений економіст Сергій Корсунський в блозі для сайту "Сегодня".

Він нагадав, що заява прем'єр-міністра Великобританії Терези Мей про бажання "знизити залежність" від російського газу відбулося на тлі "справи Скрипаля".

"Експерти Сполученого Королівства вже активно заговорили про необхідність розробки енергетичної стратегії, яка дозволить британським споживачам, багато з яких на половину залежать від "Газпрому", відмовитися від російського газу в принципі. У цьому випадку РФ втратить ринок в 3 млрд доларів, але не тільки", – зазначив Корсунський.

Крім того, наслідком конфлікту між Британією і РФ у зв'язку з отруєнням Скрипаля та його дочки стало те, що "Газпром" прийняв рішення перевести сотні торговельних позицій з Лондона до Санкт-Петербургу.

"Йдеться про майже 1000 "британських" співробітників зовнішньоторговельного підрозділу "Газпрому", яке налічує вдвічі більше людей. Крім Лондона "Газпром" має офіси в Парижі, Сінгапурі, Х'юстоні і кілька – в Німеччині. Санкції проти РФ ніяк не торкнулися їх роботи, що багато в чому пояснює стійкість економіки РФ, бюджет якої формується в значній частині за рахунок продажу вуглеводнів. І все ж, фахівці відзначають, що в разі реалізації цих планів "Газпром" зіткнеться з серйозними труднощами, бо лондонські трейдери були переважно професіоналами з країн ЄС, зі знаннями і зв'язками, що дозволяли отримувати не тільки офіційну, але й інсайдерську інформацію про ринок. Їхні санкт-петербурзькі колеги будуть, очевидно, позбавлені цих переваг", – вважає Корсунський.

Нагадаємо, в 2017 році "Газпром" поставив до Європи 193,9 млрд куб. м природного газу, що на 8% перевищує попередній рекорд 2016 року. При цьому найбільшим клієнтом "Газпрому" в ЄС залишається Німеччина (53,4 млрд куб. м), а найбільшими країнами за темпами приросту закупівель стали Туреччина (+4,24 млрд куб. м) і Австрія (+ 40%). Ця країна за два роки майже подвоїла закупівлі російського газу. У п'ятірку найбільших покупців входить також Італія і Великобританія, і, на відміну від інших клієнтів російського монополіста, Великобританія скоротила залежність від РФ в 2017 році в порівнянні з 2016 майже на 8%. В цілому частка російського газу на європейському ринку становить близько 35%, а в Німеччині цей показник досяг майже 60%.

Реклама

Будівництво газопроводу "Північний потік – 2" може підсилити залежність ЄС від російського газу. Раніше британський експерт пояснив сайту "Сегодня", чим "Північний потік – 2" порушує правила ЄС. За словами фахівця, якщо норми Енергетичного союзу розповсюджуватимуться на російський проект, будівництво газопроводу стане неможливим.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти