Що МВФ обіцяє Україні: зарплати виростуть на 17%, а безробіття впаде до 8%

11 жовтня 2016, 08:01

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти Міжнародного валютного фонду сподіваються на двократне зростання податків, вибілювання зарплат і низьку інфляцію до 2021 року. Аналітики: навіть якщо все піде за планом, то рівня 2013 року, економіка не досягне

Економіка України і рівень життя українців до 2021 року істотно виростуть завдяки проведеним в країні реформ – так вважають аналітики МВФ, які озвучили прогноз розвитку нашої країни до кінця 2020 р. Він опублікований на сайті Фонду – експерти на прохання "Сегодня" оцінили ймовірність його виконання. Їх висновок: впоратися можна, якщо оперативно взятися за перебудову нашої економіки на європейський лад, а не імітувати реформи. Але до євростандартів життя нам і через чотири роки буде далеко.

Реклама

ЩО І НАВІЩО. Основні макропоказники прогнозу від МВФ для України є такими. До кінця 2020 р. наш номінальний (без урахування інфляції) ВВП досягне 3,5 трлн грн (в 2015 році було 2 трлн грн, на 2016-го очікується близько 2,3 трлн грн), а реальний (з урахуванням зростання цін) ВВП в середньому буде збільшуватися на 4% на рік, причому основне зростання припаде на 2018-2020 рр. Причина – в МВФ впевнені, що через два роки пожвавиться вся світова економіка. А так як наше виробництво експортно-орієнтоване (продаємо насамперед метал, руду, зерно), то попит на них виросте, що і позначиться на темпах зростання нашого ВВП. Інфляцію в 2020 р. нам обіцяють не вище 5% (в 2015 р. було 43%, в 2016-м прогноз до 12%), безробіття – 8% від числа працездатного населення (зараз близько 9%), зростання реальної зарплати – 17% за чотири роки. Також, за розрахунками МВФ, золотовалютні резерви НБУ повинні збільшитися з $14 млрд до $32 млрд, країна отримає $14,2 млрд іноземних інвестицій, а надходження доходів до бюджету від податків зростуть у 1,7 разу, або майже до 800 млрд грн. Як роз'яснив нам президент Украналітцентра Олександр Охрименко, цей прогноз був розрахований перед прийняттям рішення керівництвом МВФ про видачу Україні у вересні останнього траншу в $1 млрд, щоб оцінити, який ефект дадуть пропоновані ними реформи і нашу здатність повернути позику. Однак збудеться він за умови виконання умов меморандуму з МВФ – перш за все це стосується боротьби з корупцією та спрощення ведення бізнесу.

ЕКСПЕРТИ: ЗА І ПРОТИ. Економіст Іван Нікітченко вважає, що прогнози МВФ реальні хоча б тому, що в них немає ніякого прориву, лише поступальний рух нашої економіки вгору після кризи. "Головний висновок з розрахунків МВФ – передбачається, що Україна досить повільно проводитиме реформи, з поступовим зростанням економіки і переорієнтацією з російського на європейський ринок, – роз'яснив нам Нікітченко. – Провалов в добробуті населення, як в 2014-2015 рр., коли інфляція досягла майже 70%, не буде, але і швидкого зростання до європейського рівня також не варто очікувати в найближчі чотири роки. Наведені показники – це просто відновлення до рівнів 2011-2012 рр. Однак незрозуміло, чому МВФ навіть приблизно не прогнозує курс долара, адже від нього залежать інфляція, розмір ВВП і обсяг доходів".

На думку фінансового аналітика Віталія Шапрана, то, що МВФ відмовився прогнозувати курс гривні до долара, правильно і зрозуміло, так як він залежить від ситуації на сировинних ринках і від того, наскільки у нас виросте експорт. А так як у НБУ немає резервів для тривалої підтримки курсу гривні за допомогою валютних інтервенцій на міжбанку, то неможливий і коректний розрахунок, та ще на чотири роки вперед.

З ним згоден і Охріменко, який додав, що у нас прогноз курсу гривні навіть на місяць не можуть дати ні НБУ, ні Мінфін. Але інші розрахунки МВФ, на думку Охріменка, занадто оптимістичні. "МВФ сподівається, що за допомогою їх пропозицій Україна швидко поборе корупцію, Рада прийме зміни до Податкового кодексу, які зменшують податковий тягар на бізнес, і він тут же почне виходити з тіні (поки там до половини економіки. – Авт.), – аналізує Охрименко. – Але двократне зростання податків – це занадто жорстко, особливо з урахуванням пропозицій МВФ щодо ліквідації спрощеного оподаткування, якого в ЄС немає, навряд чи це вдасться зробити безболісно, адже малий бізнес звик працювати за цією схемою". За оцінкою експерта, ВВП зростатиме не більше ніж на 2% щорічно, навіть якщо збільшиться обсяг експорту. Більш реалістичним виглядає прогноз з інвестицій та накопичення ЗВР за рахунок того, що населення понесе валюту на депозити, а експортери почнуть більше продавати ВКВ на міжбанку. Але з урахуванням того, що до $10 млрд за чотири роки треба повернути МВФ в рахунок погашення колишніх і нових боргів, обсяг ЗВР виявиться не вище $20 млрд. А прогнозоване зростання реальної зарплати лише на 17% за чотири роки говорить про те, що вона виявиться на 10% нижче, ніж була в 2013 році".

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список
Реклама

ВИСНОВКИ. На думку аналітиків, прогноз Фонду – це прогноз на успіх. І хоча його попередні прогнози збувалися в повному обсязі, винен не стільки МВФ, скільки неповороткість української влади. "Але є надія, що реформи, які проводить уряд за рекомендаціями донорів, дадуть позитивний ефект, і тоді в Україні нарешті станеться давно очікуване економічне диво", – сказав нам Охріменко.

Реформи дають результат

У МВФ підтвердили, що подальша допомога Україні від Фонду залежить від реальних досягнень в боротьбі з корупцією. "Ми чекаємо від українського уряду мобілізації в цьому напрямку. Мені здається, і керівники країни розуміють, що від успіхів в цій сфері багато в чому залежить подальша підтримка України", – сказав директор Європейського департаменту МВФ Пол Томсен. За його словами, Україні вже вдалося провести реформи, які призвели до макроекономічної стабілізації та відновлення зростання економіки. "Мова йде про коригування бюджету, перехід до гнучкого курсоутворення, вирівнювання цін на енергоресурси. Ці заходи стабілізували ситуацію, і сьогодні ми можемо говорити: зростання повертається в Україну", – зазначив Томсен.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти