Що має зробити влада в рамках нової програми МВФ

12 березня 2015, 08:20

Сергій Гусєв

Якщо Україна не виконає зобов'язання, перший транш нової програми може стати останнім

11 березня рада директорів МВФ схвалила чотирирічну програму розширеного співробітництва EFF для України, яка передбачає виділення кредитів на загальну суму близько $ 17,5 млрд. Передбачаэться, що перший транш надійде до кінця березня. Його величина складе $ 5 млрд. Раніше висловлювалися припущення, що розмір першого траншу буде максимально можливим за правилами МВФ – 60% загальної величини програми, т. б. близько $ 10 млрд. Але в підсумку керівництво МВФ вирішило зменшити свої ризики і залишити собі більше можливостей для контролю за діями влади України щодо реалізації їхніх обіцянок, зафіксованих у меморандумі.

Реклама

Гроші першого траншу будуть розділені порівну між Нацбанком і Кабміном і спрямовані на поповнення золотовалютних резервів і оплату зовнішніх боргів України. Це має допомогти стабілізувати курс гривні.

На переконання українських керівників, нова програма МВФ дає можливість отримати ще $ 7,5 млрд кредитів і допомоги від міжнародних організацій та окремих країн. За словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, ці кошти "дадуть можливість українській економці почати рости вже в 2016 р". Президент Петро Порошенко налаштований не менш оптимістично: "Загальний пакет, який формується для допомоги Україні, в цілому сьогодні перевищує 40 млрд дол. За нашими розрахунками, цього буде достатньо, якщо реформи будуть здійснені щодо інвестиційного клімату... Я впевнений, що це буде здійснено дуже швидко і ефективно".

Сума допомоги, про яку говорить президент, включає в себе і кошти, які Україна розраховує отримати в результаті переговорів про реструктуризацію зовнішньої заборгованості. Ці переговори поки не почалися, але після старту програми МВФ дорога до них відкрита. Робота з кредиторами необхідна в тому числі і для того, щоб борг України знизився до 70% ВВП до 2020 р.

Згідно з програмою МВФ, незважаючи на війну в Донбасі, Київ повинен провести глибокі реформи в енергетичному секторі та банківській системі, подолати корупцію.

Якщо з'являться результати реформ, то країна може сподіватися і на прихід інвестицій.

Реклама

Поки ж необхідно домогтися того, щоб перший транш за програмою EFF не виявився останнім. Для цього владі потрібно наполегливо працювати над тим, щоб матеріалізувалися їхні обіцянки, зафіксовані в меморандумі з МВФ:

     • Нижня точка економічного спаду буде досягнута в середині 2015, а вже в 2016-2018 рр. очікується відновлення і нарощування економічного зростання, темпи якого в середньостроковій перспективі досягнуть 4%.

     • Прогноз по інфляції: 25% в 2015 р, 10% в 2016 р і 5% в 2018 р

     • Очікується подальше зниження експорту в 2015 р, але дефіцит рахунку поточних операцій в 2016-2018 рр. стабілізується на рівні 1-1,5% від ВВП.

     • Витрати держбюджету скоротяться з 43% від ВВП в 2014 р до 39,2% в 2018 р

Реклама

     • Кількість осіб, які отримують заробітну плату з бюджету, будуть скорочено на 3% протягом 2015

     • У рамках зусиль по боротьбі з корупцією, будуть зняті нинішні обмеження на зарплату в урядових структурах і НБУ.

     • Обіцяно зберегти гнучкий валютний курс, але зберігається право на валютні обмеження і практику паралельних обмінних курсів. Продаж валюти Нацбанком буде здійснюватися тільки для полегшення зовнішніх платежів, а також фінансування імпорту "Нафтогазом" і "Енергоатомом".

     • Роботу НБУ планують зробити більш незалежною і прозорою, а також посилити роль Ради НБУ.

     • Держава і НБУ не будуть втручатися у двосторонні переговори між позичальниками і банками щодо реструктуризації валютних іпотечних кредитів.

Реклама

     • З 2016 буде передбачена індексація пенсій. А зміни в пенсійному законодавстві, які її посилюють, вже прийняті.

     • До кінця березня 2015 в парламент повинні надійти законопроекти, спрямовані на забезпечення поступового переходу до медичного страхування і залучення в галузь приватного фінансування.

     • З 1 квітня 2015 підвищаться ціни на газ для домогосподарств на 285%. З цієї ж дати повинна вирости ціна теплової енергії до 625 грн/гКал. Надалі ціна буде прив'язуватися до газу: у квітні 2016 вона буде відповідати 75% ціни на імпортоване паливо; в 2017 р – 100%.

     • До 30 червня 2015 пройде незалежна аудиторська перевірка дебіторської заборгованості "Нафтогазу". Будуть скасовані мораторій, які захищають боржників від застосування примусового стягнення та відключення від системи газопостачання.

     • Дефіцит "Нафтогазу" зникне до 2017

     • З 1 липня 2015 р введено обов'язкове використання касових апаратів фізособами-підприємцями.


Все крупные плательщики налогов будут переведены в специальную инспекцию ГФС.
Число вузов планируется сократить с 802 до 317, а средних школ – на 5% (примерно на 1000 заведений).
До 30 апреля будет создано Антикоррупционное бюро.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти