Що робити з українською газовою "трубою": експерти запропонували варіанти

3 березня 2018, 21:26

Ксенія Капустинська , Борис Васильківський

"Газпром" навмисно спровокував кризу в газотранспортній системі України, і зупинятися на цьому не має наміру

Російський"Газпром"критичнознизивтискгазунатранзитчерезУкраїнувЄвропу,змусившиУкраїнукомпенсуватиперепадтискузарахуноквласногогазуівикликавшикороткочасну кризувгазотранспортній системі(ГТС)України.

Ранішевматеріалі
"Демарш "Газпрому": як Росія перекрила Україні газ і що буде далі" мирозповілипросудово-контрактніперипетії,що супроводжувалирішенняСтокгольмськогоарбітражуірозбиралисяв зовнішньополітичномуконтекстіситуації.

Реклама

Крім того, в статті "Чи залежить Україна від газу з Росії: прості відповіді" мирозглянулипередумовиінаслідкитого,чомупоУкраїнінастількивідчутно вдариладемонстративна відмова"Газпрому"продаватиукраїнському"Нафтогазу"блакитнепаливовберезні.

ТепержепрезидентУкраїнськогоаналітичногоцентруОлександрОхріменкодавпояснення,щовтакій ситуаціїчекаєсамугазотранспортнусистемуУкраїни-другуза величиноювЄвропііоднузнайбільшихвсвіті.

Вартоврахувати,щоРосіявжедавношантажувалаУкраїнувідмовоювідїїтранзитнихпотужностей-терміндіїконтрактуз"Газпромом"закінчуєтьсяв 2019році.Втім,російськакомпаніявжепочалапроцедурурозірванняконтракту-у відповідьнарішенняСтокгольмськогоарбітражу.

"Газпром" заменить нашу ГТС не может. Но вот меньше прокачивать может и будет. Тут другая проблема. "Газпром"... специально снизил закачку технического газа, который нужен для того, чтобы не падало давление в трубе, и газ мог спокойно поставляться из России в ЕС", – объяснил Охрименко.

Відзначимо,газотранспортнасистема,особливонастількивелика,якукраїнська,не терпитьзначногозниженнятиску.Такщокріммотиву"поставитизаконтрактованийкраїнамиЄСгаз,незважаючинадемаршРосії",в Українибулиі"особисті"причинипідкачувативласнийгазвсистемутранзиту.

Справавтому,щозниженнятискувгазопроводіможепривестидо несправностей,усуненняякихобійдетьсяУкраїнідужедорого.

"В результате Украине пришлось за счет своего газа поддерживать давление в трубе, а это для Украины проблема. В результате и кризис в газовой системе. При этом еще морозы. Это все специально сделал "Газпром", – подчеркнул Охрименко.

Не тількизакінченнядіїтранзитногоконтрактув 2019 році(абойогорозірванняранішевизначеноготерміну)загрожуєтранзитугазучерезУкраїну-і,такимчином,самоїукраїнськоїГТСвпринципі.

ТранзитугазучерезУкраїнутакожзагрожуєпроектбудівництвадругоїниткиросійськогогазопроводу"Північнийпотік". Так,Німеччина вже дозволила будівництво "Північного потоку – 2"насвоїйтериторії.До будівництваNord Stream2"Газпром"ійогопартнеримають намірприступитивквітні2018 року.Передбачається,щогазопровідбудеготовийдоексплуатаціїдокінця2019 року.

Реклама

ОлександрОхрименковідзначив,щоєдиний,на його думку,спосібврятуватиГТСвразівтратитранзитугазучерезукраїнськугазотранспортнусистему-цездатиГТСворендупартнерамзЄвропейськогосоюзу.

Яквідомо,зараз"НафтогазУкраїни"ємонополістомз транзиту і зберіганняприродногогазувпідземнихсховищах,атакожз транспортуваннянафтитрубопровіднимтранспортомпотериторіїкраїни.ВУкраїнізбираютьсяпровести анбандлінг – відділення від "Нафтогазу" діяльності по транспортуванню природного газу.

Насправді,Українащев 2014році прийнялазакон,що передбачаєможливістьспільногоуправлінняГТСіз західнимиінвесторами.

Якповідомляввлютому2018року віце-прем'єр-міністрВолодимирКістіон,сімєвропейськихкомпанійзацікавленівспільному правлінні українськоюгазотранспортною системою.

"Є сім зацікавлених партнерів, двоє з яких представляють відомі в Європі газові консорціуми. Свій інтерес увійти в спільному управлінні національної ГТС висловили Бельгія, Франція, Голландія, Польща, Словаччина, Іспанія, Італія, Румунія, Греція та Німеччина", - розповів віце- прем'єр.

Європейський вихід для української "труби"

Якщоприпустити,щовукраїнськугазотранспортнусистемузайдезахіднийінвестор,товиникаютьдваключовихпитання:хтобудевтакомуразіволодітиГТСкраїни,іхтобуденею керувати?

Узаконізазначено,щоівласність,іконтрольнадГТСзалишаютьсяповністюзаукраїнською державою.Такожвзаконіпрописано,щоприватизація"труби"неможлива.Відповідно до прийнятого закону,плануєтьсястворитидвікомпанії,які обслуговуютьПСГіГТС,за участюамериканськихієвропейськихпартнерів.

ЗаконпередбачаєзняттяобмеженнянапередачуворендуабоконцесіюмагістральнихгазопроводівіПСГнаплатнійосновіібезправавідчуження-длятого,щобінвестормігздійснюватифункціїоператораГТСігазосховищ.

Разомзтим,якпроцедуривідборуінвесторапередбачаєтьсяконкурс.Поборотисяможепідприємство,засновникомівласникомякогоможевиступититільки:
  • держава
  • державнепідприємство(володінняне менше51%корпоративнихправ)
  • юридична особа(юридичніособи),яканалежитьіконтролюєтьсярезидентамикраїнЄвропейськогоСоюзу,СШАабоЄвропейськогоЕнергетичного співтовариства,атакожєоператоромсистемитранспортуваннягазуабочленомЄвропейськоїмережіоператорівсистемитранспортуваннягазу.
Реклама

Прицьомуприпроведенніконкурсукомпанія-резидентЄСабоСШАзобов'язанабудерозкритивсюсвоюфінансовуструктуруівсіхсвоїхвласників.Більштого,якщокомпаніявигралаконкурс,воназможеприйнятирішенняпро змінусвоєїструктуривласностітількиза згодоюукраїнської сторони.Такізаходипередбаченівзаконідлятого,щобвиключитипотраплянняконтролюнадГТСУкраїнидо країни-агресора.

Інший шлях для української ГТС

Відзначимо,економістБорисКушнірукзапропонувавіншийваріантвиходудляукраїнськоїгазотранспортноїсистеми-хочаідорогий.Йдетьсяпро змінувсієїсхемипоставокінакопиченнягазу,вжебезурахуваннятранзитної складовоїз бокуРосії.

"Как работала система? Газ шел через территорию Украины, мы накапливали его в весенне-летний период в хранилищах. Потом в осенне-зимний период газ потреблялся в восточной и центральной Украине, а взамен мы использовали накопленный в хранилищах газ для выполнения транзитных обязательств. Сейчас, если мы теряем транзит полностью, нужно полностью разворачивать эту систему и достраивать совершенно по-другому", – считает Кушнирук.

Засловамиекономіста,в Україниєресурси,щоб"повернутиГТСназад",алецебудеозначатисерйознігрошовівитрати.ТомуКушнірукрадитьмінятисистемуспоживанняенергоресурсівтак,щобмаксимальнознизитизалежністьвідгазу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти