Прогноз на другий квартал 2021 – що буде з зарплатами, цінами, курсом долара та безробіттям

Ексклюзивний консенсус-прогноз експертів сайту "Сьогодні". Подорожчання триватиме, зарплати не встигають

Другий квартал 2021 року не додасть оптимізму українцям. Інфляція прискориться, зарплати хоч і зростуть, але їхнє підвищення не у всіх перекриє зростання цін. Через тривалий карантин зросте кількість безробітних. З позитиву – економісти обіцяють доволі стабільний курс долара.

Сайт "Сьогодні" традиційно публікує консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на II квартал 2021 року. Свій варіант розвитку подій представили:

Реклама
  • глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський,
  • керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин,
  • член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин
  • віцепрезидент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський.

Наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню.

Читайте також: Підвищення пенсій пенсіонерам, що працюють: кому збільшать, як порахувати на прикладі

Реклама

Інфляція за II квартал

Всі експерти прогнозують високу інфляцію – від 2,5% до 3,5% за квартал (в I кварталі – близько 3%). Головних причин дві: зростання комунальних тарифів через ймовірне скасування їхнього держрегулювання і підвищення цін виробників.

"Інфляція прискориться завдяки скасуванню дотування ціни енергоносіїв для населення. Якщо Кабмін знайде інший вихід – це поставить хрест на співпраці з МВФ", – каже Олег Пендзин.

Віктор Скаршевський сподівається, що ціни зростуть за квартал не більше ніж на 2,5%. Найбільш песимістичні два Андрії – Забловський і Шевчишин: вони вважають, що за три місяці ціни зростуть ще на 3,5%. Найбільше подорожчає їжа.

Як аргументував Забловський, інфляція продовжить прискорюватися на тлі збільшення комунальних тарифів і цін на газ, зростання вартості імпорту, сезонного подорожчання продуктів харчування через прискорення глобальної продовольчої інфляції.

Реклама

"Динаміка зростання продовольчих цін збережеться високою, що пов'язано з прискоренням зростання цін виробників, спробами перекласти збільшені витрати на енергоносії, пальне і мінімальні зарплати на кінцевого споживача. Але слабкість попиту, викликана локдаунами, стримуватиме інфляцію", – підсумував Шевчишин.

Середня зарплата на завершення кварталу

Розкид в прогнозах склав 1000 гривень, або 8%. Забловський впевнений, що теперішні середні зарплати (12,5 тис. грн) майже не зростуть, незважаючи на зростання соцвиплат, зокрема "карантинних". Факторами, що стримують, залишається високий рівень безробіття, борги за зарплатою, які ростуть, карантинні обмеження та локальні локдауни, що зберігаються.

Троє інших експертів стверджують, що середня зарплата сягне 13-13,5 тис. грн.

"Через епідеміологічну ситуацію, слабку ділову активність, операційні витрати, що зросли, власники бізнесу не будуть поспішати підвищувати зарплати своїм працівникам, але невелике збільшення очікується", – аргументує Андрій Шевчишин.

Олег Пендзин додав, що в квітні-червні не буде також зростання соцстандартів, які традиційно прискорюють зростання заробітків.

Курс гривні до долара

Щодо того, яким буде до кінця червня курс гривні, аналітики одностайні: близько 28 грн/долар.

Ось як охарактеризував квартальний тренд Андрій Шевчишин.

"Складна епідеміологічна ситуація і низький рівень ділової активності будуть стримувати активність ринку. Попит на валюту залишиться низьким. Ключовий фактор ризику – активність нерезидентів, які в разі заведення валюти в країну можуть підтримати курс і зміцнити його, але в разі пасивності, можуть, навпаки, призвести до ослаблення гривні. Висока інфляція буде посилювати тиск на гривню. Підтримають гривню сезонні тренди, пов'язані з активністю аграріїв з продажу валюти".

Андрій Забловський говорить, що курс гривні буде значно коливатися під впливом зростання попиту на валюту (висхідний тренд). Та сезонні фактори – збільшення експорту, зниження імпорту енергоресурсів – посприяють зміцненню гривні.

"Зрештою очікуємо коливання курсу в коридорі 27,9-28,1 грн/долар", – уточнив Забловський.

Віктор Скаршевський додав, що зовнішньоекономічна кон'юнктура у вигляді зростання світових цін на метал, руду і зернові (основні статті українського експорту), приплив валюти від нерезидентів, що відновився, для купівлі гривневих ОВДП, сприяє обмінному курсу. І цей тренд поки зберігається.

Олег Пендзин очікує прискорення зростання курсу в червні до 28,2 грн/долар і вище замість звичайного сезонного зміцнення гривні.

"У вересні у нас велике погашення держборгу, близько 8 млрд дол. Тому Нацбанк буде акумулювати долари, що викличе зростання курсу", – аргументував Олег Пендзин.

Державний борг

Не очікують експерти істотної зміни величини держборгу. У нього, нагадаємо, входять зовнішній+внутрішній+гарантований державою борг. За їхніми оцінками, країна завинить кредиторам від 2,47 до 2,6 трлн грн. Водночас співпраця з МВФ навряд чи відновиться в першому півріччі.

"На загальну динаміку держборгу будуть впливати виплати за зовнішнім і внутрішнім держборгом, а також нові запозичення уряду на внутрішньому і зовнішньому ринку, особливо здійснені на початку 2021 року", – аналізує Андрій Забловський.

Вартість бензину

Прогнози аналітиків близькі: бензин дешевшати навряд чи буде. Може навіть ще подорожчати на 2 гривні, або до 31 грн/л.

"Україна імпортує 75-80% нафтопродуктів, тому ціни на пальне у нас залежать від двох основних чинників: світової ціни на нафту й обмінного курсу долара", – нагадав Віктор Скаршевський.

Андрій Шевчишин говорить, що підсумки I кварталу підтверджують таку залежність: світова ціна на нафту зросла на 23% (з 51 до 63 доларів за барель), гривня зміцнилася на 2% (з 28,43 грн/дол. до 28 грн/дол.), а бензин А-95 подорожчав на 15% (з 25 грн/л до 29 грн/л).

За словами Андрія Забловського, ціна нафти перебуватиме або на поточному рівні, або матиме тренд до поступового підвищення, а обмінний курс різко не поміняється, тому ціна бензину марки А-95 буде коливатися в діапазоні 29-30 грн/долар.

"Навесні ціни на бензин ще підростуть на 5-7% (до 30,5-31 грн/л), ближче до літа зупиняться", – оцінює Олег Пендзин.

Газ: середня ціна імпорту

Думки експертів розділилися. Олег Пендзин та Андрій Шевчишин очікують традиційний сценарій: на завершення опалювального сезону газ дешевшає через зниження попиту, тому ціна впаде з 250 доларів за 1000 куб. м до 160-190 доларів.

Віктор Скаршевський та Андрій Забловський не згодні.

"Несподівано холодна зима призвела до того, що імпортний газ в березні коштує близько 230 доларів за 1000 куб. м. Передумов для його суттєвого здешевлення немає (запаси газу в європейських сховищах впали нижче 30%), тому наприкінці II кварталу ціна імпортного газу складе 200-230 дол./тис. куб. м", – аргументував Віктор Скаршевський.

Андрій Забловський додав, що здешевленню газу перешкодять зростання цін на нафту і нафтопродукти на світових ринках та підвищення попиту на газ в умовах тривалого відновлення економічної активності у світі.

Безробіття за методикою МОП

Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (15-72 року), а не лише тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Тобто за даною методикою безробітних виходить більше.

Прогнози експертів суттєво відрізняються: на чотирьох – три думки! Найбільш песимістичний прогноз дав Олег Пендзин – 11% безробітних, або майже на 1% більше, ніж зараз (за останніми даними Держстатистики, безробітних в Україні – 10,1% працездатного населення). Експерт упевнений, що через карантин зросте безробіття у сфері сервісу, і ситуацію не врятує навіть традиційне сезонне зростання попиту на сезонних робітників.

Віктор Скаршевський має протилежну думку.

"Навесні безробіття сезонно знижується 1-1,5%, адже активізуються сільгоспроботи та будівництво. У II кварталі безробіття складе 9-9,5%", – говорить Скаршевський.

Два Андрії – Забловський і Шевчишин – дали подібні прогнози: безробіття від 9,9% до 10,2%. Ключовим фактором того, що вільних рук буде досить, вони бачать епідеміологічну ситуацію і її тривалість.

Точність прогнозів

Точність прогнозів експертів на I квартал 2021 року виявилась вищою, ніж у IV кварталі 2020 року (було 60% попадання). Найточнішим вийшов прогноз з безробіття – відхилення 0%! Прогнози щодо інфляції, курсу долара, зарплат і держборгу вклалися в похибку 5%. А ціни на бензин і газ виявилися вищими, ніж передбачали експерти – відповідно на 14% і 17%. Зрештою точність консенсус-прогнозу на I квартал 2021 роки ми оцінили в 71%.

У першому кварталі зростання цін прискорилося до 3% з початку року. Особливо подорожчали продукти. Але навіть сплативши за них чималі гроші, є ризик придбати прострочену їжу. Детальніше дивіться в сюжеті

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Фінанс-дайджест
Опитування
Тест на Покров
Чи добре ви знаєте козацькі прізвища?
Перевір себе
Обмінка
Курс гривні Сьогодні
$

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.35

Російський рубль (₽)

0.3666

Євро (€)

30.43

Де найвища середня зарплата
ТОП-5 регіонів
Де ще платять добре?
Опитування
Банк порад
Обережно! Шахраї
Дізнайся - й спи спокійно

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
МЕГАПОЛІСИ
ТОП-5 найбагатших міст
Токіо, Японія
Токіо, Японія
Нью-Йорк, США
Нью-Йорк, США
Лос-Анджелес, США
Лос-Анджелес, США
Сеул, Південна Корея
Сеул, Південна Корея
Лондон, Велика Британія
Лондон, Велика Британія
1/2
Опитування
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
30,45
29,95
29,00
17,60
30,50
30,00
29,00
17,67
31,08
29,85
27,95
18,33
32,18
31,98
30,59
18,59
32,99
31,14
28,68
18,09
35,09
31,60
28,50
18,28
35,38
32,56
30,75
18,34
35,50
32,56
31,35
18,97
35,50
32,56
31,35
18,98
35,97
32,56
33,97
18,97

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти