Зарплати, ціни і курс долара до кінця року зміняться: ексклюзивний прогноз

1 жовтня 2020, 07:32

Олександр Панченко Олександр Панченко

Наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню

Останній квартал 2020 року очікується складним для українців. Економісти прогнозують, що повною мірою проявляться всі негативні фактори, потенціал яких накопичився за півроку: інфляція прискориться, курс долара піде вгору, подорожчають природний газ і пальне, а ось зарплати зростатимуть не дуже швидко.

Реклама

Сайт "Сьогодні" традиційно публікує консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на IV квартал 2020.

Ми відповіли на такі питання:

 1. Яка очікується інфляція;
 2. Як зміняться зарплати;
 3. Яким буде курс долара;
 4. Чи збільшиться державний борг;
 5. Скільки доведеться заплатити за літр бензину;
 6. Чи набагато подорожчає газ для обігріву житла;
 7. Чи збільшиться кількість безробітних.

Свій варіант розвитку подій представили:

 • голова Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський;
 • керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин;
 • член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин;
 • віцепрезидент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський.

Наші експерти надають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню.

Реклама

Проводячи розрахунки, експерти враховували оновлений макроекономічний прогноз Кабміну на 2020 рік і виходили з того, що карантин збережеться до 31 грудня нинішнього року, і залишиться адаптивним.

Що буде з інфляцією

Всі експерти прогнозують пришвидшення зростання цін на 2,8-4%. Тобто в середньому на 1% на місяць. Нагадаємо: поки, за підрахунками Держслужби статистики, за січень-серпень (дані за вересень очікуються 8 жовтня) інфляція виявилася всього 1,2%.

Андрій Шевчишин аргументує, що на ціни тиснутимуть зростання курсу долара і спроби виробників, особливо аграріїв, перекласти збитки, яких зазнали через посуху, на кінцевих споживачів.

Реклама

Андрій Забловський і Олег Пендзин кажуть, що на прискорення інфляції суттєво вплине зростання тарифів у комунальній сфері.

"Зростання споживчих цін у IV кварталі, в порівнянні з III кварталом, завжди сезонно прискорюється, – зазначив Віктор Скаршевський. – Аналогічну картину спостерігатимемо і в 2020 році. Почав дорожчати природний газ для населення, і для теплокомуненерго, що означає подорожчання тепла. Також на зростанні цін істотно позначиться девальвація гривні, адже 50% споживання в Україні – це імпорт, і незначно – збільшення мінімальної зарплати до 5000 грн".

Як зміниться середня зарплата

Зарплати теж побільшають, але не набагато. За оцінкою Андрія Шевчишина, в грудні з урахуванням премій і 13-х зарплат, середній заробіток по країні може бути 13,5 тис. грн, в жовтні-листопаді – 12,2-12,3 тис. грн.

"Збільшення середньої зарплати пов'язане насамперед підвищенням рівня мінімальної зарплати з 1 вересня, – зазначив Андрій Забловський. – Стримуючими факторами залишаються високий рівень безробіття, борги по зарплаті, які ростуть, і падіння доходів компаній в умовах очікуваного зниження ВВП за підсумками 2020 року.

На думку Віктора Скаршевський, помітного зростання зарплат не буде, за винятком грудня, коли виплачуються премії, 13-ті зарплати та інші річні бонуси.

"З урахуванням цього фактора, середня зарплата в грудні може досягти 13,5-14 тис. грн/міс., після чого різко просісти в січні 2021 року", – уточнив експерт.

Олег Пендзин очікує підвищення зарплат до 12-12,2 тис. грн у вересні і збереження їх на цьому рівні до кінця року.

Як зміниться курс гривні до долара

Гривня до кінця року плавно ослабне, курс підвищиться до 29 грн/долар. За словами експертів, ринок залишається в девальваційній спіралі, ситуація обтяжується складними політичними, економічними та епідеміологічним процесами.

Реклама

Називають різні коридори коливання курсу:

 • Андрій Шевчишин прогнозує 28,5-29,5 грн/долар;
 • Андрій Забловський – 28,7-29 грн/долар;
 • Віктор Скаршевський – 29-29,5 грн/долар;
 • Олег Пендзин – 28,3-29,1 грн/долар.

Специфіка нинішньої кризи полягає в тому, що спрацювали так звані сировинні ножиці – різко подешевшав імпорт (перш за все, енергетичний – газ і нафта).

"Експортні ціни на основні українські товари або знизилися незначно, або підвищилися, як, наприклад, на залізорудну сировину, – аналізує Віктор Скаршевський. – Інакше кажучи, попит на валюту скоротився значніше, ніж його пропозиція. З початку 2020 року продажі валюти населенням перевищила покупку на 1,2 млрд доларів".

На скільки зросте державний борг

За держборгом прогнози оптимістичні: він не зростатиме, навіть не зважаючи на ослаблення гривні.

Андрій Шевчишин відзначив, що співпраця з МВФ заморожена, інші кредитори, які орієнтуються на Фонд, також взяли паузу.

"Внаслідок до кінця року не очікуємо нових надходжень від кредиторів, – говорить Андрій Шевчишин. – Основним фактором зміни держборгу буде погашення зобов'язань і розміщення ОВДП, за якими зважаючи на низькі ставки, публічний приватний попит мінімальний, а покупцями залишаються держкомпанії і банки".

Олег Пендзин також говорить, що за зовнішнім держборгом виплати до кінця року складуть менше $ 600 млн при золотовалютних резервах $ 29 млрд. Отже проблем з обслуговуванням боргу до кінця 2020 року не існує. Нових запозичень, перш за все від МВФ, чекати не варто, в тому числі і від того, що наша влада затримує виконання домовленостей, прописаних в меморандумі з Фондом, перш за все, по боротьбі з корупцією.

Як зміниться вартість бензину

Пальне подорожчає, але не набагато, в межах 1-1,3 грн/л, перш за все, через девальвацію гривні. Принаймні, переходимо в низький сезон споживання, тому драйвером цін буде виключно валютний фактор, впевнений Андрій Шевчишин.

"Ціна бензину в Україні залежить від світових цін на нафту і обмінного курсу, ці два фактори є визначальними, – нагадав Олег Пендзин. – З їх урахуванням, середні ціни на бензин А-95 до кінця року триватимуть в межах 23-24 грн/л".

Скільки коштуватиме імпорт газу

Тут прогнози розходяться. Так Андрій Шевчишин і Андрій Забловський кажуть, що ціна імпорту газу опиниться в межах 140-150 доларів за 1000 куб. м.

"Стримуватиме зростання фактор низьких цін газу на світових ринках. Найбільша невизначеність, це температурний фактор. Якщо зима буде теплою, ціни можуть бути і нижче,"- підсумував Андрій Шевчишин.

Віктор Скаршевський і Олег Пендзин песимістичніші. Так Скаршевський зазначив, що ціна газу на європейських біржах з історичних травневих мінімумів збільшилася втричі на кінець вересня і на 10% перевищує рівень вересня 2019 року.

"У опалювальний сезон підвищувальний ціновий тренд, як і в минулі роки, збережеться і на кінець року. Ціна на імпортний газ може скласти 150-170 доларів за 1000 куб. м на хабі", – зазначив Віктор Скаршевський.

Це означає, близько 200 доларів за 1000 куб. м для кінцевого споживача.

Олег Пендзин вважає, що ціна виявиться ще вищою – 220 доларів.

Як зміниться рівень безробіття

Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (15-72 року), а не тільки тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Тобто за цією методикою безробітних виходить більше.

Всі експерти говорять про те, що "вільних рук" в IV кварталі додасться. Олег Пендзин нагадав: в жовтні закінчуються сезонні роботи в агросекторі, а в інших сферах (туризм, відпочинок, громадське харчування) вони завершилися. На рівень безробіття, за його словами, вплине і триваючий карантин, який б'є по сфері сервісу, де зайняті близько 1,5 млн людей.

"Не зважаючи на пожвавлення економічної активності, що спостерігається після ослаблення жорсткого карантину, в Україні зберігається високий рівень безробіття як наслідок економічного шоку, викликаного пандемією коронавірусу", – зазначив в.о. Андрій Забловський.

Саме безробіття і низькі доходи, а не інфляція і девальвація стануть основними проблемами для українців як в нинішньому, так і в 2021 році, упевнений Віктор Скаршевський.

Точність прогнозів

Точність прогнозів експертів на III квартал виявилася високою: збіглися з розрахунковими п'ять фактичних показників з семи. За цінами на бензин відхилення склало 0,9%, по безробіттю – 1%, за держборгом – 1,3%, по вартості газу – 3%, за курсом долара – 3,5%. Середня зарплата виросла на 9% більше, ніж очікували експерти. Найнижчим виявився відсоток влучності щодо рівня інфляції – відхилення 15% (з урахуванням очікуваної інфляції у вересні близько 1%). В результаті точність прогнозу на III квартал склала 72%.

Скільки насправді безробітних в країні? Офіційно – всього 462 тисячі. Але профспілки стверджують – незайнятих понад 4 рази більше – 2 мільйони людей. Детальніше дивіться в сюжеті.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти