Що буде з українською "трубою": газове питання в цитатах

21 липня 2018, 09:01

Тему транзиту газу через Україну підняли на зустрічі Трамп і Путін, а продовжили міністри України, Росії та ЄС на тристоронні консультації

Після переговорів з президентом США Дональдом Трампом в Гельсінкі в понеділок, 16 липня, президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ може зберегти транзит газу через Україну, проте з деякими умовами.

Так, російський лідер повідомив, що Дональд Трамп на зустрічі підняв тему чергового політичного проекту Москви – амбітного газопроводу "Північний потік – 2".

Цей російський газопровід в обхід України, як відомо, повинен послужити альтернативою української газотранспортної системи в питанні поставок російського блакитного палива, від якого в значній мірі залежать європейські країни
.

"Щостосується"Північногопотоку-2",пан президент(Трамп.-Ред.)висловлювавстурбованістьузв'язкузможливимзникненнямтранзитучерезУкраїну",-розповівПутін.

ГлаваРФзаявив,щоРосіяготовазберегтитранзитгазувЄвропучерезУкраїну-мабуть,маючина увазітермінипісля 2019 року,колитакийтранзитможнабулобприпинитизаконно,такяктодізакінчується термінконтрактузукраїнським"Нафтогазом",ітодіжМоскваочікуєзавершеннябудівництва"Північногопотоку-2".

"Я запевнив пана президента в тому, що Росія готова зберегти цей транзит", – повідомив Путін.

ПрицьомуросійськийпрезидентназвавсвоєюумовоюпродовженнятранзитногоконтрактузУкраїною якесь"врегулюванняспоруміжгосподарюючимисуб'єктамивСтокгольмськомуарбітражномусуді".
Реклама

Як відомо, в кінці лютого завершилася суперечка між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України" в Стокгольмському арбітражі. Розгляди йшли з 2014 року. Суд зобов'язав "Газпром" заплатити "Нафтогазу" 4,63 млрд доларів за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту.

За результатами двох арбітражних суперечок – на поставку і на транзит газу – "Газпром" повинен виплатити Україні 2,56 млрд доларів. Рішення суду за контрактом на постачання газу РФ вже оскаржила в судовому порядку.

При цьому після рішення арбітражу "Газпром" заявив, що буде розривати контракти на поставку і транзит газу, укладені з Україною. Це порушує вимоги Стокгольмського арбітражу, який постановив, що договори залишаються дійсними до 2019 року. Крім того, контракти не передбачають одностороннього розірвання, тому процес буде відбуватися в судовому порядку
.

Вжеу вівторок,17 липня,вБерлініпройшлитристоронніпереговорищодо газувформаті"Україна-Росія-ЄС".Упереговорахвзяли участьглаваМіненергетикиНімеччиниПетерАльтмайер,заступник головиЄврокомісіїу справахЕнергосоюзМарош Шефчович,міністрзакордонних справУкраїниПавлоКлімкінтаміністренергетикиРФОлександрНовак.

ЯкзазначивпісляпереговорівМарош Шефчович,РосіяіУкраїнавизнаютьнеобхідністьновоготипуконтрактівнатранзитгазу,якіповиннібудутьвідповідатиєвропейському законодавству.

"Українська і російська сторони визнали, що в майбутньому нам знадобляться нові типи контрактів", – повідомивзаступник головиЄврокомісіїза підсумкамитристоронніхконсультацій.

ПіслятристоронніхпереговорівОлександрНовакповідомив,щонапереговорахякодинзваріантів"врегулюваннявідносин"між"Газпромом"і"Нафтогазом"обговорюваласямирова угодаміжкомпаніямищодорішеньСтокгольскомарбітражу.

"[Мирова угода-це]одинзваріантівврегулюваннявідносин.Ніякихрішеньз цього питання неприйнято.Думаю,щовсі ціпитаннябудутьобговорюватисядодатковонаконсультаціяхвжовтні... Ми зацікавлені в такому вирішенні питання.Цебмалоконструктивнийхарактер",-заявивросійськийміністр.

Реклама

Усвоючергу,главаправління"Нафтогазу"АндрійКоболєвзаявив,щоукраїнськакомпаніяне готовазмішуватипереговорищодо продовження контрактунатранзитгазупісля 2019 рокуіобговореннягіпотетичнихмирових угодврамкахсуперечоквСтокгольмськомуарбітражі.

"Мине бачимовцьомусенсу.Теоретичномимоглибцерозглянутизякимисьіншимиконтрагентами,алемидуже добрезнаємо"Газпром"іпам'ятаємоісторіюпереговорів2014 року.Мисаметомуіопинилисяварбітражі,щоне змоглиприйтидо мирової угоди",-зазначивКоболєв.

Засловамиголови правління"Нафтогазу",пов'язуванняцихтеммайбутньоготранзитугазуімирової угодиза рішеннямиарбітражу,атакожїхобговореннявтристоронньомуформатієвтратоючасудляпредставниківЄС.

"Ізараз,коли"Газпром"програвіхочеговоритипро мирову угоду,цепростотратачасу.Нашапозиція: ми можемо розглянути ваші пропозиції по мировій, але вони точно не повинні заважати переговорам по новому контракту, імиточноне готовіцеробитивтристоронньомуформаті,втрачаючичаснашихпартнерів,ідаючиможливістьговорити,щомипро щосьдомовляємося,покивонибудутьготуватиплацдармдля"Північногопотоку-2"",-зазначивКоболєв.

Комерційнийдиректор"Нафтогазу"ЮрійВітренкоуточнив,щопропозиціяРосіїсуперечитьсутімирових угод:"потрібнобулопронихдомовлятисядоприйняттяостаточногорішенняарбітражем".

Зайогословами,дляРосіїзаразвжепізнопросити"мирову угоду"поцих спорах.Тепер"Газпром"має заплатитиУкраїніза рішеннямиарбітражу2,56 млрддоларівплюс75 млндолвідсотків,атакожкомпенсувативитратинапримусовестягнення.

"Іпокине отримаємоцікошти,мибудемопродовжуватипримусовестягнення,заарештовуючиактиви"Газпрому"повсьому світу",-підкресливВітренко.

Вінтакожнагадав,щокрімарбітражнихпроцесів,за якимиостаточнерішеннябулоприйнято,у"Нафтогазу"з"Газпромом"єіновіарбітражніпроцесивСтокгольмі.

"Вонивимагаютьрозірватиабозмінитипоточнідоговори,мивимагаємокомпенсуватинамзбиткичерезневиконання"Газпромом"своїхзобов'язаньза контрактом,втомучислізурахуваннямрішенняарбітражу.Так,"Газпром"повиненпоставлятинамгаз,алене постачає."Газпром"повиненпідтримуватипевний тиску газотранспортнійсистемінавходівУкраїну,алене підтримує."Газпром"повиненпогодитисянапереглядтранзитноготарифу,алене погоджується",-пояснивтоп-менеджерукраїнськоїкомпанії.

Сумакомпенсації,яку"Нафтогаз"вимагаєвід"Газпрому"за новимиарбітражнимпроцесам,вжеперевищує12 млрддоларів,додавВітренко.

"Нашівимогиєобґрунтованими,мивпевненівнашійюридичнійпозиції.Якщо"Газпром"хоче"мирову угоду"за цими новимиарбітражнимпроцесам, він може у позасудовому порядку виплатити нам цю компенсацію", – резюмувавкомерційнийдиректор"Нафтогазу".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти