Що буде з пенсіями в Україні: чому реформа під загрозою

6 травня 2016, 07:36

Олександр Литвин

У Пенсійному фонді впевнені, в Україні необхідно реформувати пенсійну систему

В Україні в цьому році дефіцит Пенсійного фонду перевищить 81 мільярд гривень. Чиновники кажуть, основна частина доходу фонду, Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), значно скоротилася, на кожного працюючого українця припадає один пенсіонер, а питання реформування пенсійної системи все ще залишається відкритим. У той же час з 1 травня мінімальну пенсію підняли з 1074 до 1130 гривень. Розмір пенсії переглянули для 6,5 мільйона українців. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, як в Пенсійному фонді планують боротися з дефіцитом в бюджеті, будуть платити пенсії через 20 років і коли запустять другий рівень пенсійної системи.

Реклама

Чого чекати від верифікації та низької ставки ЄСВ

В кінці минулого року Рада підтримала податкову реформу. Одним з прогресивних кроків, як вважають в Мінфіні, було зниження процентної ставки ЄСВ. Якщо раніше, залежно від доходу, вона досягала 41%, в цьому році роботодавці платять ЄСВ в розмірі всього 22% від зарплати.

У Кабміні розраховували, що зниження податкового навантаження дозволить роботодавцям підвищити заробітну плату і підштовхне до офіційного оформлення своїх співробітників. Однак, як зазначає перший заступник Голови правління Пенсійного фонду України Микола Шамбір, в результаті зниження ставки ЄСВ у Фонді тільки виріс дефіцит бюджету: підвищувати зарплати українські роботодавці не поспішають.

"Роботодавці відразу могли підвищити зарплати на суму зниження ЄСВ (16,4%). Цього не сталося. Ми повинні говорити чесно, ми поки не побачили істотних результатів від зниження процентної ставки ЄСВ", – розповів "Сегодня.ua" Микола Шамбір.

"Ми повинні говорити чесно, ми поки не побачили істотних результатів від зниження процентної ставки ЄСВ", – розповів "Сегодня.ua" Микола Шамбір.

Реклама

Незважаючи на багатомільярдний дефіцит бюджету, пенсії українці отримуватимуть своєчасно – дефіцит стабільно покривається державним бюджетом. У Пенсійному фонді кажуть, "дірку" в бюджеті можна знизити в тому випадку, якщо економіка почне виходити з "тіні", і в українців зростуть зарплати. Про те, щоб знову підвищити ставку ЄСВ до колишнього рівня, мова не йде.

574852

Заступник голови правління Пенсійного фонду Микола Шамбір. Фото: архів

У Міністерстві фінансів пояснюють, знизити дефіцит у Пенсійному фонді допоможе верифікація пенсіонерів. Тотальну перевірку міністерство проведе протягом цього року. "На сьогоднішній момент ми тільки закінчили першу стадію – верифікацію по виплатах переселенцям. Зараз ми підписуємо протоколи на обмін інформацією, ми тільки на початку шляху. Від проведення верифікації бюджет отримає 5 мільярдів гривень", – розповіла заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

У самому ж Пенсійному фонді кажуть, що подібні верифікації проводять регулярно. У той час як в міністерстві сподіваються заощадити завдяки тотальній перевірці пенсіонерів і пільговиків як мінімум 5 мільярдів гривень, в Пенсійному фонді припускають, що результат верифікації пенсіонерів буде суттєво нижчим.

Реклама

Підвищувати пенсійний вік не планують

Ще одна можливість знизити дефіцит – підвищити пенсійний вік для чоловіків. У 2011-му році Парламент прийняв рішення підвищити пенсійний вік для жінок. Щороку він збільшується на 6 місяців (зараз він становить 57,5 років) і в 2021-му році жінки виходитимуть на пенсію в 60 років. До 2011-го року жінки отримували пенсію на п'ять років раніше, ніж чоловіки.

Підвищення пенсійного віку для чоловіків зараз в Пенсійному фонді не підтримують. Як каже Микола Шамбір, досі невідомо, як зміниться середній вік чоловіків в результаті військових дій на Донбасі.

1189486

Підвищувати для чоловіків пенсійний вік не планують. Фото: архів

Реклама

Крім того, за статистикою чоловіки живуть на пенсії всього 14-15 років, що відповідає показнику в країнах Європи. "У нас немає такого високого показника дожиття (термін отримання пенсії), щоб підвищувати пенсійний вік. На сьогоднішній день у нас погана ситуація з охороною здоров'я та соціальним становищем громадян. Показників для підвищення пенсійного віку немає", – розповідає Микола Шамбір.

Пенсійна реформа на паузі

Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" прийняли ще в 2011-му році. Планувалося, що другий рівень пенсійної системи запрацює вже в 2014-му, проте його так і не вдалося запустити.

Звідки українці отримуватимуть пенсії після реформи:


  • Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії

  • Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку

  • Накопичувальна добровільна система (недержавні пенсійні фонди)

Микола Шамбір впевнений, солідарна система не повинна існувати самостійно – для забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи необхідно запускати накопичувальний рівень. Коли ставка ЄСВ була в середньому на рівні 38,4%, другий рівень пенсійної системи могли запускати без збільшення розміру внеску. Зараз же для другого рівня доведеться розглядати питання про додатковий внесок.

"Треба подивитися на ситуацію. Коли був внесок 38,4%, можна було запускати накопичувальну систему, тобто перерозподілити внесок від солідарної до накопичувальної системи. Ми знизили ЄСВ до 22%. Це призвело до дефіциту. Ми повинні побачити, які результати нам дасть легалізація, поки таких результатів немає", – розповідають у Пенсійному фонді.

392169

Щоб отримувати гідні пенсії, доведеться відкладати кошти в приватних фондах. Фото: архів

Микола Шамбір не виключає, якщо роботодавці не підвищать зарплати, можливо, для запуску накопичувальної системи доведеться підвищити ставку ЄСВ.

"При будь-якій ситуації держава зобов'язана забезпечувати людей, які втратили працездатність. Пенсії в будь-якому випадку будуть платитися і через 20 років. Але запускати другий рівень необхідно. Він забезпечує нормальну ситуацію, коли при 30 роках страхового стажу, ми повинні мати пенсію розміром 40% від заробітку", – говорить заступник голови Пенсійного фонду України.

"При будь-якій ситуації держава зобов'язана забезпечувати людей, які втратили працездатність. Пенсії в будь-якому випадку будуть платитися і через 20 років. Але запускати другий рівень необхідно", – говорить Микола Шамбі.

У той же час недержавні пенсійні фонди (добровільна накопичувальна система) вже працюють. "Людина вже сьогодні може платити в такій Фонд і виробляти додатковий внесок. За рахунок цього пенсія буде вище. На жаль, у нас третій рівень недостатньо розвинений. Невелике число учасників (всього 1 мільйон осіб) і недостатній розвиток самих Фондів", – пояснюють у пенсійному фонді.

Чи будуть платити пенсії жителям т.зв. "республік"

На окупованій території Донбасу проживали 1,27 мільйона пенсіонерів. Понад мільйон з них хоча б раз приїжджали на підконтрольну Україні територію для того, щоб отримати пенсію.

У той же час платити пенсії на території т.зв. "ЛНР/ДНР" держава не може. Як зазначає Микола Шамбір, на даний момент неможливо проконтролювати, хто саме буде отримувати гроші з Пенсійного фонду.

"Основне завдання Пенсійного фонду – виплачувати пенсії безпосередньо людині. На сьогоднішній день там (на окупованих територіях, – прим. ред.) не працюють наші служби. Там не працює банківська система. Забезпечити виплату безпосередньо людині ми не можемо. Коли у нас буде можливість, ми виплатимо", – розповідає чиновник.

Відзначимо, 11,2 мільйона українців отримують пенсію за віком – в середньому 1578 гривень. Трохи вище пенсія у "силовиків" у відставці (близько 2594 грн). Таких в Україні налічується всього 557 тис. осіб. Дипломати отримують пенсію в розмірі 3222 гривень, "чорнобильці" – 3365 гривень, а прокурори – близько 7 тис. гривень.

Найвищі пенсії у суддів у відставці (таких більше 1400 осіб). Держава виділяє служителям Феміди пенсію в розмірі 16,4 тис. гривень. Нардепи живуть на пенсію в розмірі 15,1 тис. гривень.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти