Нова постанова НБУ: що буде з грошима в Україні, якщо оголосять "особливий період"

27 травня 2018, 07:52

Олександра Романюк Олександра Романюк

Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час

Трохименшемісяцятому, 5травня вийшлапостановаНаціональногобанкуУкраїни№51"Про затвердженняПоложенняпро організаціюготівкового обігуіведенняемісійно-касовихопераційу банківськійсистемівособливийперіод".

Якповідомилисайту"Сегодня"вНацбанку,термін"особливийперіод"вживаєтьсявзначенні,якенаведеновЗаконіУкраїни"ПрооборонуУкраїни".Там,зокрема,йдеться
:

"Особый период – период, который наступает с момента оглашения решения о мобилизации (кроме гражданской) или доведения его до исполнителей относительно скрытой мобилизации или с момента введения военного положения в Украине или в отдельных ее местностях". Особый период "охватывает время мобилизации, военное время и частично восстановительный период после окончания военных действий".

Реклама

Незважаючинастрахітливу назвупостанови,ніякихпринциповоновихправилповодження згрошима"вособливийперіод"Нацбанк невинайшов.Нинішня постановаприйшланазміну попередній,якубулоприйнятощев2004 році.Ітекстнової постанови,впринципі,не дужесильновідрізняєтьсявідпопередньої.

Однак є і серйозна відмінність. Норми постанови стали обов'язковими для виконання, тоді як раніше в документі говорилося, що ці норми "можуть використовуватися" в діяльності НБУ, інших банків та суб'єктів господарювання".

Особливий період діяв в Україні з березня по вересень 2014 року і з січня по серпень 2015 го, але тоді положення постанови не були обов'язковими.

Необхідність змін продиктована в тому числі тим, що НБУ проводить централізацію, виключаючи зі своєї структури регіональних управлінь, які згодом можуть бути повністю ліквідовані. У зв'язку з цим відбувся перерозподіл обов'язків між різними структурами при роботі в особливий період.

У НБУ запевняють, що прийняття нового положення про грошовий обіг в особливий період не слід розглядати як підготовку до неприємних подій. Сформована соціально-політична ситуація, звичайно, стала однією з підстав для поновлення документа, однак це планова робота, зазначають в Нацбанку. Підготовка нової версії "Положення про організацію готівкового обігу ..." була передбачена Планом підготовки проектів регуляторних актів НБУ на 2018 рік, який був затверджений ще 8 грудня, повідомили в прес-службі Нацбанку за запитом "Сегодня
".  

В "особливий период" гроші будуть берегти і заощаджувати

Багато пунктівПоложеннястосуютьсязбереженнята економіїготівкивособливийперіод.Удокументіговориться,щоосновнізавданняуповноваженихбанківвцейперіод(якщовінвсе-такинастане)-максимальнаакумуляціяготівкизусіхможливихджерел,суворийрежимекономіїготівки,скороченнярозрахунків"живими"грошима.

Звичайно, в цей час йдуть в хід резервні фонди готівки, стратегічний запас банкнот, які в звичайний час заховані в центральному сховищі. Але їх пустять в обіг тільки за особливим розпорядженням. В основному ж в регіонах будуть проводитися "організаційні заходи щодо залучення в каси банків банкнот і монет". Магазини та фінансові установи зобов'яжуть здавати зібрані гроші в Нацбанк, а регулятор візьме на себе їх розподіл між регіонами.

Крім того, всі банки, які в зв'язку з якимись подіями не зможуть продовжити роботу, зобов'язані вивезти гроші зі своїх сховищ – у повному обсязі – в місця, визначені Нацбанком.

Департамент грошового обігу в особливий період може прийняти рішення про припинення друкування нових грошей. А може змінити критерії зношеності грошей і, відповідно, вилучати з обігу менше купюр.

Після оголошення "особливого періоду" Нацбанк припиняє випуск пам'ятних та інвестиційних монет, а випущені раніше банки зобов'язані повернути, йдеться в Положенні. До речі, це один з пунктів, який демонструє, що норми попередньої версії Положення не були обов'язковими. У 2014 і 2015 році, під час особливих періодів, НБУ випустив щонайменше 30 нових колекційних монет.

Також в Положенні є норма про те, що НБУ може прийняти рішення про припинення офіційного обігу готівкових грошей в тому чи іншому регіоні в особливий період та про евакуацію наявної готівки, в тому числі під охороною правоохоронних органів або збройних формувань.

Зате, якщо є загроза захоплення сховищ "сторонніми особами", співробітники НБУ зобов'язані опечатати приміщення і "забезпечити пошкодження і / або знищення ключів і кодів сховищ і ґратчастих дверей механічним або хімічним способом", йдеться в Положенні про обіг готівки в особливий період.

Як уже зазначалося, в особливий період вводиться режим економії готівки. Нацбанк може рекомендувати або вимагати від торгуючих організацій по мінімуму використовувати готівку і максимально розширити безготівкові операції. В кінці дня вони зобов'язані будуть здавати всю готівкову виручку в банк.

Обмеження на розрахунки "живими" грошима можуть виражатися і у встановленні жорстких лімітів на зняття грошей з банківських карт
.

"Нацбанк может вводить ограничения на снятие наличных денег предприятиями, организациями, физическими лицами – предпринимателями и населением с текущих и депозитных счетов", – подтвердили сайту "Сегодня" в НБУ.

Реклама

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, як банки в Україні хитрують зі споживчими кредитами.

Також ми писали про те, якої інфляції очікує НБУ у другій половині 2018 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти