Чим "відгукнеться" "Газпрому" американський газ в ЄС і як це допоможе Україні: думки експертів

Говорити про істотний вплив СПГ зі США поки рано, але для російського монополіста це тривожна новина, а для України – шанс отримати більш вигідну ціну

США починають поставки СПГ до Європи. Як відзначають експерти, поки рано судити, наскільки істотно це вплине на європейський ринок газу, але певний ефект вже є, а "Газпрому" пора задуматися про перегляд своєї політики.

Сьогодні в Португалію, як очікується, прибуде танкер зі скрапленим природним газом (СПГ) з США. Це перша партія газу, яку американські виробники почали постачати на європейський ринок, пише The Wall Street Journal.

Реклама

Як відомо, США почали продавати за кордон газ, що видобувається в районі Мексиканської затоки, в лютому. Техаська Cheniere Energy відправила першу партію в Бразилію, а потім в країни Азії. Очікується, що вже в 2017 році Штати стануть чистим експортером газу.

За інформацією The Wall Street Journal, вже підписані довгострокові контракти з рядом європейських газових компаній, в тому числі з британської BG Group, а також з іспанської Gas Natural.

Разом із тим, на думку експертів, поки рано судити про те, який вплив на європейський ринок газу нададуть поставки СПГ зі США.

Реклама

"У поточному році це ніяк не вплине, оскільки поставки будуть мінімальні. Але це, безумовно, серйозний процес і поступово поставки будуть рости. Кілька років це буде незначна частка. Але поступово США будуть збільшувати свій вплив на європейський ринок газу", – сказав Сегодня.ua незалежний експерт з енергетики Володимир Саприкін.

За великим рахунком, в Європу прийшов ще один постачальник СПГ, зазначає співголова фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Це просто ще одне джерело поставок СПГ до Європи. Європа і так його купує і найбільший постачальник – Катар", – сказав він.

У той же час, як відзначає позаштатний експерт з енергетики Центру Разумкова Михайло Гончар, навіть просто розмови про постачання американського газу протягом останніх п'яти років впливали на європейський газовий ринок. "Ціни на європейських спотових ринках під тиском чинників майбутніх поставок поводилися волатильно з точки зору динаміки зниження цін на газ. Європейці бачили, що йде реалізація масштабних проектів з будівництва інфраструктури для скраплення і експорту природного газу з США", – пояснив він Сегодня.ua .

Реклама

Крім того експерт нагадав, що в зв'язку з тим, що США припинили бути імпортером газу, частина СПГ, який раніше йшов на Америку, переорієнтувався на ЄС. Зокрема, за його словами, саме з цим пов'язане зростання з менш ніж 1% до 8% частки катарського газу в Європі.

"Американський СПГ ще не було на європейському ринку, а він через складну систему взаємовідносин на світовому ринку СПГ, вже надавав свій вплив на Європу. Але я б не став сильно перебільшувати прибуття першого танкера в Португалію. Тут скоріше більш потужний медійний ефект. Це символічне подія. Хоча самі поставки можуть і не бути істотними", – зазначив Володимир Гончар.

Чи варто побоюватися "Газпрому"

gazprom.ru

Як відомо, ще в березні 2014 року на саміті США-ЄС Американський президент Барак Обама пообіцяв допомогти Європі знизити залежність від російського газу.

"Ми готові дозволити експорт природного газу в таких кількостях щодня, в яких щодня споживає Європа", – заявив Обама.

Разом із тим, як зазначає Дмитро Марунич, у США є і більш меркантильні цілі.

"У американців локальний ринок газу, і через це низькі ціни. За останні 5 років, завдяки "сланцевій революції", у них різко збільшилося виробництво газу. А поставки СПГ в ЄС дозволять американським здобувачам розраховувати на зростання ціни", – пояснив він .

Разом з тим, на думку експертів "Газпрому" поки не варто боятися нового конкурента.

"У найближчі кілька років це буде безпечно, оскільки обсяги будуть незначні. Все залежить від стану ринку нафти газу і частки американського газу в Європі. Поки ми бачимо, що це тільки початок", – зазначає Володимир Саприкін.

Крім того, поки не ясно, чиє цінова пропозиція виявиться вигіднішим, зазначає Дмитро Марунич. "На трубопровідний газ витрат менше, ніж на СПГ", – пояснив він, додавши, що крім "Газрому" новий конкурент з'явиться, але і у норвезької Statoil.

І в більшій мірі, позиції "Газпрому" в Європі будуть залежати від самого російського монополіста, вважає Михайло Гончар.

"Якщо він буде і далі використовувати газ як "зброя", то він буде втрачати. В умовах низьких цін на енергоресурси і теплих зим газову зброю не працює. Для "Газпрому" стоїть виклик переглянути свою політику. Він повинен стати звичайною бізнес-структурою, яка реалізує газ, і в цьому сенсі, якщо вона буде проводити гнучку цінову політику, і не завищувати ціни, то, по крайней мере, зможе зберігати свої позиції. А якщо буде накручувати ціни і використовувати своє монопольне становище на тих чи інших ринку, то природно його частка буде скорочуватися", – пояснив він.

При цьому експерт нагадав, що лібералізація газового ринку і будівництво системи інтерконекторів в ЄС підвищує маневреність газових потік і вже зараз знижує можливості "Газпрому" маніпулювати обсягами і цінами.

Як повідомляє "Газпром", в 2015 році в європейські країни було поставлено 158,56 млрд. куб. м російського газу. За оцінками експертів близько третини всього газу, що імпортується в ЄС припадає на "Газпром".

.jpg_44

Джерело: "Газпром"

У російському монополістові, в свою чергу, зазначають, що обсяги поставок газу в Європу становлять близько третини від загального обсягу поставок і забезпечують більше половини виручки компанії.

2_02

Джерело: "Газпром"

Що чекати Україні

Поява на європейському газовому ринку нового гравця, на думку експертів, вигідно Україні.

"Ціни на газ (для України) по реверсу прив'язані до біржових. Якщо буде більше пропозиції і ціна на європейських ринках буде низька, це буде вигідно Україні", – відзначає Дмитро Марунич

Більш того, сам по собі зростання конкуренції не дає можливості "Газпрому" надто зловживати цінами, додає Михайло Гончар. "Зараз ситуація як ніколи для нас сприятлива. Якщо тенденція низьких цін на нафту і відповідно на копалини енергоресурси збережеться, а до цього є всі передумови, то в наступному році, думаю, газовий ринок вийде на рівень цін, які були характерні для кінця 90-х початку 2000-х років. І навіть при цьому доларі це, буде дуже хороша ціна", – сказав експерт.

Разом з тим, як відзначають експерти, поява на ринку американського СПГ ніяк не зможе підвищити інтерес західних країн до українських сховищ газу. "Важко зв'язати ці елементи", – пояснив Володимир Саприкін.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.29

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти