Чим "відгукнеться" "Газпрому" американський газ в ЄС і як це допоможе Україні: думки експертів

Говорити про істотний вплив СПГ зі США поки рано, але для російського монополіста це тривожна новина, а для України – шанс отримати більш вигідну ціну

США починають поставки СПГ до Європи. Як відзначають експерти, поки рано судити, наскільки істотно це вплине на європейський ринок газу, але певний ефект вже є, а "Газпрому" пора задуматися про перегляд своєї політики.

Сьогодні в Португалію, як очікується, прибуде танкер зі скрапленим природним газом (СПГ) з США. Це перша партія газу, яку американські виробники почали постачати на європейський ринок, пише The Wall Street Journal.

Реклама

Як відомо, США почали продавати за кордон газ, що видобувається в районі Мексиканської затоки, в лютому. Техаська Cheniere Energy відправила першу партію в Бразилію, а потім в країни Азії. Очікується, що вже в 2017 році Штати стануть чистим експортером газу.

За інформацією The Wall Street Journal, вже підписані довгострокові контракти з рядом європейських газових компаній, в тому числі з британської BG Group, а також з іспанської Gas Natural.

Разом із тим, на думку експертів, поки рано судити про те, який вплив на європейський ринок газу нададуть поставки СПГ зі США.

Реклама

"У поточному році це ніяк не вплине, оскільки поставки будуть мінімальні. Але це, безумовно, серйозний процес і поступово поставки будуть рости. Кілька років це буде незначна частка. Але поступово США будуть збільшувати свій вплив на європейський ринок газу", – сказав Сегодня.ua незалежний експерт з енергетики Володимир Саприкін.

За великим рахунком, в Європу прийшов ще один постачальник СПГ, зазначає співголова фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Це просто ще одне джерело поставок СПГ до Європи. Європа і так його купує і найбільший постачальник – Катар", – сказав він.

У той же час, як відзначає позаштатний експерт з енергетики Центру Разумкова Михайло Гончар, навіть просто розмови про постачання американського газу протягом останніх п'яти років впливали на європейський газовий ринок. "Ціни на європейських спотових ринках під тиском чинників майбутніх поставок поводилися волатильно з точки зору динаміки зниження цін на газ. Європейці бачили, що йде реалізація масштабних проектів з будівництва інфраструктури для скраплення і експорту природного газу з США", – пояснив він Сегодня.ua .

Реклама

Крім того експерт нагадав, що в зв'язку з тим, що США припинили бути імпортером газу, частина СПГ, який раніше йшов на Америку, переорієнтувався на ЄС. Зокрема, за його словами, саме з цим пов'язане зростання з менш ніж 1% до 8% частки катарського газу в Європі.

"Американський СПГ ще не було на європейському ринку, а він через складну систему взаємовідносин на світовому ринку СПГ, вже надавав свій вплив на Європу. Але я б не став сильно перебільшувати прибуття першого танкера в Португалію. Тут скоріше більш потужний медійний ефект. Це символічне подія. Хоча самі поставки можуть і не бути істотними", – зазначив Володимир Гончар.

Чи варто побоюватися "Газпрому"

gazprom.ru

Як відомо, ще в березні 2014 року на саміті США-ЄС Американський президент Барак Обама пообіцяв допомогти Європі знизити залежність від російського газу.

"Ми готові дозволити експорт природного газу в таких кількостях щодня, в яких щодня споживає Європа", – заявив Обама.

Разом із тим, як зазначає Дмитро Марунич, у США є і більш меркантильні цілі.

"У американців локальний ринок газу, і через це низькі ціни. За останні 5 років, завдяки "сланцевій революції", у них різко збільшилося виробництво газу. А поставки СПГ в ЄС дозволять американським здобувачам розраховувати на зростання ціни", – пояснив він .

Разом з тим, на думку експертів "Газпрому" поки не варто боятися нового конкурента.

"У найближчі кілька років це буде безпечно, оскільки обсяги будуть незначні. Все залежить від стану ринку нафти газу і частки американського газу в Європі. Поки ми бачимо, що це тільки початок", – зазначає Володимир Саприкін.

Крім того, поки не ясно, чиє цінова пропозиція виявиться вигіднішим, зазначає Дмитро Марунич. "На трубопровідний газ витрат менше, ніж на СПГ", – пояснив він, додавши, що крім "Газрому" новий конкурент з'явиться, але і у норвезької Statoil.

І в більшій мірі, позиції "Газпрому" в Європі будуть залежати від самого російського монополіста, вважає Михайло Гончар.

"Якщо він буде і далі використовувати газ як "зброя", то він буде втрачати. В умовах низьких цін на енергоресурси і теплих зим газову зброю не працює. Для "Газпрому" стоїть виклик переглянути свою політику. Він повинен стати звичайною бізнес-структурою, яка реалізує газ, і в цьому сенсі, якщо вона буде проводити гнучку цінову політику, і не завищувати ціни, то, по крайней мере, зможе зберігати свої позиції. А якщо буде накручувати ціни і використовувати своє монопольне становище на тих чи інших ринку, то природно його частка буде скорочуватися", – пояснив він.

При цьому експерт нагадав, що лібералізація газового ринку і будівництво системи інтерконекторів в ЄС підвищує маневреність газових потік і вже зараз знижує можливості "Газпрому" маніпулювати обсягами і цінами.

Як повідомляє "Газпром", в 2015 році в європейські країни було поставлено 158,56 млрд. куб. м російського газу. За оцінками експертів близько третини всього газу, що імпортується в ЄС припадає на "Газпром".

.jpg_44

Джерело: "Газпром"

У російському монополістові, в свою чергу, зазначають, що обсяги поставок газу в Європу становлять близько третини від загального обсягу поставок і забезпечують більше половини виручки компанії.

2_02

Джерело: "Газпром"

Що чекати Україні

Поява на європейському газовому ринку нового гравця, на думку експертів, вигідно Україні.

"Ціни на газ (для України) по реверсу прив'язані до біржових. Якщо буде більше пропозиції і ціна на європейських ринках буде низька, це буде вигідно Україні", – відзначає Дмитро Марунич

Більш того, сам по собі зростання конкуренції не дає можливості "Газпрому" надто зловживати цінами, додає Михайло Гончар. "Зараз ситуація як ніколи для нас сприятлива. Якщо тенденція низьких цін на нафту і відповідно на копалини енергоресурси збережеться, а до цього є всі передумови, то в наступному році, думаю, газовий ринок вийде на рівень цін, які були характерні для кінця 90-х початку 2000-х років. І навіть при цьому доларі це, буде дуже хороша ціна", – сказав експерт.

Разом з тим, як відзначають експерти, поява на ринку американського СПГ ніяк не зможе підвищити інтерес західних країн до українських сховищ газу. "Важко зв'язати ці елементи", – пояснив Володимир Саприкін.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
35,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,48
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,45
51,22
35,14
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

40744.92

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

2214.91

Litecoin (LTC)

73.97

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти