Чого чекати українцям у 2017-му: експерти озвучили прогноз щодо курсу, зарплат та інфляції

27 січня 2017, 06:51

Олександр Литвин

Наступного року очікується зростання ВВП в межах від 2,1 до 3%, а курс долара подолає психологічну позначку в 27 гривень

Економіка України поступово стабілізується, вважають експерти. Після тривалої кризи ВВП країни поступово збільшується, курс долара знаходиться в межах прогнозованих оцінок, а темпи зростання соціальних стандартів випереджають інфляцію. Сайт "Сегодня.иа" з'ясував, що чекає українців у 2017-му.

Реклама

Як зміняться ціни і курс долара

Курс гривні стає більш передбачуваним, упевнений керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. "До кінця року ми очікуємо курс 28,5 гривні за долар. Середній курс по року складе близько 28 гривень", – розповідає експерт. При цьому в прогнозі компанії враховується, що Україна отримає кредитний транш від МВФ в розмірі одного мільярда доларів і 600 мільйонів євро макроекономічної допомоги від ЄС.

"До кінця року ми очікуємо курс 28,5 гривні за долар. Середній курс по року складе близько 28 гривень", – розповідає експерт.

Вплинути на курс гривні в цьому році можуть:

  • Рішення міжнародного суду по "боргу Януковича"
  • Рішення міжнародного суду по спорах Нафтогазу і Газпрому
  • Поведінка світових цін на продукцію АПК та ГМК
  • Політична стабільність в Україні

Старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб також упевнений: девальвація гривні в 2017 році порівняно з попередніми роками сповільниться, а курс долара до кінця року може скласти 28-28,5 гривень.

Реклама

"Багато в чому курс залежатиме не тільки від внутрішньоекономічної ситуації, а й від динаміки долара у світі під впливом посилення грошово-кредитної політики ФРС США і економічної політики Дональда Трампа", – вважає експерт.

У той же час згідно з прогнозами НБУ та Мінфіну, які закладені в бюджеті на цей рік, курс долара перебуватиме на рівні 27,2 гривні.

Ціни, якщо вірити головному фінансовому документу країни, зростуть на 8,1%. При цьому аналітики "Альпарі" дають більш песимістичний прогноз – 8,5-9,5% інфляції. Згідно з прогнозом Concorde Capital, зростання цін у цьому році досягне 7,9%, а в Focus Economics передбачають зростання цін на рівні 8,4% за підсумками 2017-го.

Що буде з економікою

Реальний ВВП почав зростати у другому кварталі 2016-го. Більшість аналітиків дають позитивні прогнози але при цьому відзначають, для того щоб економіка дійсно почала розвиватися, ВВП повинен зростати як мінімум на 5% на рік.

Реклама

Concorde Capital прогнозують зростання ВВП на 2,1% за рік. "Треба звернути увагу, що значна частина зростання минулого року – це результат низької порівняльної бази, а тому для підтримки зростання знадобиться більший приплив інвестицій. А інвестиції – це результат позитивних змін в країні", – пояснює Олександр Паращій.

467302

Фото: архів

За оцінками аналітиків "Альпарі", ВВП у 2017-му зросте на 2,3-2,5%. Focus Economics прогнозують зростання на рівні 2,4%. В бюджеті закладена динаміка ВВП – 3%.

Вадим Іосуб зазначає: на ситуацію в країні, крім економічних чинників, вплинуть ситуація на південному сході й успіхи в боротьбі з корупцією.

Реклама

"До економічних чинників слід віднести стабілізацію банківської системи, нарощування експорту, прямих іноземних інвестицій та отримання наступних траншів за програмою розширеного фінансування МВФ, до якої, в свою чергу, прив'язані макроекономічна допомога Євросоюзу, інфраструктурні кредити Світового Банку і кредитні гарантії США. Найважливіші реформи випливають з програми з МВФ, і стосуються ринку землі, оптимізації тарифів на тепло і електроенергію, розвитку системи електронного декларування, подальшого розчищення банківської системи, скорочення дефіциту пенсійної системи", – вважає експерт.

Складним періодом, впевнений Олександр Паращій, може стати 2019-й рік. Якщо Україна до цього моменту не реалізує реформи і закінчиться програма співпраці з МВФ – виплати за зовнішніми боргами зростуть і країні загрожує дефолт.

Що буде з зарплатами і пенсіями

Соціальні стандарти, прожитковий мінімум і пенсії у цьому році зростуть на 10,1%. Так, мінімальна пенсія зросте з 1247 до 1347 гривень, а прожитковий мінімум з 1600 до 1762 гривень.

При цьому мінімальна зарплата із січня цього року зросла на 200% – з 1600 до 3200 гривень і зростати в цьому році більше не буде.

HR-експерт Олександр Білоус упевнений, що зарплати в приватному секторі будуть зростати незалежно від індексації. "Бізнес працює за правилами ринку. Зарплати підвищують швидше, ніж у бюджетному секторі", – відзначає експерт.

За даними Державної служби статистики, традиційно найбільше заробляють працівники авіаційної сфери – бортпровідники, пілоти. На спеціалізованих сайтах є кілька відкритих вакансій для стюардес і стюардів – зарплата коливається від 25 до 50 тисяч гривень.

___-03_01_1

Середня зарплата у сфері авіаційного транспорту – понад 27 тисяч гривень. За даними Держстату, на другому місці за рівнем зарплат – фінансисти і страховики (10 тисяч 507 гривень), слідом за ними йдуть IT-шники (9 тисяч 636 гривень).

За оцінками аналітика "Альпарі" Антона Козюри, зарплати можуть зрости на 25%. "У поточних умовах в приватному секторі можна очікувати зростання зарплат на 20–25%, і з боку підприємців це буде швидше вимушеним, ніж запланованим кроком", – розповідає експерт.

Найчастіше, зазначають експерти, піднімати зарплати роботодавців змушує ринок. Якщо на заявлений оклад не йдуть працювати – зарплату доводиться переглядати.

"У нас була ситуація, коли на початку року у банках раптово зросли зарплати. Ми почали розбиратися і з'ясували, що основна частка приросту – заробітна плата молодих фахівців у відділеннях, яких беруть без досвіду. І за них банкірам доводилося битися з магазинами, з контакт-центрами. Якщо банки в середньому платили 3500, то операторам платили 4000-4500, а продавцям – 4500-5000 гривень. І банкіри змушені були піднімати зарплати молодим і необстріляним, щоб хоч когось залучити з ринку", – згадує HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Експерт впевнена: зарплати у приватному секторі в наступному році можуть збільшитися на 10-30%. "Те, що стосується бізнесу, він додає зарплати в коридорі від 10 до 30% різним співробітникам на рік. Але це середня температура по лікарні. В принципі, при гарній погоді", 30% – той максимум, на який підвищуються зарплати", – відзначає HR-експерт rabota.ua.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти