Чого чекати від меморандуму України і МВФ

12 лютого 2015, 13:07

Сергій Гусєв

Українська влада взяла на себе чимало зобов'язань

Сьогодні, 12 лютого, українська влада і Міжнародний валютний фонд (МВФ) оголосили про завершення роботи в Україні місії МВФ, яка працювала з 12 січня по 11 лютого. Досягнута угода про чотирирічної програмою розширеного фінансування EFF обсягом близько $17,5 млрд.

Реклама

Меморандум, в якому зафіксовані зобов'язання України і порядок виділення коштів (кількість і величина траншів), підписаний Кабміном. Після затвердження угоди радою директорів МВФ (очікується до кінця лютого) розпочнеться реалізація програми, а перші гроші можуть надійти на початку березня.

Найближчі дії влади:

До 15 лютого Верховна Рада має затвердити суттєві зміни до держбюджету на 2015-й.

Надії, пов'язані з програмою:

Реклама

"Це амбітна, жорстка програма, яка містить певні ризики. Але це реалістична програма, яка може стати поворотним моментом для України", – вважає директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард.


Читайте також: Україна отримає від МВФ $40 млрд – Лагард


Очікується, що програма допоможе стабілізації фінансової ситуації в країні. Вона може відкрити для України допомогу інших міжнародних організацій і партнерів, довівши загальну суму фінансування до 25 млрд. Доларів. А якщо брати всі можливі джерела, то розмір допомоги за цей період може скласти 40 млрд доларів.

"Ми очікуємо, що в разі успішності програми і зупинки російської агресії, в 2016 році українська економіка почне зростати", – додав прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Труднощі, до яких потрібно готуватися:

Реклама

Підписавши меморандум, українська влада взяла на себе такі зобов'язання (деталі поки не розкриваються):

  • реструктурувати банки, реформувати державні підприємства і внести законодавчі зміни для реалізації антикорупційної та судової реформ;
  • збільшити тарифи на енергоносії до близького до ринкового рівня;
  • скоротити держструктури;
  • збільшити до 3% ВВП витрати на інвестиції;
  • скоротити спеціальні пенсії в рамках оптимізації пенсійної системи і в перспективі відмовитися від них;
  • посилити прогресивність оподаткування доходів громадян.
До 15 лютого Рада повинна змінити держбюджет.

Щоб пом'якшити наслідки реформ, передбачені заходи зі зміцнення та більш цілеспрямованою системі соціального захисту. Так МВФ пішов на те, щоб підвищити до 4% ВВП (зараз 3,9%) граничний розмір дефіциту держбюджету України, що дозволить краще підтримати найбільш бідні верстви населення при підвищенні цін і енерготарифів. Розмір коштів для цього – 12,5 млрд грн.

В кінці поточного року, в грудні, уряд проведе індексацію доходів населення. Передбачається, що така індексація буде проводитися протягом дії всієї програми.

В цілому ж, як визнала міністр фінансів Наталія Яресько, в результаті реалізації програми податковий тиск на громадян зросте.

Як відбуватиметься контроль:

Реклама

З періодичністю, що відповідає графіку надходження коштів, в Україну будуть приїжджати експерти у складі місії МВФ. Вони збиратимуть статистичні дані з експорту та імпорту, рівнем заробітної плати і цін, зайнятості населення, кон'юнктурі фінансових ринків, інвестицій, монетарних, фінансовим та іншими показниками, які дозволять судити про фінансово-економічний стан країни.

МВФ пішов на те, щоб підвищити граничний розмір дефіциту бюджету України

Буде також аналізуватися законодавча діяльність і реалізація реформ. Статистичні дані будуть доповнюватися інформацією, отриманою в ході дискусій з чиновниками НБУ та Мінфіну. Рішення про виділення чергових траншів кредиту буде прийматися за результатами роботи таких місій.

Нагадаємо, Крістін Лагард назвала програму "амбітною, але в той же час реалістичною". За словами директора-розпорядника МВФ, програма зажадає рішучість влади з реформування економіки.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти