Ціни, зарплати, пенсії: що змінилося за тиждень

13 липня 2019 18:29

Вчимося правильно розраховувати пенсійні виплати

Як правильно здавати в оренду житло? Наскільки зросла середня зарплата? Чому дешевшає бензин? Читайте огляд головних економічних новин тижня в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Пенсії підвищили: як розрахувати розмір і скільки треба стажу

Реклама

З 1 липня в Україні підвищили пенсії для людей з великим стажем, а також для 33 тис. військовослужбовців-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. На сайті Пенсійного фонду України (ПФУ) опублікована інформація про те, як можна підрахувати розмір своєї пенсії.

Так, пенсія в Україні розраховується за формулою, яка враховує: заробітну плату (дохід), з якої розраховується пенсія (Зп), і коефіцієнт страхового стажу (Кс). Формула розрахунку має такий вигляд: П = Зп х Кс.

Коефіцієнт страхового стажу теж розраховується за формулою. Наприклад, страховий страж жінки становить 31 рік (372 місяці). Встановлений законодавством коефіцієнт оцінки одного року стажу – 1%. Потрібно помножити 372 на 1 (виходить 372). Це число ділиться на встановлені формулою 1200% (100% x 12). Отримуємо 0,31 – це і буде значення "Кс", необхідне для формули вище.

Найважче – визначити розмір зарплати для розрахунку пенсії (Зп). Для цього потрібно знати середню зарплату в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (Зс), суму коефіцієнтів зарплати (Кз) за кожен місяць (Ск = Кз1 + Кз2 + Кз3 ...) і страховий стаж за місяці, враховані для визначення коефіцієнта заробітної плати (К). Формула така: Зп = Зс х (Ск: К).

Реклама

Щоб отримати "Кз" для розрахунку "Ск", потрібно розділити суму своєї зарплати за необхідний місяць на середню зарплату, встановлену для розрахунку пенсій (Зс). Дані про середню зарплату в Україні, які використовуються при розрахунку пенсій (Зс), публікує ПФУ.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд за 30 червня 2000 року незалежно від перерв

А ось вік виходу на пенсію залежить від кількості стажу, і ця вимога поступово підвищується. Так, до 2028 року вийти на пенсію в 60 років зможуть лише ті, у кого є 35 років стажу.

Детальніше читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні" "Пенсії підвищили: як розрахувати розмір і скільки треба стажу".

Середня зарплата по Україні перетнула психологічну межу в 10 тисяч гривень

У Міністерстві фінансів України кажуть, що за рік зарплати українців виросли на 21%. Так, середня зарплата перевищила психологічний бар'єр в 10 тисяч гривень і склала 10 239 гривень.

Реклама

Втім, середні заробітки в більшості регіонів відчутно менші: від 7 до 9 тис. Найбільші оклади традиційно у киян: майже 15 тис. гривень. Трохи менше – у жителів Донецької, Дніпропетровської та Запорізької областей. Найнижчі – у Херсонській та Чернівецькій областях.

Нагадаємо, що загальна сума заборгованості із зарплати на 1 червня 2019 року сягнула майже 2,72 млрд грн, тоді як на 1 травня складала 2,62 млрд грн. За місяць вона виросла на 3,9%. При цьому заборгованість працівникам економічно активних підприємств на початок червня збільшилася за місяць на 8,8%.

В Україні спрогнозували подальше зниження цін на бензин і дизель

У найближчі кілька тижнів очікується подальше зниження вартості дизельного палива і бензину, що подешевшали у червні, приблизно на дві-три гривні на тлі зменшення світових цін. Такий прогноз озвучив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

"Зниження цін на паливо в Україні почалося, і я думаю, воно буде продовжуватися. По дизельному паливу є потенціал в розмірі двох-трьох гривень на літрі в найближчі пару тижнів, а по бензину – до двох гривень на літрі", – зазначив експерт.

При цьому він додав, що ситуація не зміниться, якщо не відбудеться різкої зміни світової кон'юнктури, поки вона стабільна.

Реклама

Нагадаємо, що з 1 липня в Україні розпочалася реформа системи контролю обороту пального, яка може вплинути на рівень попиту і пропозиції палива на ринку, а відповідно, і на ціни.

Доходи і витрати українців: народ став багатшим, але при цьому активно витрачає заначки

Українці стали заможнішими, свідчать дані Держслужби статистики. Якщо порівнювати перші квартали 2019 і 2018 років, середні доходи громадян зросли на 15,5% при інфляції за цей період 8,9%. Але і витрачати українці стали більше, ніж рік тому, спустошуючи накопичені раніше заначки. Ще більше зміниласяструктура доходів і витрат населення за 10 років – у порівнянні з 2009 роком.

Держстатистики нарахувало населенню в I кварталі майже 803,4 млрд грн, тобто українець мав дохід в 14 398 грн в квартал, або 4800 грн на особу в місяць, включаючи як неповнолітніх, які перебувають на утриманні батьків або держави, так і пенсіонерів, чия середня пенсія, за даними Пенсфонду, становить 3033 грн/міс. Половина (50,4%) доходів – це зарплата, рік тому було 49,4%. Ще третину (33,3%, рік тому було 34,5%) складають соцвиплати – на дітей в малозабезпечених сім'ях, особам з інвалідністю, допомоги по безробіттю, інші види державної допомоги, наприклад, тим, хто не заробив собі на пенсію.

При цьому за 1-й квартал населення витратило на 5,3% більше, ніж заробило: 852,4 млрд грн, тобто на 49 млрд грн зменшилися їхні заощадження. Левова частка грошей пішла на покупку товарів і оплату послуг – 94,9% (рік тому було 91,2%), 11,2% пішло на податки на зарплату, єдиний соцвнесок підприємців тощо (було 10,2%), на 6,1% в порівнянні з 1 кварталом 2018 р зменшилися депозити та інші накопичення (цінні папери, дорогоцінні метали) в банках. При цьому люди позбавлялися від гривні і цінних паперів (- 5,5 млн грн за рік) і вкладалися у валюту (+ 9 млрд в еквіваленті) і взяли в борг 6,5 млрд грн.

Економісти прогнозують, що частка зарплат в доходах українців буде збільшуватися, тому що наші заробітки поступово наближаються до європейських.

Також, за словами експертів, з кожним роком усереднені дані Держстатистики все менш точно відображатимуть реальну картину доходів і витрат, оскільки в Україні триває майнове розшарування населення: доходи найбільш багатих і найбільш бідних вже відрізняються відчутно, в 10 і більше разів.

Як захиститися від недобросовісних мешканців і правильно скласти договір на оренду житла

Сайт "Сьогодні" вирішив розібратися, як в Україні без ризиків здати в оренду житло, які є нюанси при складанні договору, яким мешканцям краще віддати перевагу і чи варто користуватися послугами ріелторів.

За даними аналітиків OLX у 2 кварталі 2019 року на їхній платформі налічувалося близько 98 тис. оголошень про довгострокову оренду житла. До слова, лідером за кількістю пропозицій по Україні стала Київська область, яка зосередила майже половину всіх оголошень – 40%. Другою у рейтингу є Одеська область – 11%, а ТОП-3 закриває Дніпропетровськ, де частка об'єктів становить 9%. А ось в Тернопільській і Волинській області найменше пропозицій – їх частина не досягає навіть 1%.

"Однокімнатне житло в столиці можна орендувати за 7,5 тис. грн в середньому, за двушку орендодавці беруть 10 тис. грн, а трикімнатна квартира обійдеться близько 11 тис. грн. Другий за вартістю житла регіон в Україні – Львівський. Цікаво, що якщо докласти 500 грн до ціни однокімнатної квартири в столиці, то у Львівській області цієї суми вистачить, щоб орендувати трикімнатні апартаменти. Закарпатська область закриває ТОП-5 регіонів з найвищими цінами на оренду квартир, обігнавши Дніпропетровськ. Ціни на квартири в Закарпатті складають від 516 0 грн за однушку, а за двокімнатну і трикімнатну квартири орендодавці просять однаково, в середньому – 6 тис. грн", – відзначають аналітики OLX в коментарі сайту "Сьогодні".

Найбільшим попитом традиційно користуються однокімнатні квартири. Саме в них українці інвестують найчастіше. Згідно з даними різних порталів з нерухомості, середня ціна однокімнатної квартири у Києві становить 38 тис. доларів (близько 1 млн грн). А якщо взяти середню ціну за оренду однокімнатних квартир з непоганим ремонтом близько 10 тис. грн, то побачимо, що інвестиції в таку квартиру відіб'ються за 8,5 років.

"З другого півріччя 2018 р найчастіше здають однокімнатні квартири – 19% оголошень, двокімнатні відстають за кількістю пропозицій приблизно на 3%, а частка трикімнатних апартаментів не перевищує 6%", – кажуть в OLX.

Багато українців інвестують в нерухомість, адже це стабільний і надійний довгостроковий дохід. Але тут теж є свої нюанси. Василь Качерай, директор фінансової компанії "Еко-дім" розповідає, що, оголошення про здачу житла має бути простим і стандартним – кількість кімнат, площа квартири, опис санвузлів, стан ремонту, наповненість технікою і меблями.

"Також потрібно вказувати вимоги до майбутніх орендарів, наприклад, тільки сім'ї, з дітьми або без, з тваринами, або без. Можна ці вимоги не вказувати, але якщо вони принципові, то краще вказати, це відразу відсіє непотрібні дзвінки", – пояснює Качерай.

В аналітичному центрі DOM.RIA відзначають, що на початку оголошення потрібно вказувати найбільш важливі моменти, і поступово переходити до менш значущих. Це дозволить клієнтові сформувати правильне уявлення про квартиру або будинок і звернути особливу увагу на основні переваги об'єкта. І не забувайте про якісні фотографії.

Ще один важливий аспект – термін здачі квартири. Потрібно визначитися заздалегідь, і вже виходячи з цього встановлювати ціну. Ріелтор Ганна Підсадних розповідає, що ціни на житло залежать також від термінів здачі, на більш короткі терміни (1-3 місяці) ціна може бути вище на 10-15%.

"Обов'язково потрібно брати заставну суму з орендаря, яка повертається при його виселенні, це ваша страховка на випадок, якщо щось зламають. Також потрібно перевіряти працездатність побутової техніки, кранів при заселенні і виселенні орендарів. Можна застрахувати свою квартиру і майно від затоплення, псування і відповідальності третіх осіб (наприклад, якщо орендарі затопили сусідів)", – радить Ганна Підсадних.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти