Ціни злетять у 10 разів! Скільки насправді платитимемо за пакети у березні

З лютого пластикове паковання в супермаркетах не подорожчало, але з березня набувають чинності нові обмеження, які вдарять по кишені
Незабаром деякі пакети в Україні подорожчають
Незабаром деякі пакети в Україні подорожчають / Фото: уніан, Колаж: Сьогодні

Багато українців з насторогою чекали подорожчання пластикових пакетів з 1 лютого. Але, як виявилося, це була фальшива тривога.

Повідомлення про зростання ціни до 2 та 3 гривень торкнулося пакетів з товщиною стінки понад 50 мікронів. Це досить товсті пакети, які й так уже продаються за порівнянні суми. А звичні тонкі пакети-майки, в які ми звикли складати овочі та фрукти, як і раніше, коштують у магазинах у середньому по 10 копійок. Але з 9 березня ситуація кардинально зміниться.

Реклама

"Сьогодні" поговорили з виробниками пластикового паковання та з'ясували, чого чекати споживачеві.

Березневі нововведення

До 9 березня ситуація з використанням пластикових пакетів у магазинах залишається незмінною. Покупці, як і раніше, можуть упаковувати товари в пластикові пакети, ціна на які в магазинах встановлена в середньому 10 копійок за штуку.

Новий етап боротьби з розповсюдженням пакувального пластику розпочнеться у березні, коли набуде чинності повна заборона на продаж пластикових пакетів товщиною від 15 до 50 мікронів та значні обмеження на продаж пакетів до 15 мікронів.

Реклама

Як повідомили у Кабінеті Міністрів, "з 9 березня 2022 року, буде повністю заборонено розповсюдження в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та послуг" такого паковання:

  • надтонких пластикових пакетів із товщиною стінки менше 15 мікрометрів (крім первинного паковання для м'яса, риби та сипких товарів);
  • тонких пластикових пакетів зі стінками завтовшки від 15 до 50 мікрометрів;
  • оксорозкладних пластикових пакетів.

Для того, щоб розібратися, як працюватиме нововведення, "Сьогодні" звернулися по роз'яснення до виробників пластикового паковання.

"Почнемо з того, що після 9 березня буде дозволено пакети до 15 мкм, – роз'яснив "Сьогодні" власник бренду Укрпак Антон Богомаз. – Це звичайна тонка фасувальна "майка" або пакет без ручок (мішечок). Такі пакети ми можемо бачити у відділах з овочами, фруктами, м'ясом, рибою, там, де фасують крупи, цукерки тощо. Вони витримують навантаження в кілька кілограмів, тому мають невеликий об'єм".

За словами фахівця, після 9 березня такі пакети будуть дозволені лише для пакування риби, м'яса, сипких продуктів та льоду. Термін їх обігу встановлено до кінця 2022 року.

Реклама

"У такі пакети товщиною до 15 мкм зможуть пакувати лише товари дозволених категорій, пакувати інші товари в них буде заборонено", – каже Антон Богомаз.

Буде дозволено продаж щільних пакетів зі звичного пластику з товщиною стінок від 50 мкм. У них нині часто пакують об'ємні чи важкі продукти.

Експерт пояснює, що стандартні великі пакети із супермаркетів, які ми купуємо біля кас, щоб остаточно запакувати покупки, мають товщину близько 30 мікронів, а пакети з товщиною стінки 50 мікронів – це ще щільніші.

Всі інші пакети, які будуть використовувати або продавати в магазинах з 9 березня, мають бути виготовлені з біорозкладної сировини та зі спеціальним маркуванням.

Які вони на вигляд і скільки коштують

Виробники кажуть, що після набуття чинності норм закону, біопакети виготовлятимуть з рослинних компонентів – картопляного або кукурудзяного крохмалю, а також інших видів біосировини. Головна їхня особливість така, що за відносно короткий строк вони повністю розкладаються.

Щоправда, за екологію доведеться додатково заплатити – така продукція витримує меншу вагу, а коштує, однак, дорожче.

"Біорозкладні пакети ви вже можете бачити у продажу в касовій зоні деяких магазинів, – продовжує Антон Богомаз. – Вони відрізняються від звичайних тим, що на дотик еластичніші, сильніше тягнуться, через це витримують меншу вагу, а коштують у роздріб значно дорожче".

Зумовлено це тим, що ціна на сировину для їх виробництва у 2,5-3 раза вища.

"Крім того, на кожному пакеті за законом має бути спеціальне маркування про те, що він біорозкладний, – каже фахівець. – Це теж суттєво здорожчує виробництво. За нашими оцінками, якщо нині звичайний пакет-майка продається в магазині за 10 копійок, то такий же за розміром біорозкладний може коштувати близько 1 гривні".

Нескладно порахувати, якщо сьогодні на середнього українця припадає 500 пакетів на рік, то подорожчання тари на 90 копійок – з 0,1 до 1 гривні – обійдеться кожному з нас 450 грн. Щоправда, якщо вдасться зменшити їхнє використання, як передбачається в законі, то й підсумкова переплата буде менша.

Два види паковання

Що ще потрібно знати покупцям про нові пакети? Маркуватимуть їх двома різними знаками – Compost Home та Compost Industrial.

"Пакети з маркуванням "ОК Compost Home" розкладаються в домашніх компостних ямах, – каже Антон Богомаз. – Їх можна просто закопати в землю, і через якийсь час вони перетворяться на воду, біомасу та СО2. Продукція з позначкою Compost Industrial розкладається на спеціальних заводах, яких в Україні поки що немає. Тому для боротьби за екологію логічно виробляти продукцію з позначкою Compost Home".

За словами експертів, побоюватися, що такий пакет почне розкладатись у вас вдома, не варто. Для початку процесу розпаду потрібні мікроорганізми (гриби та бактерії), які живуть у землі. Тому якщо біорозкладний пакет покласти вдома на полицю, нічого з ним не станеться.

Що буде з іншими пакетами?

Якщо з пакетами для продуктів у магазинах і супермаркетах ми розібралися, то що буде з іншим пакованням, наприклад пакетами для сміття або для екскрементів домашніх тварин, поки що неясно.

"У законі, який регулює використання пластикового паковання, є визначення пакета, – говорить Богомаз. – Там сказано, що "пластиковий пакет – це тара, що виготовляється з пластику, у формі рукава, з дном і відкритою горловиною, з ручками або без ручок, призначена для пакування та/або транспортування товарів та продукції кінцевим споживачам".

Експерт каже, що під цю ухвалу не підходить все закрите паковання, в яке вже на заводі була запаяна продукція.

"Тобто обмеження не поширюються, наприклад, на паковання з ґрунтом для рослин, запаяним ще на заводі, – резюмує експерт. – Або на пакувальну плівку, в яку запакували якусь продукцію".

Чи підпадають під обмеження сміттєві мішки та пакетики для прибирання за тваринами, виробники не знають. І хоча така продукція формально не призначена для транспортування продуктів, як це передбачає закон, вони радять дочекатися роз'яснення цього питання від уряду.

Раніше ми писали: вчені вважають, що відмова від виробництва м'яса може істотно уповільнити глобальне потепління та врятувати планету.

Більше матеріалів на тему боротьби за екологію та її впливу на особисті кошти кожного читайте у нашій спецтемі ЕКОлогія vs ЕКОноміка: що важливіше.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Рекомендации segodnya.ua

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.3/35.9
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.3/35.7
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.2/35.8
4
Укрексімбанк Укрексімбанк
35.2/35.7
5
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
35.3/35.6
6
Укргазбанк Укргазбанк
34.8/35.6
7
Альфа-Банк Альфа-Банк
34.8/35.5
8
OTP Bank OTP Bank
31.5/35.5
9
Укрсиббанк Укрсиббанк
29.26/29.55
10
Універсал Банк Універсал Банк
34.4/35.7
Як не втратити гроші💰
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
30,92 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$25,1 млрд
Прогноз
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,99
50,99
56,99
41,22
52,00
51,00
57,00
42,00
-
50,00
55,00
41,91
-
48,90
56,00
39,00
-
-
57,99
40,18
-
-
-
41,99
-
51,00
57,00
41,97
-
50,99
57,99
41,59
-
50,00
55,00
41,95
Аналіз
Матеріальні втрати економіки (млн $)
1
Житлові будинки Житлові будинки
39 379
2
Дороги Дороги
30 034
3
Активи підприємств Активи підприємств
11 499
4
Цивільні аеропорти Цивільні аеропорти
6 817
5
Залізнична інфраструктура Залізнична інфраструктура
2 672
6
Мости Мости
1 692
7
Навчальні заклади Навчальні заклади
1 621
8
Заклади охорони здоров'‎я Заклади охорони здоров'‎я
1 147
9
Земельний фонд Земельний фонд
1 127
10
Авто Авто
968
Все про збитки
Без досвіду роботи
Кому платять від 20 тис. грн
Викладач акторської майстерності

Викладач акторської майстерності

Ріелтор

Ріелтор

Водій таксі

Водій таксі

Менеджер по роботі з клієнтами

Менеджер по роботі з клієнтами

Керівник транспортного відділу

Керівник транспортного відділу

Актуальні пропозиції 🔥
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

20076.27

Dogecoin (DOGE)

0.07

Ethereum (ETH)

1093.45

Litecoin (LTC)

53.13

Ripple (XRP)

0.33

НацЕфір

Фронт

Головні теми

Погода

Гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти