Чому в Україні ціни на продукти – як в Європі, а зарплати – як в країнах третього світу

2 серпня 2017, 18:32

Христина Коновалова , Олександр Панченко

За похід в магазин українець віддає 10% заробітку, а француз – всього 2%

Витрати українців на продукти ростуть з кожним роком. Згідно з підрахунками експертів, закупівля 19 основних товарів в магазині обходиться нашим співвітчизникам мінімум в 700 грн і становить понад 10% щомісячного доходу. "Сегодня" порівняла вартість продуктів в різних країнах і з'ясувала, скільки за один похід в магазин витрачають жителі Європи, ближнього зарубіжжя та Азії, а також де що дешевше.

Реклама

ЩО КУПУЄМО. Експерти Економічного дискусійного клубу оцінили вартість 19 найбільш популярних продуктів в різних країнах. Порівняння цін на десять з них наведені в інфографіку. Крім зазначених у ній продуктів для "кошика" враховувалася вартість пшеничного борошна, рису, макаронів, яловичини, курятини, а також капусти, моркви, цибулі та буряка. Купити все це в Україні обійдеться в 702 грн, в Польщі в перерахунку на гривні – 915, в Угорщині – 1067 грн, в Іспанії – 1403, у Франції – 1586, у Білорусі – 610, в Китаї – 1738 грн.

Тобто польський "візок з продуктами", аналогічними українським, дорожче нашого на 30%, але при цьому зарплата у поляка в 4,5 рази більше, ніж в українця. Житель Угорщини за один похід в супермаркет заплатить в 1,5 рази більше, ніж українець, але при цьому він може похвалитися зарплатою в 4,2 рази більше, ніж у нас. Виходить, що в Угорщині рівень витрат на їжу вище, ніж в Польщі, але нижче, ніж в Україні. А найнижчий він у Франції – там подібний набір коштує як 2,3 наших, але зарплата більше в 12,7 разів!

По клику – большое изображение.

ЧОМУ ДОРОГО. На жаль, на думку економістів, нам не варто сподіватися ні на зниження цін, ні на зростання зарплат до рівня європейських доти, поки в Україні не відбудеться "технічна революція". А вона можлива лише при наявності будь-яких інвестицій у виробництво – приватних зарубіжних і вітчизняних, державних, а також банківських кредитів. Як роз'яснив нам економіст Іван Нікітченко, Україна більше 20 років є частиною світової економіки, у нас відкриті кордони для експорту-імпорту, тому ціни між сусідніми країнами не можуть кардинально відрізнятися.

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей
Реклама

"Якщо буде значна різниця, то станеться "перетікання" продуктів або їх виробництва, і ціни все одно вирівняються, – каже Нікітченко. – Також ціна залежить від таких факторів, як податки, логістика, і в процентах це приблизно однакові витрати в різних країнах. А ось зарплати залежать від продуктивності праці в цілому по країні і від обсягів закупівлі тих товарів, яких у нас немає або їх недостатньо. Україна закуповує автомобілі, споживчу електроніку, паливо, енергоносії і ще багато інших товарів. У нас хронічно негативне торгове сальдо, тобто ми просто мало виробляємо високотехнологічних товарів, щоб заробляти на цьому і отримувати в результаті великі зарплати".

А директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зазначив, що ціни на багато продуктів в доларах у нас збігаються або близькі до зарубіжних.

"У нас низькі зарплати, тому що низька продуктивність праці через технічну відсталість. Наприклад, німецький токар виготовляє за годину 15 деталей, а наш – тільки 3, тому що у нашого застарілий верстат. Зарплати не виростуть до рівня європейських, поки в Україні не підуть інвестиції, і не важливо, чиїми вони будуть. Але для цього потрібно створити умови: перш за все це реформа судочинства, що захищає приватну власність, відсутність корупції у владі і прозорість ведення бізнесу, тобто рівні умови для всіх. Якщо це станеться – вже через 3 роки підуть реальні інвестиції, через 5 років почнеться зростання зарплат".

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти