Ціни у червні: чому такі дорогі огірки і коли пора варити варення з полуниці

Травневі дощі і аномально спекотна погода у червні внесли корективи в обсяги врожаю і ціни на продукти

Червень у 2019-му році видався надзвичайно спекотним. Температура встановила вже кілька рекордів. Так, ночі на 11 і 12 червня виявилися найтеплішими за всю історію спостереження за погодою, з 1881 року (+20,2 і +20,3 градуса відповідно). Ніч на 14 червня у Києві також побила рекорд 1927 року (+20,1). І в найближчі дні спадання спеки поки не прогнозують. Як відіб'ється така погода на врожаї і цінах? І як взагалі можуть змінитися ціни на продукти в найближчі тижні? Сайт "Сьогодні" розбирався з цим за допомогою графіків і експертів.

Борщовий набір – дорожче нікуди, але…

Розуміючи рух цін на продукти харчування на оптових ринках, можна зрозуміти, як будуть змінюватися і роздрібні ціни найближчим часом. Тому ми вирішили вивчити оптові ціни на великому львівському ринку "Шувар".

Реклама

Незважаючи на те, що в минулому році був поганий урожай картоплі, стара картопля ще є на оптових ринках. Правда, ціни на неї тримаються в районі 10 грн/кг (з деякою тенденцією до зниження) – це вдвічі більше, ніж рік тому. І знизитися вони вже навряд чи встигнуть.

Практично стільки ж коштує і молода картопля з України (в середньому 9 грн). Але її запасів на ринку поки мало. А ось імпортна, з Азербайджану і Франції, продається в середньому по 14 грн. Як скоро і як сильно будуть знижуватися ціни на картоплю нового врожаю – буде залежати від розміру врожаю. Однак експерти кажуть, що в цьому році ціни на молоду картоплю і так рекордно низькі за останні кілька років.

Запаси старих буряків українського виробництва, схоже, підійшли до кінця. Так що ціни на неї теж навряд чи будуть опускатися. Зараз на оптових ринках вона продається по 7,5 грн, а з огляду на тенденції минулого року, скоро може навіть почати тремтіти. Це не дивно, адже ціна на аналогічний імпортний продукт зараз тримається на рівні 14,5 грн/кг.

Реклама

Молодий вітчизняний буряк з початку червня подешевшав в закупівлі з 20 до 14 грн і вже кілька днів тримається на такому рівні. Потім, у міру збільшення пропозиції, можливо, почне дешевшати.

Білокачанна капуста з України вже почала дешевшати і зараз продається на оптових ринках дешевше, ніж в минулому році (в середньому по 4,2 грн/кг у порівнянні з 6,5 грн у 2018-му). З'явилася на ринках вже і вітчизняна цвітна капуста. Але вона до цих пір не склала собі ціну, тому поки спостерігаються скачки від 9 до 23 грн/кг.

Стара морква стабільно тримається на рівні 10-14 грн/кг – як імпортна, так і вітчизняна. Але в минулому році в цей час вона вже почала дорожчати, досягнувши до кінця місяця позначки в 33 грн/кг. Оптові ціни на молоду моркву вище, близько 17-18 грн. У минулому році вони перевищували в цей час 25 грн з тенденцією до зростання. Так що розраховувати на здешевлення моркви найближчим часом (принаймні старої), схоже, не варто.

Реклама

Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко запевняє, що найближчим часом ціни на овочі нового врожаю, що входять в борщовий набір, подешевшають.

"У нас вже з травня ціна почала падати і продовжує опускатися. Зараз ціни космічні, набагато вище, ніж в сусідніх країнах, тому ми навіть завозимо дешеву продукцію з-за кордону. Так що найближчим часом має відбутися здешевлення", – говорить експерт.

Втім, встановилася в Україні спека, на думку експерта, може вплинути на врожай.

А ось керівник інформаційно-аналітичного відділу "Інфо-Шувар" Тетяна Гетьман розповідає, що на ціни нового врожаю впливає не стільки спека, скільки дощі, що йдуть у південних областях.

"Дощі заважають збирати урожай, неможливо нормально проводити процес збору врожаю. Тому, наприклад, картопля і цибуля, які йдуть з південних регіонів, сьогодні вдвічі дорожче, ніж рік тому. Як тільки погода стабілізується, я думаю, ми побачимо зниження ціни. Але ми не можемо прогнозувати, коли це станеться", – каже Тетяна Гетьман.

Чому такі дорогі огірки?

Що стосується овочів нового врожаю, огірки в цьому році значно дорожче, ніж в минулому. Звичайні українські огірки в закупівлі зараз коштують 10 грн, і така ціна стабільно тримається вже другий тиждень. Невеликі огірки, корнішони, продаються вдвічі дорожче – по 20 грн в закупівлю – і продовжують дорожчати. Для порівняння, в минулому році великі огірки в цей час продавалися на оптових ринках в середньому по 2 грн/кг, а огірки-корнішони коштували 6,5 грн/кг. Імпортні огірки на ринку зараз не представлені.

В цьому році, мабуть, вперше за багато років ціни на ранні помідори і огірки приблизно однакові або принаймні зіставні. Звичайні помідори в опті стоять, в залежності від сорту, 20-30 грн, огірки – 15-25. Навіть зазвичай дорогі салатні помідори в цьому році спочатку продавалися дешевше, ніж в минулому, а зараз їх ціни – приблизно на рівні минулого року: 25-29 грн/кг на оптових ринках.

Почали дешевшати кабачки, хоча до цих пір вони вдвічі вищі, ніж рік тому (10 грн/кг).

Пояснюючи надзвичайно високі ціни на традиційно дешеві огірки, Олексій Дорошенко каже, що в усьому винна спека.

"У квітні ціна на перші огірки була навіть дешевше, ніж рік тому. Але останнім часом прийшла спека, і огірки потрібно інтенсивно поливати, або вага їх буде менше, адже огірки здебільшого складаються з води. А з поливом, з водою і її доступністю у нас проблема, особливо на півдні України. Так що на цінах могла відбитися така аномальна спека, яка побила вже всі мислимі рекорди", – пояснює Олексій Дорошенко.

Коли пора закривати полуничне варення

Температура червня вплинула також на ціни, та й на урожай фруктів і ягід. Полуниця в цьому році з'явилася на прилавках на тиждень раніше, ніж в минулому році, і сьогодні коштує вже дешевше (в середньому 28,5 грн/кг у порівнянні з 34 грн у 2018-му).

Завдяки селекції та експорту полуниця сьогодні встигає не тільки у червні, її можна купити аж до вересня. Але все-таки найнижчі ціни на цю ягоду бувають саме в середині червня. Коли ж в цьому році буде досягнуто "дно"?

"Зараз почалася спека, тому в останні дні ціни на полуницю навіть зросли. Плюс Закарпаття заливало водою, і зараз з тих регіонів до нас не йде ні полуниця, ні черешня. Це теж позначилося на пропозиції і вплинуло на ціну. Тому якраз зараз, за ​​нашими прогнозами, буде найнижча ціна на полуницю. Є вже в роздрібній торгівлі і по 15 грн, хоча не дуже хорошої якості. А так – 25-35 грн, що, в принципі, можна порівняти з цінами минулого року. Хоча, якщо погода не вплине на врожай, ціна може ще трохи знизитися", – говорить Олексій Дорошенко.

Також надто тепла і суха погода може вплинути на ціну ягід і кісточкових. Хоча зараз ціни на кісточкові тримаються на рівні минулорічних.

Тетяна Гетьман також говорить, що нинішні ціни на полуницю можна вважати мінімальними в цьому році.

"Ціни, звичайно, вище, ніж рік тому. Тому що погодні умови в цьому сезоні не сприяли гарному врожаю. Транспортувати сьогодні ягоду з південних регіонів складно, тому що там йшли дощі, і вона наповнена водою. У західних регіонах були теж не найкращі погодні умови. Зараз виробники з цих регіонів теж вступають в гру, але там урожай теж менше, ніж рік тому. У минулому році взагалі був рекордний урожай", – каже Тетяна Гетьман.

Вона нагадує, що в минулому році мінімального показника ціни на полуницю досягли ще на початку червня, і такими трималися весь пік сезону. На оптових ринках було 12-20 грн/кг. Сьогодні – 25-30 грн, залежно від якості ягоди.

З черешнею, за словами Тетяни Гетьман, ситуація ще складніша.

"У цьому році пропозиція черешні в 3-4 рази менше, ніж рік тому. Це теж через весняні дощі і проблеми із запиленням. Відповідно, ціни значно вище. Сьогодні середня ціна на українську черешню – 40 грн/кг, рік тому – було 20-25 грн", – розповідає експерт.

В цілому подорожчання продуктів мінімальне

Як змінюються ціни на продукти харчування переробної промисловості, ми вирішили подивитися за "Інфляційним барометром", який аналізує оперативну інформацію з великих торгових мереж.

Виявилося, що з 23 видів продуктів, які аналізуються, в травні спостерігалося падіння ціни на 10: на овочі борщового набору, крім картоплі, чорний і білий молоко і яйця, рослинну олію і свинину. Ще на один вид продукту – курятину – ціна не змінювалася. На більшість інших продуктів ціни зросли у травні менш ніж на 5%, сильніше подорожчали гречка та рис (5,2%), а лідером стала картопля – відразу + 63%.

В цілому, за даними Укрстату, продукти харчування у травні подорожчали всього на 1%. Споживча інфляція (в цей показник також входять непродовольчі товари, а також послуги) в травні склала 0,7%.

У першій половині червня зниження цін спостерігається тільки на 8 видів товарів, які аналізує "Барометр інфляції". З перерахованих вище почали дорожчати буряк, молоко, білий хліб і олію. Припинилося падіння цін на свинину і цибулю. Зате дещо знизилися ціни на курятину, сир і сметану. Більше, ніж на 5%, піднялися ціни тільки на буряк (+ 8,5%).

Нагадаємо, нещодавно новини "Сьогодні" розпитали експертів про те, що буде з курсом долара найближчим часом.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
51,54
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

69390.31

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3606.63

Litecoin (LTC)

78.93

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти