Ціни, тарифи, субсидії, закони: що змінилося за тиждень

26 жовтня 2019, 11:58

Кабмін спростив процедуру оформлення субсидій для дитячих будинків, військовослужбовців і пенсіонерів у селах

Чому Нацбанк України ввів в обіг нову купюру, чого українцям чекати в квитанціях за опалення цієї зими, як зміняться ціни на овочі та що дає українцям Кодекс з процедури банкрутства – читайте ТОП-головних економічних новин тижня, що минає в спеціальному матеріалі сайту"Сьогодні".

"Дешевше не буде": експерти порадили українцям запасатися овочами

Реклама

В Україні на оптово-роздрібних ринках подешевшали овочі і коренеплоди. На думку аналітиків продовольчого ринку, найнижчі ціни на коренеплоди та капусту протримаються до кінця жовтня. А ось далі ціни будуть йти тільки вгору.Тому експерти радять запасатися овочами.

"Це наша національна "добра традиція"- найнижчі ціни на овочі в середині осені і різке подорожчання під Новий рік і після нього, – іронізує член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Головна причина таких "гойдалок"- відсутність необхідної кількості овочесховищ. Тому зараз пропозиція зашкалює, фермери і приватники намагаються продати залишки вирощеного хоч з якоїсь ціною, інакше воно пропаде від негоди. Якщо в Європі коливання цін на овочі всього 8-10% протягом року, то у нас норма в 150-200%, а по цибулі був у минулому році рекорд – 250% (в 3,5 рази. – Авт.)".

Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зазначив, що в цьому році з цінами на борщовий набір, і перш за все на картоплю, склалася аномальна ситуація: зазвичай вони найнижчі в серпні, а нині – в жовтні. На його думку, аграрії прорахувалися, на тлі невисокого в цьому році врожаю виставивши в сезон "золоті" ціни. В результаті споживач проголосував гаманцем, і ціни обвалилися напередодні холодів.

"Знову змушений повторити: величезні коливання цін у нас від того, що держава в останні роки втратила контроль за плодоовочевих ринком, перестала виконувати функцію прогнозування врожаю та його підрахунку, – сказав нам Дорошенко. – Ніхто тепер в країні не знає, скільки чого вирощується і коли ціна почне падати або, навпаки, – піде вгору. А це є елементом держконтролю будь-якої західної країни".

Але в цьому році, за прогнозами експерта, великого зростання цін на коренеплоди не очікується: вони і так високі, тому за зиму виростуть не більше ніж на 8-10%.

Тарифи на тепло: чого українцям чекати в квитанціях

За запевненням Кабміну і "Нафтогазу", теплокомуненерго готові забезпечити городян централізованим опаленням. Ось тільки за якими цінами, поки не ясно, бо комунальники з усіх областей навперебій просять Нацкомісію з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищити тарифи. В середньому тепло і гаряча вода для населення повинні неминуче дорожчати на 20-30%. Свої розрахунки вони мотивують тим, що з 1 січня 2020 року в Україні почне працювати ринок газу, через що його ціна для комуненергії може вирости на 30-50% і більше.

Реклама

Як правило, в містах з населенням мільйон осіб і більше теплопостачанням займається не одна, а кілька організацій, тому ми для спрощення розрахунків взяли максимальні тарифи. Наприклад, у Києві постачальників тепла два, один продає гігакалорію по 1654 грн, другий – по 1341 грн. Але вибору у споживачів все одно немає, з технічних причин: будинки підключені до тепломереж або одного постачальника, або іншого.

Як видно з інфографіки, серед міст-мільйонників найдорожча гігакалорія (Гкал) тепла на сьогодні у столиці – 1654 грн, найдешевша в Одесі – 1229 грн. Для розуміння: однієї Гкал вистачить, щоб в 20-градусний мороз підтримувати комфортну температуру +22 градуси в квартирі площею 50 кв. м протягом місяця. Тобто приблизно настільки збільшаться для такої квартири суми в платіжках в сильні холоди. Якщо ж за вікном буде тепліше, то і платити за опалення доведеться менше. Але це стосується лише мешканців багатоповерхівок, в яких встановлені будинкові лічильники тепла. Там, де лічильників немає, розраховуватися доведеться за нормами: наприклад, у Києві це 38,55 грн за 1 кв. метр площі, що обігрівається незалежно від того, скільки градусів нижче нуля за вікном.

Але, як виявилося, в мегаполісах ще не найвищі тарифи. Серед облцентрів лідирує Кропивницький, де гігакалорія коштує 2129 грн, серед невеликих міст – сумнозвісна Сміла (Черкаська область), де в минулому році півсезону не було тепла: люди відмовлялися платити по 2337 грн/Гкал.

Однак є міста, де гігакалорія коштує майже вдвічі дешевше середнього. Найменше платять жителі трьох районів Дніпра – по 800 грн/Гкал. Пояснення просте: поруч Придніпровська ТЕС, яка поставляє теплоносій безпосередньо комунальним підприємствам. З цієї ж причини платять по 800-900 грн/Гкал жителі ще декількох міст, розташованих в основному на південному сході України. У більшості населених пунктів гігакалорія коштує 1300-1500 грн. Пропорційно ціною тепла розраховується і вартість гарячої води: по Україні вона змінюється від 72 до 97 грн/куб. м.

Реклама

Детальніше читайте в спеціальному матеріалу сайту "Сьогодні" "Тарифи на тепло: чого українцям чекати в квитанціях".

В Україні увійшла в обіг нова банкнота 1000 гривень: що про неї відомо

З 25 жовтня 2019 року, в Україні введена в обіг банкнота номіналом 1000 гривень. На купюрі розміщений портрет українського вченого, мислителя і громадського діяча кінця XIX століття і першої половини XX століття Володимира Вернадського. На зворотному боці банкноти 1000 гривень зображено будівлю Національної академії наук України.

"Вводиться банкнота номіналом 1000 гривень. Це вперше за 13 років, з 2006 року, коли була введена банкнота вищого номіналу 500 гривень. Банкнота 1000 гривень продовжує дизайн номінального ряду, який у нас оновлюється з 2014 року. Додаткові захисні елементи там теж присутні, оскільки вищий номінал вимагає вищого рівня захисту. Ми будемо комунікувати і надалі про сам дизайн, про захисні елементи, щоб споживачі сприйняли цю банкноту як нормальний платіжний засіб і використовували її в повсякденному побуті", – заявив на брифінгу 24 жовтня голова Національного банку України (НБУ) Яків Смолій.

У дизайні банкноти номіналом 1000 гривень домінує блакитний колір. Розмір купюри – 75 на 160 мм. Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту. Крім того, банкнота має флюоресцентний, інфрачервоний та магнітний захист.

Як пояснив Смолій, для введення 1000 гривень було кілька причин, але головна з них – "п'ятисоток" стало вже занадто багато.

"Існує певна модель, коли повинні вводитися банкноти вищого номіналу по відношенню до банкнотно-монетному ряду, який знаходиться в обігу. І один з критеріїв – це коли кількість банкнот найвищого номіналу перевищує 50% всіх банкнот, виникає потреба вводити банкноту вищого номіналу", – сказав Смолій.

Реклама

В НБУ розраховують, що введення в обіг нової банкноти номіналом 1000 гривень зробить розрахунки для громадян і бізнесу зручними, сприятиме зменшенню операційних витрат банківських установ і витрат на інкасацію.

Українці зможуть стати банкрутами: новий кодекс набув чинності

В Україні з 21 жовтня, введено в дію Кодекс з процедур банкрутства, який Верховна Рада прийняла ще в 2018 році. Про це повідомила прес-служба Міністерства юстиції.

Відзначається, що Кодекс про процедури банкрутства – це перший за час незалежності України комплексний документ, який регулює всі процедурні питання банкрутства. Кодекс містить багато положень, які перегукуються зі світовими стандартами.

"Приведення чинного законодавства до сучасних реалій і світових тенденцій повинно позитивно відбитися на економіці і інвестиційному кліматі в країні. Зокрема, завдяки введенню кодексу, Україна в наступному році може піднятися на 10 позицій в рейтингу Світового банку за легкістю ведення бізнесу", – зазначила заступник міністра юстиції Валерія Коломієць.

Крім того, що кодекс розширив права кредиторів і зменшує кількість підстав для оскарження проміжних судових актів, він також узаконив банкрутство фізичних осіб.

"Кодекс врегулював принципово нову для України процедуру відновлення платоспроможності фізичних осіб. Основні принципи цієї процедури досить лояльні по відношенню до банкрута: відкриття процедури виключно з ініціативи боржника, можливість задоволення вимог кредиторів шляхом реструктуризації та/або погашення боргів шляхом реалізації майна, що входить до ліквідаційної маси, недоторканність житла, неможливість повторної процедури банкрутства", – відзначили в Мін'юсті.

Кому стало легше оформити субсидію: нові правила

Кабінет міністрів спростив процедуру призначення житлових субсидій деяким категоріям громадян. Міністр соцполітики Юлія Соколовська роз'яснила нові правила: спрощення оформлення субсидій стосуються дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ), сільських пенсіонерів і військовослужбовців.

Так, комісіям місцевих органів влади дано право призначати субсидію ДБСТ на наднормативну площу житла (понад 120 кв. м для квартир і 200 кв. м для будинків), а в доходах ДБСТ вже в нинішньому опалювальному сезоні не враховуватимуться матеріальна допомога, стипендія дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також придбані ними (ДБСТ, а не дітьми) транспортні засоби.

У доходах селян старше 60 років, які перебувають у шлюбі і проживають спільно, але зареєстровані за різними адресами, при призначенні субсидії не будуть враховуватися доходи того з подружжя, який "не значиться" за адресою домогосподарства, що претендує на держдопомогу.

Військовослужбовці-субсидіанти отримали право не надавати довідку про сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Нарешті, небагаті родини зможуть сподіватися на субсидію, навіть якщо мають автопричіп, якому менше 5 років (раніше для отримання субсидії будь-який транспорт, наявний в сім'ї, повинен бути старше 5 років).

Ці заходи, за словами міністра Соколовської, дозволять або в принципі отримати, або збільшити держдопомогу на оплату комуналки всім перерахованим категоріям субсидіантів.

Які ще нововведення для одержувачів субсидій діють з жовтня, дивіться у відео сайту "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти