Ціни, податки, афери: що змінилося за тиждень

6 липня 2019 13:03

Які купюри в Україні підробляють найчастіше

На скільки саме скоротився обсяг заощаджень українців і що потрібно робити, щоб на вас не навісили чужий кредит: читайте головні економічні новини тижня, що минає в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Витрати українців перевищили доходи

Реклама

Доходи населення України в першому кварталі 2019 року склали 803,4 млрд грн, а витрати – 852,4 млрд грн. Сума витрат українців перевищила доходи на 49 млрд грн, таким чином, обсяг заощаджень українців скоротився.

"Наявний доход у розрахунку на одну особу становив 14 398 грн", - йдеться в експрес-випуску Державної служби статистики від 1 липня.

Держстат також розмістив інфографіку, на якій вказується, що реальний дохід українців в першому кварталі 2018 року зріс на 13,3%, у другому – на 10,2%, в третьому – на 11,1%, в четвертому – на 6,8 %, а в першому кварталі 2019 року – на 7,7%.

Реклама

З попередніх даних випливає, що зростання реальних доходів сповільнилося у січні-березні цього року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

У відомстві також повідомили, що у січні-березні 2018 року зарплата в структурі доходів українців становила 49,4%, а роком пізніше – 50,4%.

При цьому придбання послуг і товарів в структурі витрат і заощаджень збільшилася з 91,2% до 94,9%.

Як шахраї чистять банківські карти і оформляють кредити на громадян

Реклама

Ви прокинулися вранці, а SIM-карта в телефоні неактивна. На електронній пошті – повідомлення про зміну пароля в онлайн-банкінгу та листи про оформлення швидких кредитів. За ніч шахраї можуть обчистити ваші банківські картки і "навішати" на вас боргів.

Афера дуже проста. Зловмиснику потрібен лише ваш номер телефону, до якого прив'язані банківські карти. Як не втратити гроші і причому тут мобільний номер телефону, розбирався сайт "Сьогодні".

Дистанційну послугу "Заміна SIM-карти" надають Vodafone і "Київстар". Наприклад, у Vodafone досить купити нову SIM-карту і зателефонувати оператору. Перевірка складається з питання, на які два номери ви дзвонили найчастіше, або коли і на яку суму востаннє поповнювався рахунок. Потім треба вказати серійний номер нової SIM-карти. Пройде деякий час, і – готово, номер телефону перенесений на нову SIM-карту. "Київстар" пропонує замінити SIM-карту через USSD-запит. З новою картки треба ввести код запиту, в якому вказується старий номер телефону і 8 цифр PUK1. Заявку оператор обіцяє виконати через сім годин.

Банківські карти і профілі на сайтах онлайн-кредитування – все підв'язано до мобільних номерів. Отримавши фінансовий телефонний номер, шахраї відновлювати доступ до онлайн-банкінгу. Далі шахраї оформляють на SIM-карту онлайн-кредити і виводять кошти з банківських карт.

Це тільки один з багатьох прикладів в Судовому реєстрі України. Після десятка випадків банки ускладнили відновлення пароля, а оператори – заміну SIM-карт. Наприклад, на номер телефону відразу відправляється попередження про заміну SIM-карти. У повідомленні додали інструкцію, що робити, якщо заміну SIM-карти замовили не ви.

Реклама

Однак це не означає, що шахраї не знайдуть інший спосіб.

Понад 95% телефонних номерів українців – анонімні. SIM-карти не закріплюються за конкретною людиною, кажуть в Vodafone Україна. Перевірити особу власника номера дуже складно.

Тому оператор перевіряє інформацію, яку повинен знати тільки власник номера. Наприклад, номери, на які сам клієнт дзвонить найчастіше, puk-код, який вказаний на стартовому пакеті, суму і час останнього поповнення рахунку.

"Шахраї у різний спосіб дізнаються таку інформацію від клієнтів: дзвонять і переривають розмову, просять передзвонити, представляються співробітниками телеком-компанії або банку, щоб отримати персональну інформацію від самого власника сім-карти, поповнюють рахунок власника сім-карти. Вони придумують такі сценарії, в яких можуть, не викликавши підозри, отримати необхідну інформацію від власника сім-карти", – розповідають в Vodafone Україна.

90% всіх шахрайських дій відбувається за участю самих клієнтів. Шахраям досить просто зібрати "досьє" на жертву. Номер телефону, як і номер рахунку клієнт повідомляє при укладанні договорів на оплату комунальних платежів, навчання або інших регулярних оплат. Номер паспорта клієнт показує всюди, наприклад, при відправленні або отриманні посилок на пошті. Після цього отримати доступ до засобів клієнта – це вже питання технічне.

"Згідно з угодою, який клієнт підписує з банком, фінансовий номер є інформацією, достатньою для ідентифікації клієнта в банку. Якщо з якоїсь з причин клієнт втрачає контроль над своїм номером телефону і останній потрапляє до шахраїв, за допомогою певних дій, таких, як віддалена заміна SIM-карти, шахраї можуть отримати доступ спочатку до смс-повідомлень, а потім і до інтернет-банкінгу. Якщо говорити про шахрайство із заміною SIM-карт, важливо розуміти, що мобільний оператор, змінюючи SIM-карту без згоди свого клієнта, фактично змінює клієнта для банку. Це все одно, що крадіжка паспорта або ІПН", – каже Тарас Базір, начальник Управління фінансово-економічної безпеки ПУМБ.

Таким чином, для зв'язку і для фінансових послуг найкраще завести дві різні SIM-карти. Номер телефону, за яким закріплені банківські карти, не варто розміщувати в оголошеннях, соцмережах, розголошувати третім особам. За цим телефоном контактуйте тільки з банками.

Також мобільні оператори пропонують послугу "заборони на дистанційну заміну SIM-карти". Якщо її активувати, то поміняти картку можна буде тільки в магазині оператора.

Податок на посилки з-за кордону: як змінилися правила і скільки заплатимо з 1 липня

З 1 липня в Україні посилилися ліміти на посилки з-за кордону. Тепер доведеться платити ПДВ на посилки вартістю від 100 євро, а не 150 євро, як це було з січня 2019 року.

Так, за посилку, вміст якого більша від 100 євро, потрібно заплатити ПДВ у 20% і 10% мита. Податки платяться не з усієї суми, а тільки з різниці, яка вище встановлених 100 євро. Наприклад, якщо ви замовите на зарубіжному сайті MP3-плеєр вартістю в 160 євро, то ПДВ потрібно буде заплатити тільки з цих 60 євро – 12 євро (20% від 60) і ще плюс 10% мита – 6 євро:

Для підакцизних товарів також слід сплатити акциз. До таких товарів в Україні відносяться, наприклад, спирт, спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ; автомобілі та кузови для них тощо.

Заплатити можна прямо на пошті при отриманні посилки – функції податкового агента наклали на поштових операторів. При розрахунку вартості посилки будуть застосовувати офіційний курс, встановлений НБУ на 00:00 дня подання митної декларації або визначення податкових зобов'язань.

Отримати паспорт в Україні стало дорожче: нові ціни

З сьогоднішнього дня 1 липня, отримати закордонний паспорт і ID-карту в Україні стало дорожче. Нові ціни будуть поширюватися і на перше оформлення, і на відновлення або заміну загублених, вкрадених або зіпсованих документів.

Вартість виготовлення біометричного закордонного паспорта підвищується вперше за три роки – відразу на 22%, тобто 125 гривень:

  • за 20 робочих днів – 682 грн (352 грн за послугу і 330 грн за бланк), раніше – 557,32 грн;
  • за сім робочих днів або за три за наявності підстав – 1034 грн (704 грн за послугу і 330 грн за бланк), раніше – 810,32 грн.

Вартість послуг з оформлення ID-карти змінилася таким чином:

  • за 20 робочих днів – 345 грн (126 грн за послугу і 219 грн за бланк), раніше – 279 грн;
  • за 10 робочих днів – 471 грн (252 грн за послугу і 219 грн за бланк), раніше – 366 грн.

Нагадаємо, завдяки біометричному паспорту, українці можуть подорожувати по багатьох країнах ЄС без віз. Тільки у 2018 році українці оформили 4,5 млн біометричних закордонних паспортів. За даними Державної міграційної служби, всього біометричні закордонні паспорти зараз мають майже 11 млн українських громадян.

Підроблені гривні: які купюри популярні у фальшивомонетників

Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України (НБУ) Віктор Зайвенко розповів, які купюри популярні у фальшивомонетників. Так, найчастіше підробляють гривневі банкноти старого зразка – за рівнем популярності це купюри 500, 100, 200 і 50 гривень. При цьому підробки банкнот нового зразка майже не зустрічаються.

"Але загальна кількість підроблених гривневих банкнот незначна – 2,5 штуки на один мільйон справжніх за підсумками 2018 року. І динаміка позитивна – у 2017 році було 3,6 підробки на мільйон справжніх", – зазначив він.

За його словами, старі банкноти користуються більшою популярністю у фальшивомонетників, оскільки нові більш захищені від підробки. Він додав, що є "незначні випадки грубої імітації, яку можна відрізнити неозброєним оком".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти